• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Błąd podczas instalacji windows 8 "Nie można zainstalować systemu Windows. Dysk zawiera tabelę partycji MBR"

Object Storage Arubacloud
0 głosów
2,741 wizyt
pytanie zadane 3 lipca 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Grzdaczek Obywatel (1,070 p.)
zamknięte 18 maja 2017 przez Grzdaczek

Witam, problem przedstawia się następująco. Podczas instalacji win8 na starej partycji win10, po wpisaniu kluczy, podczas wybierania dysku do instalacji pojawia się błąd "Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku. Wybrany dysk zawiera tabelę partycji MBR. W systemach z interfejsem EFI, system Windows można instalować tylko na dyskach GPT.". Mój komputer to laptop Lenovo G710. W jaki sposób mogę zainstalować system? jak zmienić dysk na GPT?. Proszę o pomoc i z góry dziękóję za odpowiedź.

komentarz zamknięcia: Problem nieaktualny

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 3 lipca 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)

Witaj!

MBR / GPT dotyczą całego dysku twardego, więc najłatwiejszym rozwiązaniem jest pozwolenie instalacji Windows na sformatowanie i przepartycjonowanie całego dysku.

Jeżeli Windows sam nie będzie potrafił zmienić MBR na GPT to kolejną możliwością jest użycie wbudowanych programów w instalator systemu Windows, które również usuną wszystkie partycje. Podczas działającego instalatora klikasz Shift+F10, otwiera Ci się konsola, komenda list disk pokaże wszystkie dyski twarde, wybierasz dysk poleceniem select disk # gdzie # to numer dysku, a następnie convert gpt.

Zmiana tabeli partycji bez usuwania informacji o partycjach jest raczej rzeczą ryzykowną.

komentarz 3 lipca 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
Można za pomocą zewnętrznych programów przekonwertować MBR na GPT bez utraty danych.
komentarz 3 lipca 2016 przez Grzdaczek Obywatel (1,070 p.)
edycja 3 lipca 2016 przez Grzdaczek
Na przykład jakich programów i w jaki sposób?
komentarz 3 lipca 2016 przez Grzdaczek Obywatel (1,070 p.)
Bardzo zależy mi na danych z jednej z partycji nie dało by się zainstalować systemu bez konieczności jej formatowania? A jeśli nie to czy dało by się teraz zainstalować win10 skoro poprzednio działał?
komentarz 3 lipca 2016 przez Grzdaczek Obywatel (1,070 p.)
Ewentualnie mogę kożystać z jakiegoś linuxa ktury by dizałał na MBR.
komentarz 3 lipca 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)
@elfik tak to prawda, jednak po poście nie wiedziałem czy autorowi zależy na partycjach czy nie. Teraz już wiem.
komentarz 3 lipca 2016 przez zperkowski Stary wyjadacz (11,150 p.)

@grzdaczek2727 Jeżeli nie chcesz stracić danych, a aktualnie system nie działa, to możesz włączyć Linuxa z pendrive i skopiować dane na jakiś zewnętrzny dysk. To jest prostsze rozwiązanie.

Kolejnym rozwiązaniem jest użycie bootowalnego programu za pomocą programu GParted lub Linuxa z zainstalowanym GParted. Instrukcja jest podana w tym artykule. Jednak trzeba mieć już jakieś doświadczenie.

komentarz 3 lipca 2016 przez DawidRodycz Gaduła (3,090 p.)
Nie jest to możliwe bez utraty danych.

Podepnij dysk pod inny komputer lub jak UP przez linuxa na pendrivera.

Możesz spróbować Gparted jak up napisał ale nie wiem czy się uda, kiedyś kolega mi mówił że udało mu się zrobić coś podobnego, lecz nie pamiętam dokładnie. Z tego co wiem bez utraty danych będzie ciężko jeżeli Gparted sobie nie poradzi.
komentarz 3 lipca 2016 przez efiku Szeryf (75,160 p.)
W takim razie ja jestem pierwszym człowiekiem na ziemi któremu się udało 1TB dysk z 4 partycjami skonwertować na GPT bez utraty danych... ;)

Chyba do tego użyłem AOMEI na Hirenie.
komentarz 3 lipca 2016 przez DawidRodycz Gaduła (3,090 p.)
Co? MBR na GPT? LOL przeleciałem posty wzrokowo :) MBR na GPT można nawet w konsoli instalacyjnej :)
komentarz 2 kwietnia 2017 przez lukas$ Gaduła (3,390 p.)
Ok MBR na GPT w konsoli windows bez utraty danych?

Na ziemi to takich jest wielu co przekonwertowują partycje.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 164 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,011 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 148 wizyt

92,552 zapytań

141,399 odpowiedzi

319,533 komentarzy

61,938 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...