• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux, no ale który?!?!

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
1,359 wizyt
pytanie zadane 15 kwietnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
edycja 15 kwietnia 2015
No właśnie, jak w temacie, co by tu wybrać z setek (aczkolwiek nie wszystkie są popularne) dystrybucji Linuxa? Wiem, że zależy od potrzeb, ale ja się pytam was, z doświadczeń. Na razie nie będę Linuxa instalował, ale chciałbym mieć dobry start :3 Wiem też, że można zainstalować Linuxa na drugiej partycji i przy włączaniu kompa wybrać system, zrobić wirtualną maszynę, albo wypróbować z płytki, ale na razie poczekam ;) Jak kupię sobie nowego lapka, to na starego wgram Linuxa. Zamierzam wypróbować niektóre dystrybucje (kolega ma płytkę, na której jest z 10 dystrybucji), i byłem na stronie http://www.jakilinux.org i dowiedziałem się z quizu http://jakilinux.org/jaki-linux/quiz/, że do mnie by pasował (w kolejności) Mandriva, openSUSE, Ubuntu, Fedora, Debian, aczkolwiek chyba i tak bym chciał Ubuntu. I jeszcze coś: trzeba będzie zachęcić Pana Zet do zrobienia poradników na temat Linuxa, czyli ogólnie dystrybucje, konsolka, GUI itp. itd. W takim razie teraz czekam na wasze odpowiedzi ;)

7 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Ehlert Ekspert (212,670 p.)
edycja 15 kwietnia 2015 przez Ehlert
Ja ze swojej strony polecam Debiana. Na nim się obecnie uczę.

Pamiętaj, żeby najpierw instalować Windowsa, potem Linuxa, jeśli zajdzie potrzeba korzystania z dwóch systemów.
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)
najbardziej polecam ubuntu i debiana, nieco mniej fedore, nie polecam mandivy. Ale to moje subiektywne zdanie.

nie musisz czekać na nowego laptopa mozesz zainstalować linuxao obok Windowsa na jednym komputerze. Mozesz też pobawić się z virtualboxem.
komentarz 15 kwietnia 2015 przez niezalogowany
Ah tak tak, wiem, można z płytki przetestiwać, zrobić wirtualną maszynę bądź zainstalować Linuxa na innej partycji niż Windows, ale na razie się pytam :)
komentarz 15 kwietnia 2015 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)
z twojej wypowiedzi można było wywnioskować ze być może nie wiesz ze na jednym sprzęcie można mieć dwa systemy wiec na wszelki wypadek o tym napisalem
komentarz 15 kwietnia 2015 przez niezalogowany
Dzięki, dopiszę ;)
komentarz 15 kwietnia 2015 przez robert9620 Stary wyjadacz (11,640 p.)
nie chodzi o to ze musisz dopisywać, chodziło mi o to ze napisalem to na wszelki wypadek :p
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez r00t Mądrala (6,960 p.)
Na poczatek polecam Ubuntu albo Mint.

Pozdrawiam

 

PS. Mozesz sobie rowniez samemu stworzyc dystrybucje Linuxa opartego na SUSE

https://build.opensuse.org/
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Dragonet.17 Pasjonat (19,630 p.)
Mi się marzy Back Track :D przy windowsie :)
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Aress Mądrala (6,410 p.)
Gdzies wyczytalem ze najprostrzy jest Mendrive.

Uzywam Ubuntu 14.04 i polecam
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez joker Nałogowiec (31,150 p.)

Ja polecam Elementary OS. Szybki, prosty i ładny. Można go pobrać tutaj:

http://elementary.io/

Pozdrawiam serdecznie

komentarz 15 kwietnia 2015 przez niezalogowany
Tak, gdzieś wyczytałem, że Elementary OS jest dobry dla początkujących, bo jest prosty i klarowny :)
0 głosów
odpowiedź 15 kwietnia 2015 przez Mateusz Analityk Stary wyjadacz (13,710 p.)
Kali linux zainstaluj :) kolejna dystrybucja oparta na debianie z interfejsem graficznym GNOME. Nagrywam w tej chcwili tutorial o linuksie. Chciałbym zachęcić przez niego do rozpoczęcia swojej przygody z tym wspaniałym systemem. Chciałbym aby każdy miał łatw start w tym środowisku.

Podobne pytania

+11 głosów
13 odpowiedzi 1,596 wizyt
+1 głos
3 odpowiedzi 1,802 wizyt
pytanie zadane 15 sierpnia 2015 w Systemy operacyjne, programy przez Wartownik Obywatel (1,990 p.)
0 głosów
5 odpowiedzi 1,297 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...