• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Realia z studiami w Polsce? Sa one w ogole potrzebne? Czy nie lepiej zostać za granica z takim wykształceniem?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
884 wizyt
pytanie zadane 13 lipca 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez johny5608 Nowicjusz (130 p.)

Problem polega na tym, ze od kiedy rodzice ściągnęli mnie do Austrii (12/13 lat temu) postawiłem sobie cel ze ukończę tutaj jedna z najlepszych szkol w kraju i wrócę powrotem do polski... mijał rok po roku a cel sie nie zmieniał .. wręcz przeciwnie coraz bardziej chciałem zjechać do polski.. przez co od ostatnich kilku lat co jakieś 2 tygodnie przejeżdżałem do karkowa gdzie poznałem swoja miłość z która jestem juz 4 lata.

Kiedy nagle przyszedł ten czas matury i ja zdałem złożyłem papiery do AGH w Krakowie .. po kilku dniach zaglądam na wskaźnik rekrutacji a tutaj przeliczyli mi 25/200 Punktów za matematykę..

Problem leży w tym ze w Austrii warunki zdania matury są zapisane słownie w kryteriach, które trzeba spełnić. Aby pozytywnie zaliczyć maturę trzeba mieć powyżej 50% jak było własnie w moim przypadku. Niestety w Polsce na AGH przeliczono mi ocenę (ponad 50%) na jedynie 25 punktów z 200 możliwych (co liczy sie 12,5%). Wliczając język obcy, mój wskaźnik rekrutacji wynosi 300 punktów a na te kierunki jakie sobie wybralem na AGH potrzebne jest 900.

Przez 5 lat uczęszczałem do szkoły Technologisches Gewerbemuseum (TGM) na wydziale informatyki. W tym okresie uczyłem sie obiektowego programowania w Javie , PHP i Python wliczając Continuous Integration z Jenkins (jednym z moich zadań na maturze było miedzy innymi stworzenie gry online Hang-Man w Javie, w ktorej dzięki gniazdka Sockets gracze mogli podłączyć sie do stworzonego rowniez prze zemnie serwera gry) , zaliczyłem praktyczną naukę o bazach danych jak MySQL , PostgreSQL i MariaDB wliczając SQL Performance Tuning, Datamining and Data-Warehouse jak i rozwiązania dzięki systemowi ERP.
Na 3 roku nauki obrałem kierunek Media Technology na którym zajmowałem sie pisaniem Web Apps w Angular 2 i DJango , 3D-Modeling (przez 2 Lata w Autodesk Maya), tworzeniem usług internetowych (Web services) REST i JSON (ORM , Framework Bootstrap, Laravel Framework, JQuery) z Facebook/Google authentication (OAuth / HybridAuth) , tworzeniem gier w Unreal Engine, planowaniem i używaniem CMS-Projektow wykorzystując konkretny system autorski jak i Print- i Screendesign.

W trakcie swojego wykształcenia nabyłem także certyfikat MTA w Microsoft (Windows Server Administration Fundamentals) i ukonczylem 2 Kursy ECDL.

Swoja edukacje zakończyłem projektem dyplomowym w którym bylem odpowiedzialny za stworzenie kreatywnej strony internetowej dla charytatywnej organizacji HIFA na której w trakcie przewijania obiekty na stronie poruszały sie dzięki Parallax-Scrolling, przy ożyciu jeżyków i metajęzyków jak JADE, SASS, HTML5, CSS3, JAVASCRIPT i bibliotek JS jak Modernizr i three.js. Kiedy strona była juz gotowa została ona przepisana prze zemnie na Theme do Wordpressa. Na koniec stworzyłem Plug-In do Wordpress'a ktory uproszczał interface dla naszego Klienta. Przy partnerstwie organizacji HIFA, Weltmuseum Wien, Technologenverband i WUK (Werkstätten- und Kulturhaus).

Podaje tutaj Link który bardziej przybliży charakter mojej szkoły nakręcony przez stacje BBC:
https://www.tgm.ac.at/index.php/newscontent/512-bbcabouttgm-2

Koniec z końcem dostałem sie na jeden z 4 wybranych kierunków na AGH (Edukacja Techniczno-Informatyczna w wydziale Metalurgii) i w tym momencie stoję teraz przed ważna decyzja w życiu.. Czy zostać w Austrii i zapisać sie na uczelnie TU Wien która znajduje sie na 197 miejscu w QS World Universities Ranking i dostane sie od kopa, czy jednak trzymać sie celu i wrócić spowrotem do polski i studiować na AGH lub poszukać pracy. Moj problem leży tez w tym ze dziewczyna nie zamierza wyjechać z kraju.. a sam już mam dosyć jeżdżenia co 2 tygodnie na weekend do polski aby sie z nią zobaczyć. Jeszcze jedna opcja jest wyjechac na 1 rok do polski aby sprobowac swoich sil i w razie w wrocic do Austrii gdzie zostanie mi ten rok zaliczony na studiach tutaj.

Prosze was o pomoc przy podjeciu decyzji.. i oto abyscie opisali mi  jak wygladaja realia w polsce z studiami , szukaniem pracy z takim wyksztalceniem, i czy oplaca sie wracac do kraju?
Dziekuje.

6 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 13 lipca 2016 przez niezalogowany
Ja bym na Twoim miejscu studiował w Austrii. Potem zastanawiał się czy wracać do Polski. Studia w Austrii dadzą ci dużo więcej (formalnie) niż studia w Polsce. Zawsze możesz też pracować w jakiejś zagranicznej firmie zdalnie z Polski.
0 głosów
odpowiedź 13 lipca 2016 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
Możesz spróbować też dogadać się z dziekanem wydziału, na który chcesz się dostać. Ja studiuję na AGH na jednym z tych kierunków 900+, o których wspominałeś i myślę, że jeśli przedstawisz naszemu dziekanowi swoją sytuację to może dojdziecie do jakiegoś rozwiązania. Na przykład może kazać Ci pisać egzamin wstępny w ramach rekrutacji (miał tak na przykład mój kolega, który w liceum wyjechał do Anglii i tam zdawał maturę, a potem wracał na studia na AGH).

 

Pozdrawiam,
0 głosów
odpowiedź 13 lipca 2016 przez DragonCoder Nałogowiec (36,500 p.)
Ja bym został w Austrii, ponieważ często jest tak, że polskie papiery są nie uznawane za granicą, chyba, że pójdziesz do specjalnego urzędu i oni to przetłumaczą i dadzą pieczątki, a zagraniczne papiery są w Polsce uznawane, nie rozumiem na jakiej zasadzie to działa, ale tak jest
0 głosów
odpowiedź 13 lipca 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Takie decyzji nikt za Ciebie nie podejmie. Pracowałem i mieszkałem trochę czasu za granicą głownie w Holandii. Gdybym miał 20 lat i nie miał żony oraz własnego domu w Polsce to w życiu bym tu nie wracał.
0 głosów
odpowiedź 13 lipca 2016 przez Benek Szeryf (91,010 p.)

Prosze was o pomoc przy podjeciu decyzji.. i oto abyscie opisali mi  jak wygladaja realia w polsce z studiami , szukaniem pracy z takim wyksztalceniem, i czy oplaca sie wracac do kraju?

W większości przypadków młodzi, zdolni ludzie myślą o tym, by stąd wyjechać. Zdarzają się osoby, które wracają do Polski zza granicy, część z nich żałuje tej decyzji, niektórym się udaje otworzyć własny biznes. Niektórzy też wracają do Polski, ponieważ nie rozumieją się z tamtejszym społeczeństwem tak dobrze jak z polskim (Ty tego problemu nie masz, bo jesteś od małego za granicą).

Studia w Polsce wyglądają tak, że jak sam się nie zaangażujesz, to niewiele z nich wyniesiesz. Innymi słowy studiowanie to pewna szansa, którą możesz wykorzystać, ale musisz chcieć. Nie ma mowy o prowadzeniu za rączkę. Z tego właśnie powodu wielu dobrych programistów to samouki bez ukończonych studiów. Dochodzą do wniosku, że wiedzę ostatecznie i tak trzeba zdobyć samemu.

Ja bym się zastanowił dlaczego Twoja dziewczyna nie chce stąd wyjechać. Jedyne co mi przychodzi na myśl to to, że nie musi się martwić o pieniądze albo jest mocno przywiązana do rodziny. Kiedy zakłada się własną rodzinę, to z czasem to drugie się zmienia. Człowiek czuje, że już jest osobną komórką. Nie bardzo chciałbym tutaj dalej spekulować, bo nie wiem jaka jest Wasza sytuacja. Pamiętaj jednak że w Polsce oprócz niskich, nędznych zarobków, spotka Cię jeszcze mnóstwo problemów systemowych, np. w urzędach, bankach, w służbie zdrowia czy choćby na kolei.

0 głosów
odpowiedź 13 lipca 2016 przez Eerie Mądrala (7,130 p.)
Polska to państwo prawa i sprawiedliwości. Przyjeżdżaj, a nie pożałujesz ;)
komentarz 13 lipca 2016 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
Tia, PiS = Propaganda i Spier**lina, a TVP = Telewizja Propaganda.... Taka prawda jak do telewizji wypowiedzi ze szczytu NATO wyrywali dla Barracka Obamy z kontekstu, ale nie pokazali tego, jak mówi o niepokojącej sytuacji i zagrożeni dla praworządności w Polsce. PiS w nocy ustanowi sobie co tylko chce. a Kaczka rządzi prezydentem polski Andrzejem zresztą, więc nie wprowadzaj go w błąd, że w Polsce tak fajnie, że nie pożałuje. No chyba, że to była ironia :D
komentarz 19 lipca 2016 przez Eerie Mądrala (7,130 p.)
Oczywiście, ze ironia xD

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,043 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 265 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 1,285 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...