• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Parę pytań odnośnie assemblera, a dokładnie TASM'a

Object Storage Arubacloud
0 głosów
448 wizyt
pytanie zadane 8 maja 2015 w Inne języki przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
edycja 8 maja 2015 przez jegor377

od pewnego czasu zacząłem uczyć się assemblera (na początku od P. Gynavela, lecz kompletnie nic nie rozumiałem, a jak coś już zrozumiałem, to zaraz ta wiedza nie miała porzytku, bo to jednak nie było to... więc zacząłem się uczyć odrazu turbo asma (no bo tasm, to chyba kompilator turbo asma) z binboy.org i nawet rozumiem co i jak), lecz mam parę problemów i parę pytań odnośnie tego, mianowicie:

1. Czy w tasm'ie można w ogóle operować na 32 bit rejestrach (bo ja akurat piszę sobie programiki w GUI Turbo Assembler x64 Version 3.0)?

2. Czy da się zmusić Tasm, żeby zakompilował mi plik tak, bym mógł go odczytać na moim 64 bit windowsie 7? (tak wiem, że piszę w 16 bit i nie pójdzie, ale jestem tylko ciekaw czy tak się da...)

3. Kożystam z tego Binboya i gdzieś przeczytałem, że przerwanie int 21h pobiera dane z ah, a wkłada do al. To w jaki sposób miałbym kożystać z tych rejestrów 32 bitowych, jak to przerwanie obsługuje 16 bit rejestr dzielony na 2x8 bit... ? :/

4. jak do tablicy dodać element podczas działania programu (bo pobieram znak i chciałbym dodać na koniec znak "$", żeby się program nie "niszczył" podczas wyświetlania danych)

Dopiero zacząłem się w to bawić, więc mnie nie gańcie za jakieś niedociągłości, czy, że gadam głupoty, to po prostu czysta ciekawość... xD

 

no i taki mój pierwszy programik w assembly xD

.model small
.stack 100h

.data
dane db "dane", 10, "$"
danaA db ?
wynik db ?

.code
main proc
    mov ax, @data
    mov ds, ax
    start:
    
    mov ax, 3
    int 10h
    
    mov ah, 8h
    int 21h
    cmp al, 27
    
    je wyjscie
    
    sub al, 48
    mov danaA, al
    
    mov ah, 8h
    int 21h
    sub al, 48
    
    add al, danaA
    
    mov wynik, al
    
    mov cx, WORD PTR wynik
    
    mov ah, 9h
    
    mov dx, offset dane
    
    miejsce:
    int 21h
    LOOP miejsce
    
    mov ah, 8h
    int 21h
    
    jmp start
    
    wyjscie:
    
    mov    ax,4C00h
    int    21h
main endp
end main

 

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 8 maja 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
1. No pewnie, ale radzę używać fasma albo nasma :)

2. Możesz albo 16bit przez DosBOX :)

3. Normalnie, są pojemniejsze :D

4. Spróbuj może zamiast $ dać przecinek i 0xa :)

@EDIT

Oj chłopie, nie wiem ile osób tu na forum zna asma xD Bo na pewno nie dużo :)
komentarz 11 maja 2015 przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
thx bro! :D jednak nie znam strony, która uczyła by nasm... xD tasm jest za to wszędzie... xD
komentarz 11 maja 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Człowieku tasm jest stary jak świat :D ale to nie ważne, którego poznasz, bo łatwo się przenieść np z tasma na fasma. Ale w nauce asma nie chodzi o pisanie czystego kodu asma, bo to praktyka już nie używana, ale jako jakaś wstawka to jak najbardziej. Wtedy z tego co się z orientuję, już nie trzeba żadnych sekcji kodu niczego rezerwować :) Chodzi o to, żeby wiedzieć jak działa komp :D Pozdro jegor :D P.S. Wejdz ty na tego skajpa xD Masz nowego, czy co? xD
komentarz 11 maja 2015 przez jegor377 Stary wyjadacz (13,230 p.)
nie uruchamiam go go, bo nwm... xD mam zapieprz i na facebooku siedzę tylko... xD albo w ogóle... :C
komentarz 11 maja 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
Srejsbuk to moim zdaniem gówno, które skończy identycznie jak nasza klasa :D

Więc choć pogadać raz poraz, bo cię rzadko widzę xD

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 402 wizyt
pytanie zadane 26 października 2019 w Inne języki przez Hype Początkujący (340 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...