• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Tłumaczenie strony, optymalizacja, ogólny rozgardiasz.

Object Storage Arubacloud
+1 głos
253 wizyt
pytanie zadane 24 czerwca 2016 w PHP przez Miko Obywatel (1,480 p.)

Dzień Dobry!


Mam spory problem. Stworzyłem dość rozbudowany system - http://virtualcompany.com.pl, tutaj szczegóły na temat jego funkcji: https://forum.truckersmp.com/index.php?/topic/32993-virtualcomapnycompl/ W skrócie chodzi o platformę do zarządzania wirtualnymi firmami z 2 gier.

Tworzenie strony traktowałem jako przede wszystkim naukę. Zaczynałem z praktycznie zerową znajomością PHP i z podstawami HTML/CSS/JS. Oprócz tego miałem małe pojęcie wyniesione z C++. Jednym słowem byłem wtedy bardzo początkujący.

Cała aplikacja napisana jest na czystym, strukturalnym PHP'ie. Mnóstwo niepotrzebnego kodu, mieszanie HTML'a z PHP'em, a miejscami nawet wklejania stylów w html'u w atrybutach style.

Chciałbym to jakoś zoptymalizować, zrefaktoryzować kod. Oddzielić logikę od treści. I tu pojawia się problem... Strona ma grubo ponad 30 podstron. Ogólnie robione "Żeby działało". 

Teraz, gdy rozwijam stronę utrzymanie tego wszystkiego jest bardzo uciążliwe. Wszystko wymieszane, ogólny rozgardiasz. Jak to wszystko ogarnąć? Czy da się to zrobić nie przepisując wszystkiego od początku? Dodam, że stało się to jeszcze bardziej uciążliwe, gdy chciałem zabrać się do przygotowania tłumaczeń, docelowo strona powinna być przynajmniej w 6 językach.

Podam moje największe bolączki:
- Logika naprzemian z treścią,
- Kompletnie zły css, style się powielają, pełno "!important"
- Dość niskie bezpieczeństwo skryptów, sądzę, że są dość podatne na różne ataki
- Struktura aplikacji wyglądająca mniej więcej tak, że jest folder css, js, img i 50 plików luzem
- wszystko na "produkcji" - i tu dodatkowe pytanie... Chciałbym wprowadzić GIT'a do projektu. Ogarniam już mniej więcej podstawy, jak najlepiej zrobić to "rozdzielenie" między dev, a produkcją?

Obawiam się, że bez przepisania wszystkiego jednak się nie obejdzie, im dłużej piszę to pytanie tym bardziej jestem załamany...

Ale jeśli już miałbym przepisywać wszystko, to jak? Jakieś przydatne linki? Może rady?

Z góry Dziękuję za każdą pomoc!
Pozdrawiam!
 

P.S. Bardzo wstydziłem się to napisać, ale nie mam pojęcia jak to wszystko ogarnąć.

1 odpowiedź

+2 głosów
odpowiedź 24 czerwca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
  • twig
  • composer
  • jakis framework: Slim, Silex, Symfony, byle nie laravel

Poleciłbym Ci masę książek i stron, by lepiej pisać kod, ale nie wiem ile masz czasu na zmiany .

komentarz 24 czerwca 2016 przez Miko Obywatel (1,480 p.)
Wiem tylko tyle, że istnieją frameworki i żeby nie wybierać laravela ;)

Ogólnie znam już masę swoich błędów, które musiałbym poprawić.
Dla mnie najważniejsza jest teraz nauka, tak żeby nie popadać w chaos. Chciałbym to ogarnąć w sposób pełny, a nie tak jak to robiłem wcześniej - tylko na potrzeby projektu i jak najszybciej, nie martwiąc się o nic.

Czasu mam dość sporo, w końcu są wakacje, ale chciałbym zamknąć się w 3-4 miesiącach do gotowego, przepisanego projektu. Włącznie z nauką oczywiście.

Nie mam pojęcia w jakim kierunku się tego wszystkiego uczyć. Jeśli chodzi o framework to skłaniam się do Symfony, ale tylko z opinii innych.

Mógłbyś mi polecić jakieś dobre strony do nauki? Oczywiście mogą być po angielsku.
komentarz 24 czerwca 2016 przez Miko Obywatel (1,480 p.)
Po prostu chciałbym się dowiedzieć, jaki kierunek w nauce mam obrać. I przy okazji bardzo interesuje mnie kwestia oddzielenia logiki od treści. Bardzo podoba mi się sposób z androida. Wszystkie stringi są poukładane w osobnych plikach. Czy mam rację uważając to za istotne? Chodzi mi o czytelność kodu i tłumaczenia. Czy muszę się o to przejmować, czy framework za mnie to załatwi?
komentarz 24 czerwca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
Tak swoją drogą nie czaję waszego systemu wersjonowania:

http://virtualcompany.com.pl/changelog.php wytłumacz mi bo nie widze w nim żadnej logiki :D
komentarz 24 czerwca 2016 przez Miko Obywatel (1,480 p.)
Szczerze mówiąc to system bardzo prosty, aż niefunkcjonalny....
Po prostu pierwsza liczba to bardzo duża zmiana,
druga to duża,
a 3 to małe poprawki

Hahahaha
komentarz 24 czerwca 2016 przez event15 Szeryf (93,790 p.)
http://forum.pasja-informatyki.pl/82446/jak-pokierowac-nauke-programowania-praktyka-php

szukaj postów moich i efika. W tym pytaniu jak i w linkowanych przez nas.
komentarz 24 czerwca 2016 przez Comandeer Guru (602,340 p.)
Ten Wasz system wersjonowania przypomina bardzo http://semver.org – wystarczy go ciut dopieścić i będzie.

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 1,021 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2020 w HTML i CSS przez YakumoPL Obywatel (1,970 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 146 wizyt
pytanie zadane 13 sierpnia 2017 w Inne języki przez kamis Początkujący (400 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 171 wizyt

92,626 zapytań

141,486 odpowiedzi

319,844 komentarzy

62,009 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...