• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem z uprawnieniami administracyjnymi mySQL

Object Storage Arubacloud
0 głosów
192 wizyt
pytanie zadane 8 stycznia 2021 w SQL, bazy danych przez Anedroid Obywatel (1,530 p.)
edycja 8 stycznia 2021 przez Anedroid

Witam, jestem początkujący w zarządzaniu mySQL. Zainstalowałem sobie serwer mySQL, potem pobrałem pliki phpmyadmin do /var/www/html/, bo jako pakiet nie chciało mi działać. Postawiłem bazę dla Nextcloud, wszystko dobrze działało. Dzisiaj dowiedziałem się, co zrobić aby phpmyadmin działał jako pakiet. Zainstalowałem go ponownie, pliki z www usunąłem, ale ponieważ już wcześniej podejmowałem próby skonfigurowania tego pakietu, zostały jakieś pliki w systemie i nie włączyła się autokonfiguracja. Uruchomiłem ją komendą: sudo dpkg-reconfigure phpmyadmin. Przeszedłem przez wszystkie etapy, po czym na końcu wyrzucało błąd, że hasło nie pasuje do polityki haseł. Zmieniłem ją z MEDIUM na LOW przez mysql, to wyrzucało inny błąd, nie pamiętam już jaki. Zamknąłem wszystko i pobrałem domyślny plik /etc/phpmyadmin/apache.conf, zaincludowałem go w /etc/apache2/apache2.conf, wchodzę do 127.0.0.1/phpmyadmin, zalogowałem się na konto root, działa. Potem postanowiłem dodać konto phpmyadmin, żeby przez nie się logować do przeglądarki, a root zostawić do terminala i zrobić żeby logować się przez sudo a nie mysql -u root -p. I tu zaczął się problem, którego nie potrafię póki co rozwiązać: zauważyłem, że: użytkownik Nextcloud ma uprawnienia do nadawania uprawnień, co uznałem za niebezpieczne i próbowałem zmienić; w phpmyadmin nie można graficznie zmieniać uprawnień, ale można to zrobić przy użyciu jego konsoli; Utworzone konto phpmyadmin ma wszystkie uprawnienia oprócz grant, czego nie mogę zmienić, mimo że jestem na koncie root. Pomyślałem że zrobię to później, a najpierw zmienię to logowanie na roota w terminalu, żeby wchodzić przez sudo. Zastąpiłem wartość w tabeli mysql.user w kolumnie plugin na sha2_caching_plugin, czy coś w tym rodzaju, dla użytkownika root. Zrestartowałem serwer, i od tej pory nie mogę się zalogować ani przez login i hasło, ani przez sudo. Jestem pewien że jakoś da się to naprawić, bo nie chcę reinstallować całego serwera i tracić bazy nextcloud, tylko nie wiem w jakim pliku to wszystko jest. Pewnie na przyszłość ustawię dodatkowo drugiego roota "recovery", tak jak zrobiłem to w samym Linuxie i mi raz uratowało system, bo przypadkowo usunąłem siebie z grupy sudoers.

Podsumowując: Potrzebuję dwóch użytkowników do administracji - root do terminala, oraz phpmyadmin do przeglądarki. Oba konta mają mieć pełne uprawnienia. Nextcloud ma mieć ograniczone uprawnienia do zarządzania tylko swoją bazą. Phpmyadmin ma działać prawidłowo. Obecnie na root nie mogę się w żaden sposób zalogować.

Edit, 4 godz. później: Z zalogowaniem na roota poradziłem już sobie sam, ale wciąż nie mogę zmienić uprawnień phpmyadmin, mimo, że zmieniłem je w tabeli mysql.user i zatwierdziłem flush privileges; co teoretycznie powinno pomóc. Pytanie jest wciąż aktualne.

Edit, ok. 20 min. później: Z tym też sobie już sam poradziłem. Dziękuję za waszą pomoc (do dupy jest to forum).

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 203 wizyt
pytanie zadane 24 stycznia 2023 w SQL, bazy danych przez Mati336 Użytkownik (560 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 313 wizyt
pytanie zadane 5 kwietnia 2021 w SQL, bazy danych przez mateusz45 Gaduła (3,240 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 889 wizyt
pytanie zadane 11 października 2015 w PHP przez 0xf Dyskutant (8,180 p.)

92,536 zapytań

141,377 odpowiedzi

319,456 komentarzy

61,922 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...