• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Linux, uprawnienia dla programu wobec plikow. Pilne

Object Storage Arubacloud
0 głosów
911 wizyt
pytanie zadane 11 października 2015 w PHP przez 0xf Dyskutant (8,180 p.)
Witam, jestem uzytkownikiem linuxa zaczalem, tak dla sprobowania zainstalowalem sobie xamppa wszystko ok przeszedlem do robienia czegos juz w php wiec w folderze htdocs utowrzylem swoj folder a w nim index.php. Problem w tym ze wszystko musialem robic z poziomu konsoli na root'cie bo inaczej wywalalo mi blad o braku permisji w trybie graficznym .

Ale najwiekszy problem jest taki ze kiedy chce zapisywac to co zakodowalem w php (uzywam atoma) to wciskam crtl + s i mam komunikat o bledzie a przez konsole nie wiem jak zapisac to oraz otworzyc w atomie.

Wiec mam dwie prosby.

1. Jak nadac odpowiednie uprawnienia trybowi graficznemu (userowi) zeby moc swobodnie operowac na plikach i katalogach poza /home

2. O podanie polecen do terminala jak robic cos za pomoca programu w tym przypadku atoma. Ten punkt jest z czystej ciekawosci poprostu chce byc bardziej obyty w terminalu.

Z gory dzieki pozdrawiam

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 11 października 2015 przez furas Maniak (53,800 p.)
wybrane 25 października 2015 przez 0xf
 
Najlepsza

Uprawnienia zmieniasz za pomoca chmod (change mode). 

Pliki (i katalogi) mają przypisanego 
właściciela (user - w skrócie u ) oraz 
grupę (group - w skrócie g)
Pozostali użytkownicy (którzy nie są właścicielem lub nie należą do grupy) to 
inni (others - w skrócie o)

Każdemu z tych trzech można przypisać prawo 
- odczytu (read - w skrócie r), 
- zapisu (write - w skrócie w)
- wykonywania/uruchamiania (execute - w skrócie x)

przykłady użycia:
chmod u+rwx nazwa  # właściciel bedzie miał prawo odczytu, zapisu i uruchomienia
chmod g+r nazwa # grupa bedzie miała prawo odczytu (nie kasuje to jednak prawa zapisu i uruchamiania jeśli grupa miała wcześniej przypisane)
chmod g-w nazwa # grupa nie będzie miała prawa zapisu

Można też użyć litery a jak all czyli wszyscy

chmod a+rwx nazwa

Można też dodać parametr -R aby rekurencyjnie (recursive) robił też dla podkatalogów 

chmod -R a+rwx nazwa

Każda komenda powinna mieć instrukcję obsługi czyli manual w skrócie man

man chmod

Wiele komend posiada też opcję --help i wypisuje bardzo skrótowo dostępne opcje i ich znaczenie

chmod --help

+1 głos
odpowiedź 11 października 2015 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

sudo chown -R $USER:www-data  /opt/lampp/htdocs
 

Nie ma sensu nadawać praw dla wszystkich, folderowi htdocs, wystarczy, że zmienisz własciciela oraz grupę.

komentarz 11 października 2015 przez Comandeer Guru (602,340 p.)

AFAIR XAMPP trzyma wszystko w /opt/xampp/htdocs. Inna rzecz - nie rozumiem idei XAMPP-a pod Linuksem

komentarz 11 października 2015 przez efiku Szeryf (75,160 p.)

Ja też.  :D  a nie czasem /opt/lampp? 

Dla zadającego pytanie mam jeszcze jeden linuxowy trik. Może mu się przyda:

stat -c "%a %U %G %n"  plik/katalog

komentarz 11 października 2015 przez Comandeer Guru (602,340 p.)
A możliwe, że lampp…
komentarz 11 października 2015 przez 0xf Dyskutant (8,180 p.)
Tak, na linux jest to lampp. A dlaczego nie rozumiesz idei pod linuxem jestem laikiem w sprawach webowych i linuxpwych woec nie wiem. Zrobilem to conzrobilbym na windowsie . Linuxa mam po to by otoczyc sie czyms czego chce sie nauczyc, a technologie webowe wypadaloby jakies w koncu poznac wiec zaczne od php razem z mysql.
komentarz 12 października 2015 przez Comandeer Guru (602,340 p.)
Bo zainstalowanie apache'a z php i mysql to de facto jedna komenda pod linuksem ;) owszem, będzie trochę zabawy z configiem później, ale raczej powinno Ci wyjść to na zdrowie.
0 głosów
odpowiedź 11 października 2015 przez emSon Stary wyjadacz (10,480 p.)

Przechodzisz do katalogu komendą cd. O ile pamiętam nadawało się całym folderom tak: chmod -r 777 /xampp

Pokombinuj coś z tym.

komentarz 24 lutego 2019 przez Matesz063 Nowicjusz (180 p.)
chmod -R 777 /myfiles/gmod

Przy pomocy powyższej komendy nadałem uprawnienia i serwer działa poprawnie.

Czy da się nadać tylko użytkownikowi "user" uprawnienia do tego katalogu?

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 197 wizyt
–1 głos
1 odpowiedź 158 wizyt
pytanie zadane 1 czerwca 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Michał Galericz Początkujący (400 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 254 wizyt
pytanie zadane 22 maja 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Fuszion74 Początkujący (310 p.)

92,632 zapytań

141,500 odpowiedzi

319,879 komentarzy

62,013 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...