• Najnowsze pytania
 • Bez odpowiedzi
 • Zadaj pytanie
 • Kategorie
 • Tagi
 • Zdobyte punkty
 • Ekipa ninja
 • IRC
 • FAQ
 • Regulamin
 • Książki warte uwagi

Programista - Liceum czy technikum

–1 głos
1,247 wizyt
pytanie zadane 1 września 2016 w Rozwój zawodowy, nauka, szkoła, praca przez Marcin2000Xpl Gaduła (3,230 p.)
Witam, mam duży problem. Aktualnie znajduje się w klasie mat-fiz-inf, lecz cały czas zastanawiam się nad technikiem informatykiem. Mogę jeszcze teraz na początku roku zmienić klasę. Mam do was pytanie co się bardziej opłaca, technikum informatyczne czy klasa mat-fiz-inf. Chcę w przyszłości zostać programista, tworzyć aplikacje, może też i gry. Nie wiem co powinienem wybrać. Poszedłbym do technikum, ale brakuje mi trochę fizyki. Nie mogę się zdecydować. Co o tym myślicie? Aktualnie znam dosyć dobrze język Java, C#, C++ (od tego zaczynałem), a także HTML, CSS, JavaScript, PHP i SQL. Myślałem też po szkole pójść na studia.

9 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 1 września 2016 przez Evelek Nałogowiec (28,830 p.)

Ja skończyłem technikum i powiem Ci szczerą prawdę - w technikum poświęcisz dużo czasu na naukę przedmiotów zawodowych. Poczytaj sobie zresztą opinię na temat techników informatycznych - na lekcjach opanowujesz pakiet MS Office, czyli Word, Excel, Access... Z programowania będziesz miał jakieś podstawy C, C++, algorytmiki, może HTML. Nie spotkałem jeszcze się z opinią, w której osoba napisała: "W moim technikum informatycznym nauczyłem się dużo co przydaje mi się obecnie". Według mnie mało w tym jest prawdy. Technikum takie może Ci otworzyć pewne ścieżki, nauczyciel może ci doradzić w czymś, nakierować. Ale skoro już umiesz te języki, które wymieniłeś, to na zajęciach się będziesz nudził.

Ja bym zrobił w Twoim przypadku krok w kierunku matury - wybrał takie liceum, które mnie bardzo dobrze przygotuje do matury z matematyki i z angielskiego. Zerknij sobie, jakie przedmioty są brane pod uwagę na uczelnie wyższe na kierunki informatyczne. Przykład Politechniki Warszawskiej - na pierwszym miejscu jest matematyka rozszerzona. Potem angielski rozszerzony. Potem najlepiej punktowane masz albo fizykę albo informatykę. Do matmy i angielskiego przygotują Cię nauczyciele oraz Twoja motywacja i chęć nauki. Do informatyki, a zakładam, że ją wybierzesz na maturze zamiast fizyki, będziesz musiał przygotować się sam w domu poprzez rozwiązywanie zadań z ubiegłych lat. Dodatkowo przeczytaj sobie w wolnych chwilach książki do nauki na kierunku w zawodzie technik informatyk. Mamy tu:

 • Kwalifikacja E.12. Montaż i eksploatacja komputerów osobistych oraz urządzeń peryferyjnych. Podręcznik do nauki zawodu technik informatyk
 • Kwalifikacja E.13. Projektowanie lokalnych sieci komputerowych i administrowanie sieciami
 • Kwalifikacja E14. Tworzenie baz danych i administrowanie bazami. Podręcznik do nauki zawodu technik informatyk

Wszystkie dostępne na internecie, nie musisz nic kupować. Przygotuj się solidnie do matury i pójdź na fajną uczelnię na studia dzienne. Poza tym - w technikum masz rok więcej nauki w porównaniu do liceum. Takie jest moje zdanie, ale zrobisz jak uważasz.

komentarz 1 września 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (31,170 p.)

W moim technikum informatycznym nauczyłem się dużo co przydaje mi się obecnie"

Ja sie trochę ciekawych rzeczy nauczyłem/uczeę w technikum. Od sieci po E12

komentarz 1 września 2016 przez Evelek Nałogowiec (28,830 p.)
Zgodzę się. Ale nie trzeba kończyć takiego technikum, aby zdobyć taką wiedzę. Wszystko jest opisane w książkach przygotowujących do egzaminów zawodowych czyli E.12, E.13, E.14.
komentarz 1 września 2016 przez ZakosiliMiNeta Nałogowiec (31,170 p.)
Dobrze, to po co jest szkoła? Jeśli jest wszystko w książkach? Czego oczekujesz po szkole? Praktyki? Ok też miałem praca np na 20 switchach i routerach. E12 - praca na PC po około 3 kmoże 4k
1
komentarz 2 września 2016 przez event15 Szeryf (94,730 p.)

 

Zgodzę się. Ale nie trzeba kończyć takiego technikum, aby zdobyć taką wiedzę. 

A ja się nie zgodzę. Żaden nastolatek nie ma tyle samozaparcia w sobie, by lecieć chociażby z trzema rozszerzonymi przedmiotami + rozwojem z programowania. Ale to takim rozwojem, który pozwoli zdobyć pewne schematy pewien tok myślenia. Samouctwo prowadzi do utwralania złych nawyków, a jeśli chce się uczyć łącznie z dobrymi nawykami to dochodzi czas na znalezienie dobrych źródeł, pracę nad tym, często oznacza to masę godzin dodatkowo. 

Ucząc się do matury nie zrobisz wiele w zakresie programowania chociażbyś się usrał. Możesz robić nawet fajne programy, ale nie ogarniesz przy tym obiektowości, testów, itp.

Przecież jako nastolatek chcesz jeszcze wyjść na piwo z kolegami, poderwać tę laskę z 3c która spodobała ci się jak wyszła w stadzie z łazienki...

Upraszczanei wszystkiego do "wszystko jest w książkach" w ogóle nie jest argumentem - dziś ludzie potrzebują kogoś z kijem nad sobą, i kogoś kto wskaże im praktycznie całą drogę od początku do końca. Człowiek sam za wiele się nie nauczy z książek, dopóki ktoś mu nie poradzi które rozdziały warto a które nie. 

komentarz 2 września 2016 przez Evelek Nałogowiec (28,830 p.)
W moim przypadku gdy byłem w 4 klasie technikum sam się przygotowałem do matury rozszerzonej z matematyki, angielskiego oraz informatyki. Wystarczy chcieć. Źródło wiedzy czerpałem z podręczników szkolnych, zbiorów zadań, Internetu. Nie wziąłem ani minuty korepetycji u żadnego nauczyciela. A dodatkowo hobbistycznie przerobiłem "Programowanie w C++" autorstwa Praty oraz podszkoliłem sie w PHP. Mało tego - miałem czas dla znajomych, na latanie po klubach, imprezki. A zdanie "wszystko jest w książkach" zawęża sie do trzech wymienionych przygotowujących do kwalifikacji w zawodzie technik informatyk. I tu naprawde wystarczy przeczytać je i zrozumieć. Nikt nie musi stać nad kimś z kijem i mu tłumaczyć.
komentarz 2 września 2016 przez event15 Szeryf (94,730 p.)
Evelek, gratuluję jesteś wyjątkiem, który potwierdzi regułę. Szczerze wątpię w Twoje osiągnięcia, aczkolwiek znam pojęcie determinacji.

Więc moim zdaniem albo koloryzujesz dość mocno, albo po prostu i w C++ i w PHP nie jesteś specjalnie dobry a matury mogłeś zdać poniżej swoich oczekiwań. Jeśli znasz dobrze oba języki + zdałeś wysoko przedmioty maturalne nie trać czasu na studia zakładaj firmę i zarabiaj. Przychodząc na studia zrobisz wielki błąd. ;)
+1 głos
odpowiedź 1 września 2016 przez kubaapk Nałogowiec (40,960 p.)
Mat-fiz w dobrym LO.
+1 głos
odpowiedź 2 września 2016 przez event15 Szeryf (94,730 p.)
To wszystko zalezy od tego na jakich nauczycieli trafisz. Jeśli miałbym Ci polecić, to Technikum Informatyczne w Świdwinie. Absolutny ewenement wśród techników w całej polsce praktycznie. Klimat jak na studiach. Przedmioty zawodowe są prowadzone przez dwóch absolwentów WATu, znają się na rzeczy - mają na swoim koncie programy dla wojska i okolicznych sklepów.

Końcowe lata mojej nauki w technikum były piękne - na zawodowych mieliśmy ranking najlepszych, i według niego siadaliśmy w ławkach. Dzięki temu codziennie szła armada pytań do  średnich i słabszych. Wszystko oczywiście za oceny.

Przykładowo, wyśpiewałeś całą płytę główną i przez 15 minut bez zająknięcia. Pomyliłeś cewkę z opornikiem - 1.

Pisaliśmy programy obiektowe i strukturalne w C++, Java, Pascalu. Teraz z tego co wiem pascala nie ma a doszedł HTML+CSS+PHP. I to nie programiki pierdółki. Ja miałem projekt oprogramowania symulacji sterowania układem scalonym wraz z opisem jego działania i pełną dokumentacją. Inni mieli wymyślić wygodny sposób na translację w obie strony alfabetu morsa, inny kolega musiał napisać tetrisa w konsoli bez żadnych dodatkowych bibliotek.

Tworzyliśmy w C++Builderze własne painty, notatniki, a nawet dość zaawansowane programy do operacji na plikach tekstowych.  

Niektórzy (w tym ja) myśleli, że zdanie egzaminu ECDL Core w 4 godziny zrobi na wykładowcach wrażenie - zrobiło, zaczęli się śmiać. Na niektórych studiach pokazanie tego certyfikatu zwalnia z uczęszczania na zajęcia, w moim przypadku oznaczało to przeszlifowanie ze wszystkich 7 modułów powtórnie ;)

Egzaminy zawodowe były tak orane, że praktycznie nawet najsłabsza i najbardziej leniwa osoba zda na chociażby te 75%.

Dodatkowo jeden z wykładowców był/jest zapalonym krótkofalarzem (nie wiem czy tak się to odmienia) więc była zawsze możliwość pójść na zajęcia gdzie dostajesz lutownicę, wszystkie potrzebne elementy i tworzysz własny wzmacniacz do głośników lub naprawiasz swoje stare CB radio.

Drugą stroną medalu jest to, że przy tak ogromnym parciu ze strony zawodowych przedmiotów, praktycznie leżą przedmioty maturalne, a jeszcze głębiej pluskają się przedmioty niezawodowe i niematuralne. Także, jeśli marzy się o dostaniu się na studia - zabronione jest olanie matematyki angielskiego i polskiego. O ile w tej szkole można było łatwo olać angielski i polski o tyle trzeba bardzo dużo pracy włożyć w nadrabianie zaległości.

Jeśli chodzi o mat-inf w moim mieście - bardzo dobrze zdali przedmioty potrzebne na studia, aczkolwiek na samych studiach i tak nie ma znaczenia skąd ktos przyszedł. Technikaliści będą wymiatać w przedmiotach związanych z programowaniem a licealiści będą wymiatać w przedmiotach ogólneog nauczania. Po pewnym przesiewie i czasie wszystko się wyrówna.
+1 głos
odpowiedź 2 września 2016 przez xandros Nałogowiec (29,830 p.)
0 głosów
odpowiedź 1 września 2016 przez Grzyboo Nałogowiec (29,010 p.)
Jak studia to siedź w liceum. W szkole i tak niewiele się nauczysz.
0 głosów
odpowiedź 1 września 2016 przez manjaro Nałogowiec (28,970 p.)
Idź tam gdzie jest lepszy nauczyciel od informatyki ewentualnie wyższy poziom przedmiotów ścisłych. Wiadomo szkoła szkole nierówna.
0 głosów
odpowiedź 1 września 2016 przez jpacanowski VIP (101,650 p.)

Mam do was pytanie co się bardziej opłaca, technikum informatyczne czy klasa mat-fiz-inf. Chcę w przyszłości zostać programista, tworzyć aplikacje, może też i gry.

Jedno się kłuci z drugim... Idź, jeśli chcesz w stopniu eksperckim poznać Worda i Excela... Aha, i HTML 4. W innym wypadku zostań w domu.

Aktualnie znam dosyć dobrze język Java, C#, C++ (od tego zaczynałem), a także HTML, CSS, JavaScript, PHP i SQL. Myślałem też po szkole pójść na studia.

Masakra...

komentarz 1 września 2016 przez xmentor Nałogowiec (49,520 p.)

Idź, jeśli chcesz w stopniu eksperckim poznać Worda i Excela..

 To chyba 8 lat temu :) Teraz jedynie co z pakietu office poznasz to Access'a(bo jest na egzaminie kwalifikacyjnym ;-;)

komentarz 1 września 2016 przez jpacanowski VIP (101,650 p.)
Mój znajomy akurat miał przez 3 lata Excela, więc gdzieniegdzie nadal aktualne (rok temu skończył) ;)
komentarz 2 września 2016 przez event15 Szeryf (94,730 p.)
Są technika, w których cały rok szlifuje się programowanie proceduralne w C++, Pascalu i obiektowe w C++ Javie - i to tak, że tworzy się projekty stworzone z kilkudziesięciu tysięcy linii i dostaje się za nie 3 lub 4 mimo 3 miesięcy pracy ;)

Za olanie wykładu nauczyciela trzeba zrobić swój własny wykład, za który również dostanie się ocenę. Dodatkowo istnieje ranking ocen z przedmiotów zawodowych i uczniowie siedzą chronologicznie od najlepszego do najgorszego - więc łatwo pół dnia spędzić na morderczym rzeźbieniu średnich i słabych dając tym najlepszym najtrudniejsze zadania do wykonania.

Stąd ja zawsze będę polecać technikum bo to był najbardziej aktywny okres mojego życia i w tej chwili nawet najsłabsi z mojej grupy uczą całe grupy studenckie programować w Szczecinie czy Koszalinie. No i praktycznie każdy zdał egzamin zawodowy, gdzie średnia zdawalność w moim technikum to 98%.
0 głosów
odpowiedź 2 września 2016 przez bonzoFF Nowicjusz (140 p.)
U mnie w technikum na profilu teleinformatycznym mieliśmy w 2 klasie asemblera (w jagodzie, ale tylko pół semestru), potem w 3 klasie mieliśmy C przez pół semestru, a w 4 klasie pierwsza połowa semestru to C++, a druga połowa to Java. Nauczyciel strasznie tłumaczył (bo sam nic nie umiał tak naprawdę, i uczył się "z nami"). Przez całe cztery lata był nacisk położony na sieci komputerowe. Rozmawiając ze znajomymi z profilu informatycznego, mieli dużo programowania z C++ i dużo baz danych - nauczyciel też dobrze tłumaczyć nie potrafił.
0 głosów
odpowiedź 2 września 2016 przez Kasztan Dyskutant (8,100 p.)
Zostań w liceum tylko idź na studia i zrób tego mgr. I skilluj w domku. Zaufaj Dobrym Radom.

Podobne pytania

+6 głosów
5 odpowiedzi 605 wizyt
0 głosów
4 odpowiedzi 437 wizyt
0 głosów
5 odpowiedzi 1,806 wizyt
Porady nie od parady
Forum posiada swój własny chat IRC, dzięki któremu będziesz mógł po prostu pogadać z innymi Pasjonatami lub zapytać o jakiś problem. Podstrona z chatem znajduje się w menu pod ikoną człowieka w dymku.IRC

64,898 zapytań

111,368 odpowiedzi

234,329 komentarzy

46,744 pasjonatów

Przeglądających: 194
Pasjonatów: 12 Gości: 182

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...