• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jakie distro Linuxa lubicie najbardziej?

VPS Starter Arubacloud
+11 głosów
1,581 wizyt
pytanie zadane 7 czerwca 2015 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
edycja 7 czerwca 2015
Stanardowe pytanie z cyklu Linuksowców , jestem ciekawy na jakie dystrubucje używacie i do jakich celów i czy już zastapił wam Windowsa albo MacOS (napiszcie w komentarzach) Według statystyk OS na desktopy tylko 1-2% to Linuksy wydaje mi się że to nie dokońca prawda. Co myślicie na ten temat? Czy naprawde cos takiego jak darmowy linux jest w stanie wygryźć komercyjne rozwiazania? Czego brakuje wam w Linuxie? Jakie jest wasze zdanie co do rożnych distrybucji Linuxa?

(Nie pisalem wszystkich dystrybucji, tylko te najpopularniejsze)

EDIT: Jezeli uzywacie jakiegos distro napiszcie jaka wersja, Zapomnialem o Gentoo ale jak dla mnie to jest zbyt eksperymentalny OS
komentarz 18 listopada 2017 przez CzikaCarry Szeryf (75,340 p.)
A gdzie alpine? :D
komentarz 18 listopada 2017 przez mokrowski Mędrzec (155,460 p.)
A gdzie LFS (Linux From Scratch)?

A poważnie to już przestałem myśleć w kategoriach "ulubiona dystrybucja". Jeśli na bardzo obciążoną produkcję, pewnie CentOS (bo zapewne klient nie będzie chciał płacić za licencje RH).

13 odpowiedzi

+5 głosów
odpowiedź 7 czerwca 2015 przez draghan VIP (106,230 p.)
Ja również używam Minta - niczego mi w nim nie brakuje, a pracuje mi się lepiej, niż na siódemce, którą używałem jako poprzedni system. :)

Manager oprogramowania to jest świetne narzędzie, które mogłoby być w Windowsie. ;) Ale nie ma róży bez kolców - jak człowiek się bawi w programowanie, to często zdarza się mieć do czynienia z nieaktualnymi libkami w oficjalnych repozytoriach - a ręczne dociąganie czasem wrzuca w wir "niekończących się" zależności. :/
komentarz 7 czerwca 2015 przez niezalogowany
Wlasnie zamieniam Ubuntu na Mint powod? Bardziej stabilny i nie tak problematyczny jak Ubuntu 15.04.
komentarz 18 listopada 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
15.04 to już staroć bez łatek, za niedługo wychodzi 18.04, a Linux Mint 18.3 bazuje na Ubuntu 17.10.
komentarz 18 listopada 2017 przez draghan VIP (106,230 p.)
Na czas pisania posta (czerwiec 2015) to 15.04 był całkiem aktualny. ;)
komentarz 19 listopada 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Ups nie spojrzałem na datę, zmylił mnie aktywny post. Mój błąd :(
+1 głos
odpowiedź 7 czerwca 2015 przez Pan Kulomb Pasjonat (18,630 p.)

Posiadam minta, nie brakuje mi niczego, jedyna dolegliwość jak na razie to mój nierozwiązany problem ze źle skalującym się ekranem gdy ustawiam rozdzielczości 16:9. Moje rozwiązanie: zmieniłem rozdziałkę z 1920x1080px na 1680x945px.

+1 głos
odpowiedź 7 czerwca 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
edycja 18 listopada 2017 przez Eryk Andrzejewski

Używałem już trochę dystrybucji i ciężko mi wybrać swoją ulubioną. Na serwer zazwyczaj instaluję Debiana, natomiast na desktopach Manjaro lub Minta. Mogę te dystrybucje polecić wink

komentarz 7 czerwca 2015 przez niezalogowany
edycja 7 czerwca 2015
Ja na twoim miejscu bym sie poznal blizej z Archem naprawde swietne distro, Manjaro tez niczego sobie, Nie lepiej VPS, zamiast wirtualki? Darmowe VPS sa naprawde dobre jak swoja cene a raczej jej brak :)
komentarz 7 czerwca 2015 przez Eryk Andrzejewski Mędrzec (164,260 p.)
edycja 18 listopada 2017 przez Eryk Andrzejewski

Heh, na pewno przetestuję te systemy. Odkryłem swoją małą pasję - testowanie kolejnych Linuksów. wink

A z tymi darmowymi VPS to mnie rozwaliłeś, takowych nie znalazłem

Gdyby ktoś potrzebował: http://mikr.us/

komentarz 7 czerwca 2015 przez niezalogowany

vps.me do nauki sie nada :) zawsze mozesz poszukac 3 miesiecznych wersji testowych jest tego mnostwo tylko szukac :) a naprawde grosze kosztuje na ovh.pl najtanszy VPS jakies 7 zl miesiecznie, a serwerek niczego sobie 512 ram, 1 rdzeniowy procesor, (nie napisali jaki zegar), 20 Gb dysku.

komentarz 18 listopada 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Manjaro jest przeładowane pakietami, ale jest wersja netinstall.
0 głosów
odpowiedź 7 czerwca 2015 przez niezalogowany
Przez naprawdę długi okres pracowałem na Fedora, ale raz mnie podkusiło, by spróbować Ubunciaka i przy nim zostałem - bez konkretnego powodu (wszak nie siedzę jakoś głęboko w Linuxach). W międzyczasie popracowałem kilka chwil na innych pochodnych Debiana, ale Ubuntu naprawdę wzbudził moją sympatię.
0 głosów
odpowiedź 7 czerwca 2015 przez mrcnsct Nałogowiec (36,390 p.)
Linuxa używam na razie tylko na Virtualboxie, ale z tych co przetestowałem najlepiej spodobał mi się Debian.
0 głosów
odpowiedź 7 czerwca 2015 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Na co dzień używam Ubuntu - ale ostatnio głównie dlatego, że nie mam czasu i ochoty robić formata dysku i wgrywać innej dystrybucji (Fedory albo Debiana), gdyż poziom dziwności błędów w Ubuntu od aktualizacji do 15.04 mnie po prostu zadziwia…

Na serwerze natomiast albo Debian, albo CentOS.
komentarz 7 czerwca 2015 przez niezalogowany
Co do serwerowych OS to sie zgadzam sam tego uzywam, co myslisz o Ubunciakach jako serwerowy OS?
komentarz 7 czerwca 2015 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Z tego co słyszałem to bardzo se ludzie chwalą to Ubuntu Server Edition. Ale więcej nie mam jak powiedzieć
komentarz 7 czerwca 2015 przez niezalogowany
Zwykly Ubuntu jest zbyt Desktopowy ale sa i tacy ktorzy cenia sobie stabilnosc w kazdym wydaniu.
komentarz 7 czerwca 2015 przez Comandeer Guru (599,730 p.)
Heh… w kwestii stabilności desktopowego Ubuntu powiem tak: to naprawdę windows wśród linuksów ;)
komentarz 7 czerwca 2015 przez niezalogowany
Szczegolnie od wersji 14.10, 12.10 moim zdaniem jest w porzadku, chociaz nasluchalem sie opowiesci od doswiadczonych sieciowcow jaki to Ubuntu jest najlepszy, ale przez interfejs Unity caly system zjada tyle ramu ze trzeba miec conajmniej 6 zeby byl w miare stabilny.
0 głosów
odpowiedź 7 czerwca 2015 przez niezalogowany
Dodam od siebie ze testowałem dużo dystrybucji, najbardziej lubie Debiana, (na codzień uzywam Debiana 8 Gnome),  aczkolwiek z debianen tak ze  wiecznie jest wszystko nie zaktulizowane i trzeba sobie radzic wiec mam Triple Boota z Ubuntu 15.04 i Kali Linixuem do testów penetracyjnych, zastanawiam sie równiez nad zamiana Ubuntu na Mint'a.
0 głosów
odpowiedź 7 czerwca 2015 przez Tisamon Bywalec (2,090 p.)
A gdzie ZelentOS :<?
komentarz 7 czerwca 2015 przez niezalogowany
O ile sie nie myle to projekt zostal zakopany juz dawno, szkoda aczkolwiek kilku pasjonatow nie wystarczy do stworzenia uzytecznego OS.
0 głosów
odpowiedź 7 czerwca 2015 przez kotfuterkowy Dyskutant (9,220 p.)
debianowate :)

na laptopie zainstalowałem Debiana Stable (wersja 8: Jessie)

na Virtualboksie mam Ubuntu

a na pendrive mam Minta do uruchamiania w trybie live na desktopie (np. jak mi się spieszy i nie mam czasu czekać aż uruchomi się Windows, a na laptopie nie lubię pracować bo ekran-lustro męczy oczy)

 Zaznaczyłem Debian bo spośród wymienionych to na nim spędziłem najwięcej czasu, nie licząc Windy
0 głosów
odpowiedź 7 czerwca 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

Zaznaczyłem zarówno ElementaryOS jak i Ubuntu. Jednego mam na laptopie i właśnie teraz z niego pisze. Niczego sobie system, fajny na laptopa, dość szybki w porównaniu do leciwej Windy, łatwy w obsłudze i dość ładny. Ale gdyby nie Ubuntu, nie byłoby oczywiście Elementary, poza tym mam go w wersji MATE na moim desktopie. Spisuje się także świetnie. Polecam te 2 dystrybucje dla każdego, kto zaczyna z Linuxem bo sam dość niedawno zacząłem.

komentarz 7 czerwca 2015 przez niezalogowany
Sam uzywam mate, lepszy od unity moim zdaniem.
komentarz 7 czerwca 2015 przez krecik1334 Maniak (58,390 p.)

Mate to po prostu GNOME 2. Jak dla mnie to na próżno szukać lepszego środowiska graficznego. Unity mnie nie satysfakcjonuje, ale za to jestem zadowolony że zarówno Ubuntu jak i Mint mają wersje MATE.

0 głosów
odpowiedź 18 listopada 2017 przez Olbit Nowicjusz (240 p.)
A co z Slackware?
komentarz 18 listopada 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Kiedyś go używałem, ale nadal prężnie się rozwija.

https://alien.slackbook.org/blog/category/slackware/
0 głosów
odpowiedź 18 listopada 2017 przez spokojny Nałogowiec (28,630 p.)
Ja używam Fedory 27 i Linux Mint 18.3.
0 głosów
odpowiedź 18 listopada 2017 przez Blacha Mądrala (5,960 p.)
Ja ostatecznie siedzę na Archu od ~3lat + proste środowisko DWM z małymi modyfikacjami i nie trzeba mi więcej. Przez ten czas dobrze poznałem dystrybucje i jak mi się posypie (gdy coś aktualizuje czy grzebie tam gdzie nie trzeba) to wiem co go boli i jak reanimować. Miałem, a właściwie mam, jeszcze win7 który służył mi do odpalania aplikacji związanych z tokiem studiów. Po 3 latach, Arch, czyli podstawowy system z którego stale korzystam, działa bez zarzutu. Zaś win7, odpalany dorywczo, pluje bluescreenem zaraz po zalogowaniu.

Jeśli chodzi o dystrybucje to nie uważam że można napisać ta lepsza, ta gorsza. Jakoś już się tak utarło że dla zielonych jest Ubuntu a później można próbować czegoś innego. Ja wybrałem Archa bo lubię grzebać się w podstawach i w efekcie stworzyłem sobie system który nie chciałbym już mieniać. Ma dużo niedoskonałości (mowa o moim systemie, nie ogólnie o dystrybucji), bez klepania w terminalu część rzeczy nie działa i co jakiś czas trzeba coś naprawić (jak wcześniej pisałem). Tak właściwie przy codziennej pracy nie widać różnicy w dystrybucjach. Na każdej szanowanej się dystrybucji można zainstalować gnome, firefox, gimpa, libreoffice itp. i nie połapiesz się która to która.

Czy linux wygryzie windowsa? Jakby tak miałoby się stać to by się już stało. Za windowsem stoi potężna korporacja która w razie zagrożenia będzie działać. Linux nie może na to liczyć. No i przede wszystkim gry.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,069 wizyt
0 głosów
7 odpowiedzi 955 wizyt
+1 głos
5 odpowiedzi 1,787 wizyt
pytanie zadane 3 października 2019 w Systemy operacyjne, programy przez Cylian Początkujący (280 p.)

92,452 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,085 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...