• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak działa portal typu Youtube?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
710 wizyt
pytanie zadane 3 stycznia 2017 w PHP przez Drzewysław Początkujący (410 p.)
Witam, jako iż mam dość ambitny pomysł na stronę internetową z krótkimi filmikami chciałbym zapytać - jak w ogóle zbudować szkielet takiej witryny. Chciałbym aby na stronie głównej pojawiał się jeden, losowo wybrany filmik z całego serwisu, a użytkownicy mogli uploadować kolejne. O wygląd strony się nie martwię, bo już jakiś czas dłubię przy css i jestem zadowolony z tych prac. Obawiam się jedynie sposobu, w jaki postawię tę stronę - upload, selekcja, tagi, kanały, opisy, komentarze, polubienia, wyświetlenia itd.

Byłbym bardzo wdzięczny jeśli ktoś wyjaśnił mi jak taka strona funkcjonuje albo gdzie szukać odpowiedzi na to pytanie.

4 odpowiedzi

+8 głosów
odpowiedź 4 stycznia 2017 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Pisałem kiedyś tego typu rzecz. Sam interfejs z dodawaniem komentarzy, logowaniem itd to nic ciekawego i odkrywczego – zwykły CRUD, który można trzasnąć z gotowców choćby.

Prawdziwa zabawa zaczyna się przy uploadzie filmów, bo trzeba to przerobić na format znośny dla przeglądarek i urządzeń mobilnych. A to oznacza, że tak naprawdę potrzebujemy dwóch formatów: WebM i H.264. Do tego wypada przygotować wersje filmów w kilku rozdzielczościach, żeby nie zajechać fonów filmikami w rozdzielczości Ultra HD lub nie zapchać słabego łącza. Jak już przygotujemy, to i tak odkryjemy, że tak po prawdzie potrzebujemy serwera streamującego w standardzie MPEG/DASH i HLS (dla Apple'a). W międzyczasie skończy się nam miejsce na dysku i trzeba będzie pomyśleć o przeniesieniu tego do chmury (co i tak wyjdzie taniej niż utrzymywanie dysków samemu). Czy już wspominałem, że sama konwersja filmików jest długotrwała i żre dużo pamięci i procka, więc wypada to puszczać w tle, ale niekoniecznie z super wysokim priorytetem, żeby serwer nie padł? W międzyczasie odkryje się także, że ffmpeg lubi stroić fochy… ;)
komentarz 4 stycznia 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Reasumując, nie tyle sam kod w tym jest jakiś skomplikowany a całą architektura zewnętrzna i sprzętowa.
+2 głosów
odpowiedź 3 stycznia 2017 przez hoktaur Pasjonat (22,250 p.)

Myślę że youtuba nie napisali w jednym dobrze zaplanowanym czasie tylko jak większość programów

dziś wymyślili to jutro wpadli na tamto.. w innym czasie stwierdzili że coś zmaścili więc spróbowali to poprawić itd.

Od początku:

- stwórz stronę niech wyświetla filmiki

- potem dodaj możliwość logowania

- potem uploadowania filmików

- potem komentarze i lapki w góre

itd.

Youtuba nikt nie napisał sam więc ciężka praca przed tobą - w każdym razie nie próbuj zrobić całej strony od razu tylko cegła po cegle (Slight Edge) - na początku dużo pracy mało efektu ... ale potem kto wie

komentarz 3 stycznia 2017 przez Drzewysław Początkujący (410 p.)
Dzięki za podpowiedź. Wiem, że nie będzie łatwo, ale lubię wyzwania Masz ode mnie łapeczkę w górę ;)
0 głosów
odpowiedź 3 stycznia 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Po pierwsze, musisz pamiętać że przetrzymywanie dużych plików na serwerze własnym jest bardzo kosztowne. Nie wiem czy istnieją jakieś tricki, które oszczędzają zasoby procesora i pamięci, ale przecież wystarczy umieścić odpowiedni znacznik we właściwym miejscu, gdzie ma być film wyświetlany. Aczkolwiek, rozumiem iż tego się nie stosuje dla tak dużych projektów, bo to by było zbyt proste :P Po za tym podejrzyj kod yt jak cie to interesuje, masz taką opcję jak zbadaj element, która bardzo pomaga w analizowaniu kodu.
komentarz 4 stycznia 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Zresztą taniej != zerowy koszt. Typowy argumentum ad absurdum.
komentarz 4 stycznia 2017 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
Chwila, chwila… Czy Ty chcesz obalić mój argument faktem, że ja nie "rozumiem" Twojego kontrargumentu, który Ty utworzyłeś przez wyrwanie z kontekstu mojej wypowiedzI? Chyba wymiękam ;)
komentarz 4 stycznia 2017 przez morele123 Gaduła (4,790 p.)
Nie no widzę, że trollem internetowym po prostu jesteś.
komentarz 4 stycznia 2017 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
No pewnie, bo bronię swojego zdania bez rzucania non stop argumentów ad personam :)
komentarz 4 stycznia 2017 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)

To jest ten moment kiedy nie wiesz czy się śmiać, czy płakać...

–1 głos
odpowiedź 3 stycznia 2017 przez ThePatrykOOO Dyskutant (8,400 p.)
Masz bardzo ambitny cel, lecz w CSS takiej strony nie napiszesz. Nie ma co ci tłumaczyć za bardzo jak ten cały portal działa, bo to to znają tylko jego twórcy. Musisz się nauczyć przede wszystkim PHP i JS. Bo bez tego takiej strony nie zrobisz.
1
komentarz 3 stycznia 2017 przez Assasz Nałogowiec (30,460 p.)
Swoją drogą Youtube jest napisany w Pythonie ;)
komentarz 3 stycznia 2017 przez Drzewysław Początkujący (410 p.)
W moim projekcie Python miałby rację bytu? Czy na dzień dzisiejszy byłoby coś bardziej optymalnego?
1
komentarz 3 stycznia 2017 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
Java script i node.js
1
komentarz 3 stycznia 2017 przez Ivan Maniak (60,650 p.)
Optymalnego to nie wiem, ale mogę powiedzieć, że możesz użyć każdego języka programowania, który jest w stanie stworzyć serwer/obsłużyć zapytanie. Tak więc możesz użyć wielu języków. Na przykład PHP, Java, JavaScript.
komentarz 3 stycznia 2017 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
wszystko tylko nie PHP
5
komentarz 3 stycznia 2017 przez Comandeer Guru (601,590 p.)
@QizmoPL a dlaczego nie?
1
komentarz 4 stycznia 2017 przez Boshi VIP (100,240 p.)
Bo  node taki popularny, js na fali, python to w ogóle do wszystkiego a php.. ot taki sobie język dla dzieci.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 120 wizyt
–5 głosów
0 odpowiedzi 176 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 1,733 wizyt
pytanie zadane 4 czerwca 2018 w Offtop przez Paweł123 Nałogowiec (33,500 p.)

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,963 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...