• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zestaw AVR na początek - jestem kompletnie zielony.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
459 wizyt
pytanie zadane 21 stycznia 2017 w Sprzęt komputerowy przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)

Witam, chciałbym zacząć przygodę z elektroniką, ale nie wiem jakie części będą mi potrzebne. Proszę o pomoc w dobraniu odpowiednich części. Na początek chciałbym, aby procesor migał diodą LED (to pewnie taki "hello world" w elektronice), potem chciałbym kupić jakiś prosty jednocyfrowy wyświetlacz i wyświetlać na nim różne cyfry. 

Co na pewno potrzebuję:

  1.  Mikrokontroler AtMega 88 DIP
  2. Programator USBasp
  3. Płyta stykowa (830 pól czy może mniej na początek?)
  4. Przewody (60 sztuk wystarczy?)
  5. Rezystory (ile ich mniej więcej potrzebuję?)
  6. Tranzystory (ile mniej więcej sztuk?)
  7. Dioda LED
  8. Wyświetlacz jak wspomniałem wyżej

Coś poza tym? Jak mówiłem jestem zielony i kompletnie się nie znam na elektronice ani na elektronicznych częściach.

4 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 21 stycznia 2017 przez niezalogowany
ad. 3: Na początku nie potrzebujesz 830 pól, ale tu chodzi o wygodę - im większa płytka stykowa, tym wygodniejsza jest w użyciu (ofc są pewne granice :P). Poza tym, na większej płytce zawsze możesz sobie rozmieścić elementy tak, żeby do każdego mieć bardzo łatwy dostęp i móc go wymienić (+milion do wygody przy eksperymentowaniu).

ad. 4: Wystarczy, ale podobieraj sobie odpowiednie długości. Są gotowe zestawy w sklepach z przewodami o różnych długościach. Pamiętaj, żeby kupić sobie większą ilość, aby mieć trochę na zapas. I nie zapomnij o krokodylkach - bez nich używanie miernika i płytki stykowej jest strasznie niewygodne.

ad. 5: Kup sobie po kilkadziesiąt rezystorów z szeregu E6/E12. A jakbyś potrzebował innej wartości/mocy, to pamiętaj o łączeniu szeregowym i równoległym.

ad. 6: To zależy od projektów, które zamierzasz realizować i ile tranzystorów przy tym spalisz. :P

 

ad. 8: Multimetr. Koniecznie. Coś w stylu UNI-T UT33 (konkretny model, tj. UT33A/B/C/D dobierz sobie według własnego "widzi mi się"). Opcjonalnie polecam jeszcze kupić popularne układy, np. LM555, czy LM358, jakieś kondensatory, cewki, diody, żeby zaznajomić się z "tradycyjną" elektroniką. (-:
+2 głosów
odpowiedź 21 stycznia 2017 przez M.Eagle Użytkownik (850 p.)
Witaj

Przede wszystkim(chyba że już znasz) musisz poznać jakieś podstawy dotyczące języka C(instrukcje warunkowe, pętle itp.).

Najlepiej poznać je przed rozpoczęciem zabawy z AVR. Mówię tak ponieważ wiele osób rozpoczyna naukę C w parze z programowaniem mikrokontrolerów i na początku  jest to bezmyślne przepisywanie kodu, który gdzieś tam znalazłeś.

Co do elementów to kup sobie z pewnością zestaw przewodów specjalnie przeznaczonych pod płytki stykowe, dzięki czemu unikniesz wielu problemów, a układy będą wyglądały estetycznie.Taki zestaw kosztuje ok. 12zł

Generalnie dodałbym jeszcze jakiś wyświetlacz LED.Niedroga sprawa a zabawy dużo.

Tranzystorów wystarczy Ci zaledwie po kilka sztuk PNP i NPN.

Co do cewek to mi przez większość czasu wystarczało 5 dławików osiowych 10uH

Ostatnia rzecz jaką mogę doradzić to kupno podkładki precyzyjnej pod mikrokontroler bo co chwilę wyjmując mikrokontroler z płytki łatwo powyginać i urwać nóżki.A wtedy to już klops :)

Pozdrawiam
+1 głos
odpowiedź 21 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
Witaj kolego.

Myślę że najlepszą odpowiedź i wiele innych cennych informacji otrzymasz na tym kanale.

Nie odsyłam Cię "na odczepnego",zrozumiesz mnie po obejrzeniu materiałów z tegoż kanału.

https://www.youtube.com/channel/UC9helAwUtau_y4qyTcSR4Tg

Pozdrawiam :)
komentarz 21 stycznia 2017 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Chodziło o to nagranie: https://www.youtube.com/watch?v=LiQcVSPkT6M&t=3445s ? Czy wszystko co zostało tam powiedziane jest aktualne?
komentarz 21 stycznia 2017 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)

Wchodziłem kilka razy na ten kanał.Z przyjemnością słuchałem ale nie przesłuchałem wszystkiego.Proponuję zadać to pytanie prowadzącemu ten kanał.Tym bardziej że

jak mówiłem jestem zielony i kompletnie się nie znam na elektronice ani na elektronicznych częściach.

A ten pan to w porządku gość,przystępnie zrozumiale tłumaczy i zapewne otrzymasz odpowiedź.Czego chcieć więcej na początek? :)

Dlaczego nie ja? odpowiem.Ponieważ ten pan zna się dużo lepiej niż ja w tym temacie.Powiem,bardzo interesującym temacie.

Pozdrawiam :)

 

+1 głos
odpowiedź 21 stycznia 2017 przez Adrian1999 Nałogowiec (34,570 p.)
Niedawno kupowałem zestawik, by stworzyć power banka i tam zacząć się bawić elektroniką, https://zapodaj.net/685f93866d169.png.html/ jest tu kilka niepotrzebnych rzeczy jeżeli nie chcesz robić powerbanka takich jak lutownica, czy też przetwornica STUP, ale zdaje mi się że zestaw jest dość dobry na początek, można jeszcze dobrać stabilizatory napięcia, przekaźnik, kondensatory i diody prostownicze. I wtedy zdaje mi się że przerobisz bez problemu kursy z internetu dot. Elektroniki, a i co do wyświetlacza też I2C można kupić, ale nie jest wymagane

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 163 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 265 wizyt
pytanie zadane 18 sierpnia 2022 w Python przez Podlasianin Początkujący (400 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 154 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...