• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Nauka informatyki w szkole

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
1,337 wizyt
pytanie zadane 31 sierpnia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez MichałGNU Gaduła (4,330 p.)
Witam! Jaka jest Wasza opinia dotycząca nauki informatyki w szkole? Według mnie godzin lekcyjnych jest zbyt mało i nauczyciele zwykle mają bardzo małe kompetencje. Moja opinia w całości znajduje się tutaj: http://informatykaxxi.blog.pl/2016/08/31/nauka-informatyki-w-szkole. Zapraszam do dyskusji.

6 odpowiedzi

+6 głosów
odpowiedź 31 sierpnia 2016 przez NaviFox Dyskutant (8,950 p.)
Ludzie, w szczególności młodzi mają (nie zawsze ale zazwyczaj) roszczeniowy stosunek do rzeczywistości, myślą, że to do obowiązków szkolnictwa nazleży włożenie (w jakiś cudowny sposób) uczniom wiedzy do głowy, jak w jakimś matrixie przez kabel, to nie działa w ten sposób. Szkoła tak na prawdę nie ma na celu nauczyć kogokolwiek czegokolwiek, szkoła przy akompaniamencie presji społecznej ma na celu zmusić człowieka do nauki, ponieważ człowiek z natury jest leniwym stworzeniem. Jeśli ktoś nie chce się uczyć to choćby chodził do Harvardu czy MIT to i tak się niczego nie nauczy. Nauczyciele mają za zadanie jedynie zainteresować ucznia danym przedmiotem i podczas lekcji czy wykładu przedstawiają treści z książki (tej samej z której uczeń powinien się uczyć) okraszone mniej lub bardziej ideologicznymi ogólnikami mającymi na celu wprowadzić element zainteresowania. To od ucznia i jego sposobu wychowania przez rodziców zależy czy się nauczy czy nie. Czy będzie siedział w domu nad książkami czy będzie siedział na ławce z kolegami. Zdobywanie wiedzy zależy od nas samych, zależy od chęci i czasu spędzonego nad książkami. Jeśli ktoś chce zwalić winę na szkołę za własne lenistwo i brak wiedzy z tego lenistwa wynikający to powinien się głęboko zastanowić na istotą problemu, który sam stwarza. Zamiast tracić czas na zwalanie winy polecam poświęcić ten czas na coś bardziej produktywnego. Pozdrawiam.
komentarz 31 sierpnia 2016 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
O to to.
komentarz 31 sierpnia 2016 przez Barcio777 Nowicjusz (240 p.)
Racja, ale polecam film pt. "edókacja" na yt.
komentarz 31 sierpnia 2016 przez Strategiusz Dyskutant (9,220 p.)
I tak zachęcają do tej nauki w tych kompleksach koncentracyjnych po 6 czy 7 godzin, 5 razy w tygodniu, bez względu na to czy ktoś potrzebuje ich zachęty czy nie, zadając jeszcze prace domowe.
komentarz 31 sierpnia 2016 przez kubaapk Nałogowiec (44,270 p.)
Rzeczywiście strasznie rozwiązać dwa zadania na matmę na poniedziałek.
+3 głosów
odpowiedź 31 sierpnia 2016 przez afferu Mądrala (5,220 p.)
  1. Nauka "informatyki" w liceum
    Tutaj zazwyczaj masz niski poziom i ogólniki, tak aby każdy zrozumiał cokolwiek. Za moich czasów to było pisanie w Wordzie, a prowadzący to był jakiś matematyk po kursie z ministerstwa oświaty xD.
  2. Technikum Informatyczne
    Tutaj wiele zależy od szkoły, teraz po zmianie przepisów wiele się zmieniło (o dziwo) na lepsze. Dużo zajęć informatycznych i jest wiele nauczycieli od różnych przedmiotów. Technikum to dobre przygotowanie do studiów informatycznych.
komentarz 31 sierpnia 2016 przez MichałGNU Gaduła (4,330 p.)
Wybieram się do technikum za rok :-)
3
komentarz 31 sierpnia 2016 przez RegularLemon Stary wyjadacz (12,280 p.)

Za moich czasów to było pisanie w Wordzie, a prowadzący to był jakiś matematyk po kursie z ministerstwa oświaty xD.

Widocznie trudno jest namówić informatyków do pracy w szkole. 

komentarz 31 sierpnia 2016 przez unknown Nałogowiec (39,560 p.)
Wiesz, trudno, żeby jakiś super wybitny programista lub informatyki siedział w szkole za psie, grosze skoro w zawodzie może zarobić więcej.
komentarz 31 sierpnia 2016 przez RegularLemon Stary wyjadacz (12,280 p.)
Właśnie, i to jest źródło problemu.
komentarz 31 sierpnia 2016 przez niezalogowany

Widocznie trudno jest namówić informatyków do pracy w szkole. 

Dziwisz się? ;) 

+2 głosów
odpowiedź 31 sierpnia 2016 przez Damian11131 Stary wyjadacz (13,490 p.)
Informatyka w szkole (a konkretniej u mnie w gimnazjum) to dno dna (ulubiona sentencja mojego "nauczyciela" od WF). Mało godzin, pisanie notatek w zeszycie (według mnie powinniśmy pisać je w Wordzie albo coś, no bo przecież to lekcja informatyki a nie j. polskiego!), marne zasoby wiedzy nauczyciela (według niego HTML to język programowania), uczenie przestarzałych technik (nie wiem czy dobrze to nazwałem, zamiast stylizować w CSS robimy to w HTML za pomocą starych tagów, swoją drogą, na naukę "języka programowania HTML" były jakieś 3 - 4 godziny lekcyjne - trochę mało), jest tego trochę więcej, ale myślę, że już podałem dostatecznie dużo argumentów.
+2 głosów
odpowiedź 31 sierpnia 2016 przez Ares Obywatel (1,560 p.)
Niestety ale nauka informatyki w polskich szkołach totalnie leży. Nie słyszałem jeszcze żeby ktoś pochlebnie wyrażał się o nauce tego przedmiotu (chyba że jest to technikum tu czasami można nauczyć się czegoś wartościowego). Ja byłem w Liceum z rozszerzoną informatyką i moim nauczycielem był facet, który z wykształcenia był nauczycielem historii, a to chyba mówi samo przez się xD przez 3 lata z ciekawszych rzeczy to miałem pare godz pascala i maks 3 godz z C :) a tak to w większości mało przydatna wiedza w obecnych czasach.
+2 głosów
odpowiedź 31 sierpnia 2016 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)

Co to w ogóle za pytanie. 

Jak się ktoś na czymś zna to robi to. Jak komuś wychodzi kiepsko to uczy. 

Prosty powód dla którego uczą nas ludzie którzy mają średnie pojęcie.

+1 głos
odpowiedź 31 sierpnia 2016 przez Kamson Gaduła (4,280 p.)
W przypadku mojego technikum nauczyciele mają zbyt małe kompetencje.

Podobne pytania

+4 głosów
9 odpowiedzi 1,158 wizyt
+6 głosów
7 odpowiedzi 1,389 wizyt
pytanie zadane 3 listopada 2016 w Urządzenia mobilne przez lolk45 Gaduła (3,210 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 895 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...