• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Windows 11 - deinstalacja Edge

Object Storage Arubacloud
+1 głos
177 wizyt
pytanie zadane 11 kwietnia w Systemy operacyjne, programy przez bezczapki Nowicjusz (190 p.)

witam, chciałbym usunąć Microsoft Edge ze swojego systemu. posłużyłem się tym, co wskazuje dosłownie każdy poradnik - wymuszoną deinstalacją z poziomu terminala. niestety, gdy zatwierdzam komendę (cmd jest uruchomione w trybie administratora), po prostu nic się nie dzieje. co robię źle? może jest jakiś wpis w rejestrze który to umożliwia? z góry dzięki za pomoc :)

 

1
komentarz 11 kwietnia przez Velta Maniak (52,370 p.)

Jeżeli nie jesteś w stanie, to rozglądaj się za najnowszymi aktualizacjami systemu – niedawno zaczęło obowiązywać DMA, więc może niedługo pojawi się stosowna zmiana umożliwiająca łatwe usunięcie.

komentarz 11 kwietnia przez Sefinek Obywatel (1,180 p.)
To rozporządzenie jest już od 14 września 2022
komentarz 12 kwietnia przez bezczapki Nowicjusz (190 p.)

@Velta, serdeczne dzięki, wystarczył windows update i udało się skasować ręcznie z terminala :) pozdro :)

 

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 11 kwietnia przez Sefinek Obywatel (1,180 p.)

Edge można odinstalować przy użyciu narzędzia winutil autorstwa ChrisTitusTech'a oraz jego społeczności.

Jednakże osobiście nie zalecam odinstalowywać tego

1
komentarz 12 kwietnia przez bezczapki Nowicjusz (190 p.)
dlaczego NOT RECOMENDED? ja bym rekomendował wyrzucenie aplikacji która sama uruchamia swój pazożytniczy proces w tle i tylko żre pamięć, że nie wspomnę o telemetrii
komentarz 12 kwietnia przez Sefinek Obywatel (1,180 p.)

Nie działa ona w tle, dopóki jej nie uruchomisz. Telemetrie można wyłączyć również przy użyciu winutil

komentarz 13 kwietnia przez bezczapki Nowicjusz (190 p.)
nie prawda, na moim starym laptopie z windowsem 10 edge zawsze miało uruchomione co najmniej 5 procesów, które wracały zaraz po wymuszeniu ich wyłączenia, więc na 11 postanowiłem całkowicie go skasować. z tą telemetrią jestem w stanie uwierzyć, bardzo fajnie wygląda to windows utility i na pewno bliżej się mu przyjrzę :), natomiast nie odpowiedziałeś mi dlaczego deinstalacja egde nie jest rekomendowana, więc ponawiam pytanie :)
komentarz 14 kwietnia przez Sefinek Obywatel (1,180 p.)

nie prawda, na moim starym laptopie z windowsem 10 edge zawsze miało uruchomione co najmniej 5 procesów, które wracały zaraz po wymuszeniu ich wyłączenia

Dzikiego laptopika jakiegoś chyba miałeś :D
Zobacz: https://screenshots.sefinek.net/14.04.2024/brave_jfBom9iY96XD.mp4

z tą telemetrią jestem w stanie uwierzyć

O ile dobrze pamiętam to winutil korzysta z SHUTUPWIN10. Również dobre, lecz to tylko składnik winutil. Należy pamiętać że w 100% telemetrii windowsa nie da się wyłączyć.

natomiast nie odpowiedziałeś mi dlaczego deinstalacja egde nie jest rekomendowana, więc ponawiam pytanie :)

Dlatego że EDGE to integralna część Windowsa

1
komentarz 17 kwietnia przez bezczapki Nowicjusz (190 p.)
support microsoftu pisze, że skasowanie edge prowadzi do problemów z uslugami microsoftu na przeglądarkach typu chromium, całe szczęście nie korzystam z żadnej z nich, więc nie potrzebne mi edge :)

wielkie dzięki za pokazanie mi WINUTILa, świetna rzecz
komentarz 17 kwietnia przez Sefinek Obywatel (1,180 p.)

support microsoftu pisze, że skasowanie edge prowadzi do problemów z uslugami microsoftu na przeglądarkach typu chromium

Yup, bodajże z cortaną również jest tak samo, ale nie pamietam. Usunięcie tego psuło wyszukiwanie w pasku zadań 

całe szczęście nie korzystam z żadnej z nich, więc nie potrzebne mi edge :)

Niektóre aplikacje mogą wymagać WebView2, pamiętaj o tym (: 

wielkie dzięki za pokazanie mi WINUTILa, świetna rzecz

A no nie ma za co, najlepiej jest to uruchamiać w Terminalu Windows z zainstalowanym PowerShell 7 jako administrator.

–1 głos
odpowiedź 12 kwietnia przez Panelinio Mądrala (5,150 p.)
Spróbuj CCleanerem, u mnie zadziałało
komentarz 14 kwietnia przez Sefinek Obywatel (1,180 p.)
Never, nie instalować CCleanera, to grzech ciężki oraz krzywda dla windowsa
komentarz 14 kwietnia przez Panelinio Mądrala (5,150 p.)
Serio? Kurcze pierwszy raz z tym stwierdzeniem się spotykam
komentarz 15 kwietnia przez Panelinio Mądrala (5,150 p.)
Osobiście powiem, że odkąd go używałem nigdy nie napotkałem większego problemu z nim. Wiadomo, pop up'y są denerwujące i CCleaner rozwija skrzydła dopiero po przejściu na płatną wersję. Wypróbowałem ją sobie kiedyś - poznajdywał mi stare sterowniki, przeczyścił kompa ze śmieciowych plików. Jak dla mnie działał dobrze, może dlatego, że mam dość starszego kompa (wciąż jednak jest to Windows 10). Jedynie przy instalacji trzeba uważać aby sobie czegoś więcej nie pobrać.
1
komentarz 17 kwietnia przez Sefinek Obywatel (1,180 p.)
To samo można zrobić za darmo (;
https://screenshots.sefinek.net/17.04.2024/cleanmgr_d9Fuu5EFFDA5.mp4

Co do sterownikow, sa darmowe programy np. od IObit
komentarz 18 kwietnia przez Panelinio Mądrala (5,150 p.)

Cóż, też racja wink

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 190 wizyt
pytanie zadane 17 grudnia 2015 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez KULTI Obywatel (1,400 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 586 wizyt

92,617 zapytań

141,466 odpowiedzi

319,783 komentarzy

61,999 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...