• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Strona informacyjna - budowa, co i jak? pytanie ogólne.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
803 wizyt
pytanie zadane 11 lipca 2016 w SQL, bazy danych przez DawidRodycz Gaduła (3,090 p.)
Witam.

Na bieżąco rozwijam się w C++, moja podstawy z HTML CSS i baz danych są podstawami podstaw lecz chcę napisać stronę informacyjną.

Strona na której będą znajdowały opony, będą to różne opony, różne rozmiary, grubości itp. Opony będą przybywać, niektóre zostaną oddane do użytku. A więc chciałbym dodawać do bazy opony z ich "parametrami" wraz ze zdjęciem a te które już zostały oddane chcę usuwać. Strona ma mi umożliwić opcje filtru opon, zaznaczę rozmiar taki wielkość taką i wyświetlą mi się tylko dane opony.

Moje pytanie jest ogólne. Proszę o ogólny zarys tego co będę potrzebował, co będę musiał wykorzystać jak jest z interfejsem wprowadzania nowych opon? będę mógł to robić bezpośrednio na stronie? Czy może będzie prościej do bazy? Jakieś nakierowanie od czego zacząć, czy będę mógł wykorzystać już jakieś dostępne skrypty? Czy jednak wszystko zdołam zrobić sam?

Proszę nie pisać komentarzy typu: Jak jesteś na takim poziomie to zacznij od czegoś prostego. Przyłożę się poszperam tu i tam znajdę informacje, dam radę. Chodzi mi o zarys ogólny abym wiedział co muszę wiedzieć.

5 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 11 lipca 2016 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
wybrane 12 lipca 2016 przez DawidRodycz
 
Najlepsza

Witam.

Strona na której będą znajdowały opony, będą to różne opony, różne rozmiary, grubości

No to robisz tabelę "opony" z kilkoma kolumnami. Dla przykładu:

  • ID
  • Producent
  • Grubosc
  • Rozmiar
  • Cena
  • Sciezka do zdjecia 

A Następnie zapytaniem INSERT "wpychasz" tam opony, ale o tym później.

A więc chciałbym dodawać do bazy opony z ich "parametrami" wraz ze zdjęciem a te które już zostały oddane chcę usuwać

(...)

co będę musiał wykorzystać jak jest z interfejsem wprowadzania nowych opon? będę mógł to robić bezpośrednio na stronie? Czy może będzie prościej do bazy?

 Właśnie teraz nadeszło te "później". No to tak: Tworzysz formularz HTML w którym możesz podać nazwę producenta, jej wymiary, grubość, cenę, wrzucisz zdjęcie etc. Dane te wyślesz do skryptu PHP który doda to zdjęcie do jakiegoś katalogu, a następnie dane z formularza wraz ze ścieżką "wepchnie" do bazy danych przy pomocy klauzuli INSERT. Przykład użycia:

INSERT INTO opony VALUES (/*Tutaj dane z formularza*/)

Jest to naprawdę proste, zatem warto zrobić sobie na stronie taki formularz. Po prostu łatwiej się to uzupełnia niż bezpośrednio w bazie.

Strona ma mi umożliwić opcje filtru opon, zaznaczę rozmiar taki wielkość taką i wyświetlą mi się tylko dane opony.

No to tutaj masz 3 opcje:

  1. Zrobić formularz z filtrami, a następnie według tych filtrów przy użyciu PHP budować zapytanie. (sposób 2/10, ale szybko można to zrobić.)
  2. Zrobić formularz z filtrami a następnie według tych filtrów przy użyciu AJAX'u i PHP budować zapytanie. (sposób 4/10, można to zrobić też w miarę szybko.)
  3. Przy ładowaniu strony pobrać odpowiednią ilość recordów (np. 1, 10, 50, 519067561751, jak sobie chcesz) a następnie przy pomocy JavaScriptu filtrować te dane (Sposób 8/10)

A teraz zalety i wady każdego z tych sposobów

    1.

  •  Zalety
    • Szybkie i łatwe w napisaniu
    • minimalne odciążenie komputera klienta
  • Wady
    • Obciążenie serwera sortowaniem (jak wiemy serwery mają limity CPU)
    • Strona przed pokazaniem rezultatu musi się przeładować

     2. 

  •  Zalety
    • W miarę szybkie i łatwe w napisaniu
    • minimalne odciążenie komputera klienta
    • Strona przed pokazaniem rezultatu nie musi się przeładowywać
  • Wady
    • Obciążenie serwera sortowaniem (jak wiemy serwery mają limity CPU)

     3.

  •  Zalety
    • Odciążenie serwera od sortowania (sortowanie odbywa się na komputerze klienta)
    • Strona przed pokazaniem rezultatu nie musi się przeładowywać
  • Wady
    • Wymaga napisania "sortownika" w JS

 Jakieś nakierowanie od czego zacząć, czy będę mógł wykorzystać już jakieś dostępne skrypty?

Co do używania dostępnych skryptów to musiałbys szyć interfejs pod skrypt, a nie skrypt pod interfejs. Szycie interfejsu pod skrypt jest jak dla mnie bez sensu, kastruje ono kreatywnośc frontendowca.

Proponowałbym Ci zacząć pomyśleć, jakie dane chciałbyś przetrzymywać w bazie i zastanowić się nad jej konstrukcją. Drugą sprawą jest interfejs, czyli ten filtr. Zastanów się która opcja z tych trzech będzie dla Ciebie najlepsza. Następnie możesz zastanowić się nad formularzem dodawania nowych produktów, a na sam koniec POD TO napisać skrypt. Tak Według mnie będzie najlepiej. 

komentarz 13 lipca 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
@Dawid, proponuję ci jakiś kurs php-a od podstaw bo jak bedziesz pytał o takie podstawy co chwilę to za rok tego nie napiszesz.
komentarz 13 lipca 2016 przez DawidRodycz Gaduła (3,090 p.)
Oj jest git.
komentarz 13 lipca 2016 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)

A jesli chcesz to zrobic na radiach to dla kazdego radia dajesz to samo name tylko inne value:

  <input type="radio" name="pora_roku" value="letnia"> Letnia<br>
  <input type="radio" name="pora_roku" value="zimowa"> Zimowa<br>

 

komentarz 13 lipca 2016 przez DawidRodycz Gaduła (3,090 p.)
Jednak nie mam pomysłu na upload tego zdjęcia. Chciałbym żeby było to w tym samym formularzu gdzie wpisuje dane dotyczące opony. :/
komentarz 13 lipca 2016 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)

No to po prostu do tagu form dodajesz artybut 

enctype="multipart/form-data"

i w formularzu dodajesz

 <input type="file" name="zdjecie" >

i potem piszesz skrypt PHP obsługujący tego inputa. Tutaj masz wszystko wytłumaczone: http://www.w3schools.com/php/php_file_upload.asp

PS. Tak, tak wiem, W3fools etc. ale to akurat jest dobrze pokazane :D

+1 głos
odpowiedź 11 lipca 2016 przez Boshi VIP (100,240 p.)
edycja 11 lipca 2016 przez Boshi
HTML,CSS,JS(ajax),PHP,MYSQL,SQL to to czego potrzebujesz.

W stopniu podstawowym.

 

W najprostszej postaci napisanie mechaniki do tego to jakieś 1-2h max. Baza nie wydaje się skomplikowana.

opony, kategorie,  zdjecia

 

filtracja przez ajaxa najszybciej.
0 głosów
odpowiedź 11 lipca 2016 przez QizmoPL Stary wyjadacz (11,440 p.)
nie myslales czasem o cms?
komentarz 11 lipca 2016 przez DawidRodycz Gaduła (3,090 p.)
Nie, nie :) Nie pójdę na łatwiznę :)
0 głosów
odpowiedź 11 lipca 2016 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
A to musi być koniecznie na stronie?

Może wystarczy Ci program desktopowy który to wszystko ogarnie? Wówczas wystarczy Ci znajomość dowolnego języka np C++ albo JAVA plus ewentualnie podstawy SQL
komentarz 11 lipca 2016 przez DawidRodycz Gaduła (3,090 p.)
Ma to służyć ludziom. Nie tylko dla mnie.
0 głosów
odpowiedź 11 lipca 2016 przez jpacanowski VIP (101,940 p.)
Jeśli chcesz się czegoś nauczyć jeśli chodzi o webdev to stwórz sobie prosty CMS w PHP. Ale jeśli zamiast webdev interesuje ciebie raczej C++ to użyłbym jakiś gotowy CMS, gdyż inaczej to tylko strata czasu.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 877 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 172 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 264 wizyt

92,580 zapytań

141,433 odpowiedzi

319,665 komentarzy

61,965 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...