• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Dysk - uszkodzenie czy błąd?

Object Storage Arubacloud
+1 głos
211 wizyt
pytanie zadane 7 sierpnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez kacperdyba Gaduła (3,290 p.)
edycja 7 sierpnia 2016 przez kacperdyba
Cześć,

 

Ostatnimi czasy mam mały problem z komputerem. Posiadam 2 dyski, główny Patriot Blaze SATA (250 GB) oraz poboczny Generic Storage Device ( 1 TB). Przez dłuższy okres czasu korzystałem z większego dysku, do czasu gdy jakoś rok temu kupiłem Patiot'a. Aktualnie mój stan wygląda tak, że na Patrio'cie mam zainstalowany system i ważniejsze rzeczy zaś 2 dysk mam podzielony na kilka partycji.

 

Od Pewnego czasu, jakoś tydzień co pewien czas komputer nie wykrywa drugiego dysku. Następnie wyświetla komunikat iż przed urzyciem partycji należy ją sformatować. Nie robie nic dysk działa. Nieraz robi tak 4/5 razy na godzine. Czasem dysk jest, czasem go nie ma.

Sprawdzałem styki, wszystko wporządku. Myślicie że to jakaś usterka w systemie? Obejdzie się bez formatowania?
5
komentarz 7 sierpnia 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)

warzniejsze

nalerzy

drógiego

-> słownik ortograficzny

komentarz 7 sierpnia 2016 przez kacperdyba Gaduła (3,290 p.)
komentarz 8 sierpnia 2016 przez TheFeniks Gaduła (4,690 p.)
Brzydko piszesz na klawiaturze ? :D

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 8 sierpnia 2016 przez marko Nałogowiec (29,150 p.)
edycja 8 sierpnia 2016 przez marko
Cześć :)Jak lub czym sprawdzałeś styki?Skąd taka pewność że są ok.

Wyłączony komputer.

Odłącz kabelki od dysku.

Styki dysku wyczyść styki w sposób ostrożny,istnieją preparaty do czyszczenia,dowiedz się jaki,nadaje się do tych celów.Ja to robię czasami szczoteczką do zębów(czystą) zamoczoną w alkoholu izopropylowym IPA(kontakt).Czekam aż płyn całkowicie odparuje.

Sprawdź zasilanie do dysku,kiedyś stosowało się przejściówki z molex na SATA.Zakładam że się już tego nie stosuje ale sprawdź.Jeśli taka istnieje poszukaj wolnej wtyczki zasilającej dysk SATA i ją podłącz.Przejściówki nie stosuj,jeśli nie można inaczej, wyczyść przejściówkę.

Generalnie czyszczenie styków powinno też wykonać się na płycie głównej.

W ostateczności można wymienić kabelki do dysku.

Po tych zabiegach sprawdź czy usterka występuje nadal.A potem podejmij inne kroki diagnostyczne.

Oczywiście zalecana jest ostrożność,by czegoś nie uszkodzić.

Pozdrawiam.
0 głosów
odpowiedź 7 sierpnia 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
edycja 7 sierpnia 2016 przez ZakosiliMiNeta
Ściągasz CristalDisk i podajesz wszystkie parametry SMART tego drugiego dysku
komentarz 7 sierpnia 2016 przez kacperdyba Gaduła (3,290 p.)
Pobrałem, CrystalDisk nie widzi tego drugiego dysku.
komentarz 7 sierpnia 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (30,870 p.)
To sprawdź czy z poziomu BIOSU widzi 2 dyski, jak nie to:

- dysk umarł

- coś nie halo z kablem SATY

- coś nie halo z płytą główną

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 559 wizyt
pytanie zadane 9 października 2018 w Sprzęt komputerowy przez krisu Nowicjusz (180 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 398 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...