• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

BIOS + Blue screen of the dead

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
1,455 wizyt
pytanie zadane 12 stycznia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Magulon Użytkownik (580 p.)
edycja 13 stycznia 2016 przez Magulon

Witam serdecznie wszystkich !

 

Ostatnio popełniłem okropny błąd..

Postanowiłem parokrotnie wyłączyć komputer podczas "updejta łindosa 7"

No i gdy próbuję uruchomić biosa , to nie znajduje żadnych plików(BIOS już jest , magicznie się naprawił)

Wykonałem formata , wszystko porobione , komputer w pełni funkcjonalny.

Moja płyta główna to - 

Asrock 960GC-GS FX

Zmartwiło mnie to , gdyż ostatnio zaczeły pojawiać mi się blue screeny , w randomowych sytuacjach

 

 

Piszę to tutaj , gdyż nie bardzo wiem jak sobie z tym radzić , a to dobre forum 

Jeżeli brakuje jakichś informacji , to napiszcie mi ,dodam je

Nie szukałem na ten temat zbyt dużo , gdyż nie miałem zbyt wiele czasu(zmieniłem szkołę , mam dużo do nadrobienia) ale wreszcie go mam 

Gdzieś mi się migło , że instrukcja od płyty głównej może być przydatna , niestety dzieli mnie z nią 100 km

6 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 13 stycznia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

ostatnio zaczeły pojawiać mi się blue screeny , w randomowych sytuacjach

Wpisujesz w Google kod błędu i otrzymujesz wynik np. taki: https://www.google.pl/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=bluescreen+0x00003b+win32k.sys

Piszę to tutaj , gdyż nie bardzo wiem jak sobie z tym radzić , a to dobre forum 

To jest forum programistyczne, a nie od problemów z komputerem. Jeśli o to chodzi to polecam http://www.elektroda.pl/rtvforum/forum195.html (wybierz odpowiednią kategorię) lub http://www.fixitpc.pl/ (to bardziej od wirusów i infekcji, ale w sprawach z hardware/software też tam pomagają)

instrukcja od płyty głównej może być przydatna , niestety dzieli mnie z nią 100 km

Google nie gryzie...

ftp://europe.asrock.com/Manual/960GC-GS%20FX.pdf

Co do problemu. Jeśli to wina sterowników, to sprawdź w Menadżerze Urządzeń, czy masz jakieś wykrzykniki. Jeśli tak, to aktualizuj dane sterowniki, pobierając odpowiednie pliki (do mobo na stronie AsRocka, do grafiki na stronie producenta karty graficznej).

Jeśli to wina systemu, to spróbuj ponowić aktualizacje - jeśli się nie uda, to szybciej będzie zrobić format i zainstalować system od nowa - tylko wcześniej zrób backup danych.

P.S. BIOS byś prędzej uszkodził podczas jego flashowania, niż przy aktualizowaniu Windowsa. A nawet jeśli byś go uszkodził, to raczej nie przeszedłbyś ekranu POST, a tym bardziej nie załadował by Ci się Windows. BIOS to taki "system operacyjny" płyty głównej - jak on padnie to komputer albo się nie uruchomi, albo uruchomi ale zobaczysz czarny ekran i jakiś błąd w okolicy POSTu.

komentarz 13 stycznia 2016 przez Magulon Użytkownik (580 p.)
MemTest86 V6.2.0 Free Edition to pobrałem w wersji usb ,
komentarz 13 stycznia 2016 przez Magulon Użytkownik (580 p.)
Sorki , mój mózg już nie pracuje , ale to był jedyne sensownie wyglądający plik , więc go odpaliłem xD

, dobra zostały mi 4 h snu

Jutro do tego wrócę
komentarz 13 stycznia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Magulon póki jeszcze nie zniszczyłeś dysku z systemem, zrób backup (o ile masz na czym). Potem podaj aktualny stan komputera i systemu. Czy system uruchamia się normalnie, są jakieś błędy, BSODy?
komentarz 13 stycznia 2016 przez Magulon Użytkownik (580 p.)
WSZYSTKO działa normalnie, jedyny problem jest taki , że gdy gram w csa , lub gdy przeglądam strony to czasem wyskoczy blue screen.

Sorki , wiem ,że pisze niejasno , ale od ostatnich 3 dni , mam mnóstwo rzeczy do ogarniania.
komentarz 13 stycznia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Ok, czy to ten sam BSOD, z 1 postu (pytam o kod błędu)?

Spróbuj ponowić aktualizację systemu. Może tym razem się uda.

Było by dobrze gdybyś wykonał analizę pliku Minidump, który przechowuje dokładne informacje o BSOD http://www.pcworld.pl/news/384310/Niebieski.ekran.jak.znalezc.zrodlo.problemu.html

Chodzi o to, abyś odczytał, który sterownik/plik systemowy/usługa powoduje problem i potem możesz użyć wyszukiwarki Supportu Microsoftu https://support.microsoft.com/pl-pl + Google do znalezienia przyczyny.

Jeśli nie będziesz umiał lub boisz się, że coś zepsujesz, to albo (jak wspomniałem) zapytaj na forum elektrody lub fixitipc, albo wykonaj format (FORMAT, nie zerowanie) dysku i postaw nowy system - tylko pamiętaj o wcześniejszym wykonaniu backupu .

+1 głos
odpowiedź 13 stycznia 2016 przez Wojciech Trojanek Obywatel (1,230 p.)
"No i gdy próbuję uruchomić biosa , to nie znajduje żadnych plików(nie mam go)"

Nie do końca rozumiem po co chcesz uruchamiać biosa i jakich plików(?) chcesz szukać w tym biosie. I po czym sądzisz, że nie masz biosa - bez niego byś tylko czarny ekran widział o ile w ogóle byś kompa włączył :P płyta by nie wstała a co dopiero mowa o uruchomieniu systemu czy bluescreenach :D

Od początku - po wyłączeniu kompa podczas aktualizacji uruchamia ci się on do pulpitu czy nie? Bo o randomowych sytuacjach możesz mówić po załadowaniu systemu i ogólnej pracy, przed nim czyli podczas ładowania systemu zapewne wywala ci go w tym samym momencie. Jeśli wyłączyłeś aktualizacje w momencie gdzie zmieniała jakieś krytyczne pliki systemu to szykuj się na rzeźbę albo lepiej na format bo będzie szybszy i pewniejszy. Jeśli natomiast wykrzaczyło ci jakiś sterownik bądź "niekrytyczny" składnik to byle przywracanie systemu powinno pomóc. Podaj więcej informacji co się dzieje z kompem czy dzieje się to podczas ładowania systemu i czy w ogóle uruchamia ci się do pulpitu. Pozdrawiam
komentarz 13 stycznia 2016 przez Magulon Użytkownik (580 p.)
Po przerwaniu updejta windows się nie odpalał i było tak jak mówisz czarny ekran gdy go odpalałem ,

format zrobiłem 3 dni temu, teraz wszystko działa tylko czassem blue screen wyskakuje
komentarz 13 stycznia 2016 przez Wojciech Trojanek Obywatel (1,230 p.)
W takim razie sugeruje to co poprzednicy. Nic nowego nie wniosę albo stery albo ram albo dysk ewentualnie coś przetaktowałeś w biosie. Zworka CLR CMOS na dzień dobry albo reczny default w biosie. Potem diagnoza systemu. Sterowniki ze strony producenta płyty głównej grafiki itd. Nie żadne automaty do instalacji sterów bo sie do d... nadają. Losowe BS-y sugerują na ram (sprawdz memtestem z bootowalnej dystrybucji memtesta albo hiren's boota) albo dysk twardy sprawdź stan S.M.A.R.T dysku twardego np za pomocą programu CrystalDisk info. Jeśli pokaże ci uwagę w realokowanych sektorach szykuj sie na jego wymianę jeśli wykryje sektory DO realokacji uruchom HDD regenerator z Hiren's boota i przeskanuj go nim. Po tym jeszcze raz odpal CrystalDisk info jeśli sektory do realokacji zniknely to były logiczne jeśli natomiast zostały przeniesione jako realokowane i nadal jest "uwaga" to dysk do wymiany. Jeśli usunelo logiczne i status dysku masz dobry możesz spróbować teraz zwykłego skana systemu z konsoli wpisz "chkdsk c: /f" gdzie c to dysk z systemem. potem mozesz odpalic z konsoli komendę "sfc /scannow" sprawdzi czy nie masz czegoś uszkodzonego w plikach systemowych, pytanie tez czy robiles czysty format czy "nakladkę" windy na uszkodzoną. Sprawdz wszystko po kolei, sztuka mówi że pownno coś po drodze "wykwitnąć" oczywiście jeśli faktycznie masz czysty system i stery producenta a nie z automatu wgrywane.
komentarz 13 stycznia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

@Wojciech Trojanek, wiesz może lepiej niech nie korzysta z tylu programów do diagnostyki, bo jeśli zamiast skanowania wykonuje zerowanie - to jeszcze coś bardziej zepsuje.

 Ja bym zaczął od próby ponownej aktualizacji systemu - proste i bezpieczne (a od tego zaczął się problem, więc może w ten sposób uda się go naprawić). Jeśli nie pomoże, to najprościej - format. Wtedy (na czystym systemie, z zainstalowanymi sterownikami) jeśli coś się będzie sypać, to będzie wina sprzętu i można go diagnozować. Bo jak przerwał aktualizacje systemu, to szkoda czasu na szukanie przyczyny w dysku, czy ramie - w pierwszej kolejności obstawiał bym system (oczywiście nie twierdzę, że to na 100% wina systemu, a nie hardware'u) :)

komentarz 13 stycznia 2016 przez Wojciech Trojanek Obywatel (1,230 p.)

@Krzycho92 ze wszystkim się zgadzam z tym, że ani CrystalDisk-iem ani MemTestem ani poprzez CHKDSK nic nie zepsuje poza tym po tej wypowiedzi:

"format zrobiłem 3 dni temu, teraz wszystko działa tylko czassem blue screen wyskakuje"

nie do końca jasne jest dla mnie czy:

scenariusz A:

dotyczy sytuacji kiedy to Magulon zainstalował system 3 dni temu wyłączył kompa podczas aktualizacji i po tym robią mu BS-y losowo czy:

scenariusz B:

miał system od "x" czasu gdzie przy standardowym procesie kolejnych aktualizacji przerwał je po czym wyłożył system, naprawił go poprzez formatowanie i reinstalację 3 dni temu i od tego momentu dostaje BS-y.

W przypadku scenariusza "A" jeśli masz 3 dniowy system i nie jesteś pewny poprawnego procesu aktualizacji czy instalacji sterowników to w ogóle bym się nie babrał w naprawianie tego tylko postawił jeszcze raz system i zainstalował sterowniki z zasadami sztuki tzn producenckie a nie automaty z driver packów czy innych śmieci. Potem poprawnie zainstalował wszystkie dostępne aktualizacje. I jeśli po tym nadal problem by występował dopiero bym szukał wady już nie w systemie a sprzęcie.

W przypadku scenariusza "B" natomiast sugeruję że ma świeżo postawiony system PO awarii z zainstalowanymi sterownikami oraz aktualizacjami (pytanie czy na czysto postawiony czy "nakładka" zrobiona bez formatu oczywiście) i jeśli ma problem wtedy podejrzewałbym problem sprzętowy spowodowany wcześniejszym twardym wyłączeniem kompa np nie zaparkowaniem głowicy dysku co skutkuje najczęściej uszkodzonymi sektorami. CrystalDisk-iem by to zweryfikował natychmiast. Chyba że jak poprzednicy mówią akurat wydarzyło się coś z pamięcią RAM (czasem nawet brudne styki robią robotę) to stress-test MemTestem na kilka godzin i też zweryfikuje. Jeśli to nie zweryfikuje problemu to dalej pozostaje odpięcie wszelkich peryferiów, pozostawienie płyty procesora grafiki (integra albo jak nie ma to zostawić obecną) i zabawa w podstawienie drugiego ramu, zasilacza, dysku, grafiki, jeśli dalej problem będzie występował to podejrzenie już pada na samą płytę główną.

Tylko, że... Magulon po wielu rzeczowych poradach od nas nie zrobił ani jednego testu w celu znalezienia problemu np po sugerowaniu uszkodzenia RAM twierdzi:

"Co masz na myśli?Posiadam 8 ramu, wcześniej nie było problemów "

Druga sprawa mbabane:

"Najpierw upewniłbym się czy po reinstalce, wszystkie sterowniki sa aby napewno zainstalowane, pewnym testem może być przeprowadzenie klasyfikacji systemu
http://www.centrumxp.pl/Windows7/2058,Klasyfikacja-systemu.aspx
jesli nie przechodzi i wywala błąd to możliwe, że jakis sterownik jest nie wgrany, lub jest zły, do instalacji samych sterow mogę polecić program SlimDriver"

Poprzez klasyfikację nie dowiesz się niczego poza tym że sterowniki są, ale czy dobre i czy nie brakuje im bibliotek to już nie, nie widziałem też żeby klasyfikacja systemu sprawdzała poprawność sterowników od dźwięku czy sieci a one wybitnie często po driver packach się wykładają. Druga sprawa polecać do instalacji sterów program typu driver-pack nie ma nic wspólnego z późniejszą pewnością, że stery są dobre. Miałem okazję kilka razy tego typu paczek użyć i nikomu nieświadomemu co robi tego nie polecę. Naprawiam setki komputerów rocznie i statystycznie na 10 sztuk wgrywanych paczkami SlimDriver czy DriverPackSolution - 2 sztuki po aktualizacji takowych sterów plują bluescreenami. Jeśli chcesz mieć jakąkolwiek pewność że software-owo jest wszystko OK to instaluj tylko sterowniki ze stron producenta albo z płyty cd/dvd dołączonej do płyty głownej/karty graficznej/itp zgodnie z zasadami sztuki. A weryfikację czy sterów nie brakuje wykonujesz tylko i wyłącznie za pomocą menadżera urządzeń. Przez takie porady poszerzasz tylko zakres niepewności co może być nie tak ze sprzętem. Co do reszty wskazówek mbabane są jak najbardziej słuszne z zaznaczeniem że odczytałbym smarta dysku przed użyciem regeneratora ale to też opisywałem wyżej.

Krzycho92 temat moim zdaniem wyczerpany jeśli Magulon nie pokaże wyników swoich działań i nie prześledzi za co właściwie odpowiada jego BS tak jak sugerowałeś odczyt plików Minidump to dalsza dyskusja jest wróżeniem z fusów.

komentarz 13 stycznia 2016 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Diagnostyka tych BSODów, to jedno. Ja się zastanawiam, czy po wykonaniu "zerowania" dysku, zamiast jego skanowania oraz, jak wspomniałeś, na sugestię o sprawdzeniu RAMu, Magulon odpowiedział, że "ma go 8" - czy jest sens aby Magulon sam się za to brał. Może niech lepiej pójdzie z tym do serwisu.

 

komentarz 13 stycznia 2016 przez Wojciech Trojanek Obywatel (1,230 p.)
Zerowanie zauważ robił na pamięci usb a nie na dysku, nie mniej jednak równie dobrze mógł sobie faktycznie biedy narobić gdyby to był dysk. Za wiele zmiennych jeśli kolega nie podejmie żadnych kroków i nie zda żadnych raportów z faktycznie wykonanych prac w tym celu wierząc że aktualizacje same załatwią sprawę to my nic nie będziemy w stanie więcej pomóc i może niech lepiej odda faktycznie do serwisu oszczędzi nerwów sobie a przede wszystkim jego i nasz czas bo większość przypadków jakby to rzec "elementarnych awarii" została tu omówiona. Reszta to diagnoza stricte dotycząca konkretnych błędów. Ale do tego już potrzebujemy raportów.
+1 głos
odpowiedź 13 stycznia 2016 przez juriiw Gaduła (3,470 p.)

Jeśli nadal pojawia CI się BSOD o kodzie: 0x0000003B - SYSTEM_SERVICE_EXCEPTION, to tutaj masz informacje jak temu zaradzić i czego konkretnie dotyczy ten rodzaj błędu.

https://support.microsoft.com/en-us/kb/980932

0 głosów
odpowiedź 12 stycznia 2016 przez Konrad Nabożny Stary wyjadacz (13,460 p.)
Instrukcją się nie martw, znajdziesz ją online. A co do samego blue screena to wiem na ich temat zbyt mało żeby Ci pomóc. Skoro miałeś je wcześniej to jest duże prawdopodobieństwo że masz problemy z pamięcią RAM.
komentarz 12 stycznia 2016 przez Magulon Użytkownik (580 p.)
Co masz na myśli?Posiadam 8 ramu, wcześniej nie było problemów , potem zmieniłem kartę na gtx 950 gaming , ale wtedy też nie było problemów , problemy pojawiły się po tym przerwanym updejcie
0 głosów
odpowiedź 12 stycznia 2016 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)

No i gdy próbuję uruchomić biosa , to nie znajduje żadnych plików(nie mam go)

Znaczy się, nie da się włączyć biosa? 

A te randomowe sytuacje mógł powodować np. zepsuty RAM, dysk, uszkodzone sterowniki.

Wyłącznie Windowsa podczas aktualizacji nie jest dobrym pomysłem, mogłeś się spodziewać ze prędzej czy później Windows może nie wstać.

komentarz 12 stycznia 2016 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
aha co do sterow to na samym początku oczywiscie Menedżer Urządzeń
komentarz 12 stycznia 2016 przez Magulon Użytkownik (580 p.)

Teraz wrzucam ten program na usb , i zaraz go odpale (wkleiłem , by wam pokazać , że wszystko git :) )

komentarz 12 stycznia 2016 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
pamietaj ze memtest im trwa dluzej tym lepiej i najlepiej jest go zostawic na kilka godzin
komentarz 12 stycznia 2016 przez Magulon Użytkownik (580 p.)
mhm........(padłem po godzinie na windows updejcie , więc zostawie to na noc)
komentarz 13 stycznia 2016 przez mbabane Szeryf (79,280 p.)
A i zapomniałem wspomnieć, że wystarczy, że memtest znajdzie tylko jeden błąd aby stwierdzić, że ram jest uszkodzony
0 głosów
odpowiedź 13 stycznia 2016 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Też tak miałem.
Starszy brat kiedyś chamsko mi wymusił wyłączenie komputera gdy się System updejtował.
Przywrócenia do ostatniego stanu pomogły. (przywracanie systemu)

Zawsze się wykonują punkty kontrolne przed updejtem, jeśli masz wyłączone "przywracanie systemu"...to trochę trudniej będzie.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,245 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 222 wizyt
pytanie zadane 20 sierpnia 2016 w Sprzęt komputerowy przez uMAXa Gaduła (4,290 p.)
0 głosów
0 odpowiedzi 245 wizyt
pytanie zadane 8 maja 2016 w C# przez Szygnik Początkujący (340 p.)

92,624 zapytań

141,482 odpowiedzi

319,822 komentarzy

62,005 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...