• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Optymalizacja strony

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
944 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2020 w HTML i CSS przez YakumoPL Obywatel (1,970 p.)
Cześć! Próbuję lekko przyśpieszyć moją stronę postawioną na wordpressie, aby na Pagespeed Insights osiągnąć chociaż 70 punktów na urządzeniach mobilnych, obecnie jest coś około 50. Używam wtyczki autoptimize do zminimalizowania ccsa oraz javascripta i użycie tego dodatku już znacznie podniosło prędkość ładowania. Słyszałem jeszcze, że cache może podnieść wynik, ale nie bardzo wiem, z której wtyczki najlepiej skorzystać. Dodatkowo na stronie googla pojawia mi się na czerwono informacja "Wyświetlaj zasoby statyczne, stosując efektywne zasady pamięci podręcznej Znaleziono 26 zasobów". W większości są to pliki jpg i png. Nie mogę w google znaleźć logicznej odpowiedzi na ten temat. Próbowałem włączyć w3 total cache, wp super cache oraz jakąś inną wtyczkę do cachowania, ale te ostrzeżenie nadal nie zniknęło z analizatora Googla. Czy ktoś może mnie lekko nakierować? Pozdrawiam!

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 20 kwietnia 2020 przez frostify Mądrala (5,640 p.)
wybrane 21 kwietnia 2020 przez YakumoPL
 
Najlepsza

Po trudnych zmaganiach z tą kobyłą wordpressem kiedyś mogę tylko podpowiedzieć,

po pierwsze współczuje, że musisz się z tym upierać :)

Analizatory tego jak się wczytuje nie są tak dokładne, jak twoja własna ludzka ocena prędkości wczytywania strony.

Jeżeli masz zoptymalizowane wszystkie obrazy jedyne co możesz zrobić, żeby najbardziej możliwie przyśpieszyć wordpress to użyć wtyczki cache.

Mi służyła najlepiej ta wtyczka:

https://wordpress.org/plugins/wp-fastest-cache/

Cache sprawia, że zamiast, ta kobyła wordpress, generować za każdym razem kod html strony,

cache zapisuje uprzednio wygenerowany kod html i wczytuje go jak stronę statyczną.

Dzięki temu zamiast czekać np. 2 - 3 sekundy aż html się wygeneruje, ten już wcześniej wygenerowany, wczytuje się od razu, jakieś 0.3 sekundy, i dopiero wtedy zaczyna się ładować cała strona od góry do dołu.

Lazy load moim zdaniem jest zupełnie zbędny, jeśli komuś od razu wczytuje się strona to zanim przeczyta górę strony i zjedzie na dół, dół strony może się wczytywać i wczytywać, nie ma to wpływu większego na odbiór przez użytkownika, ważne, że góra strony mu się od razu wczytała i może czytać od góry, zanim zjedzie na dół wczyta się reszta.

Dlatego te pagespeed testy nie są miarodajne, liczy się jak wygodne jest to dla człowieka w użytkowaniu, bez cache czekanie 2 - 3 sekundy z białym tłem aż kolejna strona w ogóle zacznie się wczytywać jest uciążliwe, a w praktyce to potrafi się przyciąć i dość często wychodzi nawet 10 sekund - to główny problem wordpressa.

Więc należy zadbać najlepiej jak się da o cache.

Instalowanie dodatkowych wtyczek moim zdaniem tylko dodaje do tego ciężaru.

Ja sobie powyłączałem niektóre zbędne funkcję w swoim motywie w pliku functions.php, gdybym mógł wywaliłbym jquery (niestety prawie wszystko w wordpress i woocommerce się na nim opiera), powyrzucałem to co mi było zbędne jakieś emotikony itp w tym właśnie pliku (wpisując w google po angielsku jak wywalić to czy tamto przez functions.php).

Ale to tylko groszowe sprawy, dużo roboty, a główny problem rozwiązują cache (oczywiście nie działają na dynamicznych stronach takich jak koszyk czy zamówienie).

A tym głównym problemem jest białe tło zanim się wczyta cokolwiek, bo ten okres oczekiwania gdzie nie masz nic, jest najgorszy dla użytkownika, łatwo się zniechęcić po kilku stronach i wyjść całkiem, a to ile czasu cała strona będzie się wczytywać nie ma znaczenia, to zależy jak jest duża, a przecież dużej strony nie przeczytamy od razu tylko od góry do dołu, po kolei, więc dłuższy czas wczytywania naturalnie nie jest problemem.

Po zainstalowaniu cache wygenerowane pliki html znajdują się w folderach i można ręczenie edytować kod, co jest też w tej opcji bardzo dobre.

Aczkolwiek przy każdej zmianie trzeba te cache usuwać, by zmiany się wczytały na nowo, więc taki ręcznie edytowany kod trzeba sobie zapisać na dysku.

komentarz 21 kwietnia 2020 przez YakumoPL Obywatel (1,970 p.)
Wielkie dzięki za konkret odpowiedź :) Z tymi testami masz rację. Użyłem cache i na pagespeed od googla mam nadal 80 punktow na komputerach, ale na gtmetrix już 98 punktow, także już chyba przestanę im tak ufać :D Strona i tak się ładuje w mgnieniu oka, z tym że preloader chwilkę się kręci, ale to zawsze lepiej niż wcześniej. Pozdrawiam i zdrówka życzę!
komentarz 25 kwietnia 2020 przez frostify Mądrala (5,640 p.)
Dodam tylko, że preloader także spowalnia stronę, niestety :)

Może i ładnie wygląda, ale zasłania niejako to, co już się załadowało, a kółko wciąż się kręci, aż się wczyta cała.

Moim zdaniem to zupełnie bez sensu, po co czekać aż wczyta się cała strona, skoro się góra strony wczytuje w setne sekundy i można ją od razu czytać, po kiego czekać aż się wczyta cała strona? :)

Polecam usunąć preloadera, ewentualnie samemu zaprojektować jakąś ładną animację wjeżdżających elementów na start, jeśli ci się nie podoba jak się strona po prostu wczytuje element po elemencie, ale czekanie aż się całą strona komuś załaduje i zasłanianie ją preloaderem jest moim zdaniem totalnie zbędnym spowolnieniem serwisu.

Pozdrawiam :)
+1 głos
odpowiedź 15 kwietnia 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
A patrzyłeś na takie trywialne rzeczy jak chociażby wielkość plikow graficznych jakie ładujesz? Można pododawać lazy load dla obrazków itp. itd.
komentarz 15 kwietnia 2020 przez YakumoPL Obywatel (1,970 p.)
Zgadza się, oprócz optymalizacji zdjęć zrobiłem też ich zmianę na format webp tak jak kazał pagespeed insights :)

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 142 wizyt
pytanie zadane 13 sierpnia 2017 w Inne języki przez kamis Początkujący (400 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 77 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 150 wizyt
pytanie zadane 20 maja 2016 w Systemy CMS przez tirex Gaduła (4,430 p.)

92,455 zapytań

141,263 odpowiedzi

319,099 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...