• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Technikum ,Liceum ?

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
858 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Grzybek055 Początkujący (260 p.)
Cześć ;) Kończę gimnazjum i interesuje mnie informatyka to wiadomo po to tu pisze . I pytanie które mnie męczy brzmi : Czy po 3 latach liceum idac na jakis kierunek studiow informatycznych dałbym rade czy musiałbym nadrobic w porownaniu z pójściem do 4 letniego technikum na infe oczywiście ?( a potem na studia, raczej) Czy jakies osoby po liceum i technikum moglyby mi doradzić dziekuje ;D Ps.bo nie chodzi o to żeby kolorowac w pańcie po 4 latach technikum i u mnie na mieście zabitym dechami naprawiac sasiadowi kompa tylko coś tworzyc pomagać zabezpieczac :) co po studiach mi to pozwoli robić.

8 odpowiedzi

+9 głosów
odpowiedź 10 stycznia 2016 przez Porcupine Nałogowiec (31,560 p.)
Wszystko zależy od tego jakie liceum, jakie technikum... No i tradycyjnie: praktycznie każdy kto chodził do liceum raczej doradzi Ci liceum, a kto chodził do technikum - doradzi technikum. Ja mogę podzielić się moim doświadczeniem - ukończenia 3 letniego liceum. Co do Twojego niepokoju czy ktoś po liceum sobie nie poradzi to ja bym raczej poszedł w drugą stronę. Na pierwszym roku osoby z liceum w 90% wypadną lepiej. I wcale nie mówię tutaj, że przez to liceum jest lepsze, po prostu tak ułożony jest syllabus. Pierwszy rok na większości studiów informatycznych to praktycznie czysta matematyka + jakiś wstęp do algorytmiki. Co oznacza, że osoby po liceum przyzwyczajone do teorii będą miały pewną "przewagę". Wszystko odwróci się na latach późniejszych, gdzie matematyki zaczną się powoli kończy, a zastąpią je przedmioty typu elektronika, sieci komputerowe itd. Tutaj osoby po technikum będą miały ten head start.
Wnioski? Jeśli będziesz się przykładał i będzie Ci zależało nie ma praktycznie żadnej różnicy co wybierzesz. Jeśli wolisz naukę bardziej teoretyczną, a na studiach sobie nadrobisz te techniczne aspekty - wybierz liceum. Jeśli na odwrót - technikum. Nie ma jednej słusznej drogi prowadzącej do sukcesu.
Tyle ode mnie :)

Pozdrawiam,
komentarz 10 stycznia 2016 przez krzakurts Obywatel (1,470 p.)
Idealnie podsumowane. :)
+4 głosów
odpowiedź 10 stycznia 2016 przez arek01996 Stary wyjadacz (12,100 p.)
Ja jestem w 4 klasie technikum informatycznego i za nic w świecie bym tego na liceum nie zamienił :)

W zeszłym roku pracowałem przy składaniu komputerów w wakacje tylko z papierkiem, że e.12 zdałem. :)
komentarz 11 stycznia 2016 przez xR Mądrala (6,260 p.)
Jeśli mogę wiedzieć, ile dostawałeś na rękę? Bo właśnie jestem w 3 klasie i też o tym myślałem :)
+3 głosów
odpowiedź 10 stycznia 2016 przez Moonshine Mądrala (6,360 p.)
Ja skończyłem technikum teleinformatyka i oprócz podstaw programowania w C, i kawałka assemblera nic więcej nie programowaliśmy. Natomiast była tona informacji o sieciach, systemach, zabezpieczeniach, połączeniach.

Obecnie studiuję informatykę, i miałem dużo do nadrobienia w porównaniu z kolegami z roku, którzy skończyli technikum informatyczne. No cóż, ja skończyłem technikum, więc polecam Ci pójście właśnie tam.
komentarz 11 stycznia 2016 przez makoso Mądrala (7,380 p.)
Też właśnie kończę technikum teleinformatyczne, programowania było zero, nie wiem co robić wolałbym rozpocząć jakąś "karierę" programisty, ale papierków brak... nie wiem jak to będzie, na studia się nie szykuję, ale to czas pokaże co będzie :)
+3 głosów
odpowiedź 10 stycznia 2016 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)
Jestem w ostatniej klasie technikum informatycznego. Uważam, że się sporo praktycznych rzeczy, a i matematyki nie zaniedbałem. Jak zapytasz mnie czy bym wymienił teraz to odpowiedź brzmi tak. Z jednego powodu. W mojej klasie nie bylo ani jednej dziewczyny, a wszystkie w szkole można na palcach policzyć. Co prawda nie sama szkoła czlowiek żyje, ale to na prawdę sprawia, ze wspomnienia o szkole średniej mam dużo gorsze niż o gimnazjum. Do tego życie towarzyskie mi się trochę gorzej układa, ale wiadomo tragedii nie ma. Jeżeli w Twoim mieście nie ma dobrego technik to idz do liceum bo i więcej się nauczysz i lepiej spędzisz czas, a technikum byloby źle wyposażone a nauczyciele bez pasji. Ja w Krakowie mam najlepsze technikum w Polsce i dzięki temu pomimo, ze gorzej się bawiłem to chyba mogę powiedzieć ze bylo warto dla tej wiedzy.
komentarz 11 stycznia 2016 przez Lonerly Użytkownik (900 p.)
Jeśli to jest najlepsze technikum w Polsce to trochę dziwne odczucia bo przykładowo ja w Zamościu czułem się świetnie i było znacznie lepiej niż w gimnazjum. Spowodowane było to głównie większym poziomem osób z, którymi zdążyłem się zapoznać przez prawie już 4 lata. Moim zdaniem wynika to z tego, że osoby będące na tym kierunku mają bliskie zainteresowania do moich. Poza tym moja szkoła jest w tym samym budynku co liceum więc dziewczyn też jest dość sporo, co prawda sporo z moich znajomych odeszło bo ja mam rok dłużej ale i tak iść do liceum bym nie poszedł po tym co przeżyłem tutaj. Nauczyciele trafili się na prawdę w porządku, oczywiście nie wszyscy. Być może miałeś zbyt duże oczekiwania co do tego technikum? Ja nie liczę na studia w najbliższym czasie a z papierem technika zawsze jest łatwiej i otwiera wiele możliwości.
komentarz 11 stycznia 2016 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)
Co do tego, że jest najlepsze to też zależy od rankingu, bo różne rzeczy tam sprawdzają. Wiem, że w zdawalności matur i egzaminów kwalifikacyjnych ma wysokie wyniki. Z nauczycielami było różnie. Byli tacy przez, których tylko marnowałem czas, a byli tacy dzięki, którym siedziałem po nocach i robiłem projekty (nie bez satysfakcji), pisaliśmy apki na andorida, na ios-a, gry webowe. Oprócz tego składaliśmy komputery, budowaliśmy sieci. Także wiedzy technicznej na prawdę dużo, z matematyki poziom był/jest bardzo wysoki. Osoby w klasie też na poziomie. Mam super kolegów. Mimo wszystko jak porównam np. wyjazdy z gimnazjum, a technikum to zdecydowanie, więcej wspomnień przywołują te pierwsze. Wiadomo szło się na imprezy itd. ale jednak czegoś tak trochę brakowało. Patrząc tylko na to ile będziesz umiał po technikum i liceum to brałbym technikum. Chociaż warto pamiętać, że to rok dłużej i że większość i tak na studiach będzie. Biorąc jednak poprawkę na wszystko ja bym poszedł do liceum. No chyba, że nie zamierzasz studiować - wtedy technikum.
+3 głosów
odpowiedź 10 stycznia 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Według mnie jeśli rzeczywiście interesujesz się tą informatyką i z tym wiążesz swoją przyszłość to technikum. Sam w tym roku będę kończył, ogólnie sporo się nauczyłem (chociaż u mnie trochę słabo z niektórymi nauczycielami). Do tego w 3 klasie są miesięczne praktyki, można poznać trochę pracy itd. No i kończąc technikum jeśli zdasz wszystkie kwalifikacje masz tytuł technika informatyka - także to też zawsze jakiś plus. Jedyne na co warto zwrócić uwagę to popytać o poziom danej szkoły i nauczycieli, od tego właściwie zależy ile się nauczysz.
komentarz 11 stycznia 2016 przez makoso Mądrala (7,380 p.)
Może Ty mi odpowiesz jak jest z dyplomem technika jak mam zdane 3 kwalifikacje to muszęmieć maturę do dyplomu czy nie? bo różne wersje słyszałem -.-
komentarz 11 stycznia 2016 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Nie musisz, dyplom i matura to dwie zupełnie osobne sprawy nie mające nic do siebie. Ja tylko taką wersję słyszałem ;)
+1 głos
odpowiedź 11 stycznia 2016 przez Lonerly Użytkownik (900 p.)
Powiem Ci jedną rzecz, którą na 100% wiesz. Umiejętności, które zdobędziesz zależały będą tylko od zaangażowania. To jest wiadome. Lecz jest jedna sprawa, którą poważnie trzeba wziąć pod uwagę. Po techniku masz status TECHNIKA co oznacza wykształcenie średnie już po samym zakończeniu technikum.

Weź pod uwagę, że z różnych powodów (stanu majątkowego, planów na przyszłość...) nie koniecznie będziesz mógł lub chciał iść na studia. Teraz są dwie sytuacje:

1.Mam Technika Informatyka więc jestem w stanie poświęcić kilka lat na załóżmy pójście do pracy, zobaczę co i jak a potem wybiorę studia adekwatne do obecnego stanu rynku.

2.Nie mam Technika Informatyka więc raczej pewnie będę się kształcić dalej albo pójdę do innej roboty niewymagającej potwierdzenia moich umiejętności.

Oczywiście mogę się mylić ale to był główny powód mojego wyboru technika. Jeśli nie masz dodatkowego zaplecza finansowego to ciężko ze studiami. Gdy idziesz do technikum to finanse nie są ogromnym problemem, bo przecież idziesz za free. Technikum otwiera więcej możliwości po jego ukończeniu, po liceum nie dostajesz "papierka".
+1 głos
odpowiedź 11 stycznia 2016 przez Quiku Obywatel (1,370 p.)
Powiem jak to wygląda z mojej perspektywy.
Wg mnie opłaca się iść do technikum. Chociażby dlatego, że masz więcej papierków, liceum daje Ci tylko maturę, + to co robisz dodatkowo. Ja w tym momencie w technikum:

-w piątek podchodzę do ostatniego egzaminu zawodowego, 2 kwalifikacje już mam
-zrobiłem sobie ECDL, co prawda tą najprostszą wersję, ale zawsze
-robię sobie certyfikaty, między innymi w IT-szkole i w jakimś projekcie CISCO
-brałem udział w projekcie, który dał mi dostęp do Dream Spark - wiele produktów MS mam za darmo, oczywiście do wykorzystania niekomercyjnego

Wydaje mi się że bardzo dobrze trafiłem, moja szkoła kładzie duży nacisk na klasy Informatyczne.
Kolejnym wielkim plusem jest to, że obeznasz się z komputerami. Co prawda większość osób z mojej klasy całkowicie olewa i kwalifikacje, i te dodatkowe rzeczy które wymieniłem, ale tak czy siak, nawet na najnudniejszych lekcjach, przez 4 lata poznasz co-nieco.

A jeśli Ci się odechce? Stwierdzisz, że to nudniejsze niż myślałeś, albo że to nie dla Ciebie? Cóż, zawsze możesz sobie darować egzaminy, i potraktować tę szkołę jako 4-letnie liceum :)
komentarz 11 stycznia 2016 przez xR Mądrala (6,260 p.)
Dokładnie z tego samego powodu poszedłem, przekonać się, zobaczyć i ewentualnie przesiedzieć rok dłużej, no ale papierek jest ;)
0 głosów
odpowiedź 11 stycznia 2016 przez Grzybek055 Początkujący (260 p.)
Dziękuję:) za wszytkie rady i podpowiedzi zobaczę gdzie się dostane i wtedy albo sam zdecyduje jeśli dostane się do liceum i technikum albo nie dostane się nigdzie ;^D hahah

Podobne pytania

0 głosów
9 odpowiedzi 2,017 wizyt
+4 głosów
9 odpowiedzi 8,139 wizyt
pytanie zadane 3 września 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez veryhotshark Obywatel (1,620 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...