• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Automatyczne resetowanie się komputera

Object Storage Arubacloud
0 głosów
130 wizyt
pytanie zadane 23 stycznia w Sprzęt komputerowy przez Meefju Nowicjusz (120 p.)
Witam,

Pół roku temu składałem nowy komputer, niestety karta graficzna po miesiącu użytkowania okazała się martwa i czekając na nową musiałem używać z bardzo starej malutkiej karty. W końcu karta graficzna do mnie przyszła, zamontowałem ją i zaczęły się moje problemy.

Komputer sam z siebie się resetuje.

W czym może być problem? Czasami zresetuje się raz dziennie, czasami co 15 minut, częściej jak gram w jakieś wymagające gry, a czasami jak po prostu przeglądam sieć. Próbowałem już to naprawiać różnymi filmikami na yt lecz nic nie pomogło. Reinstalowałem sterowniki, bawiłem się w różnych ustawieniach autostartu, skanowałem komputer programami.

Jeszcze mam problem z aktualizacją Windowsa, gdy ją robie wyskakuje błąd. Może to jest jakaś przyczyna?

 Jutro zrobię całkowity format komputera i wymienię pastę chłodzącą, może w tym będzie problem.

Użyłem też innej, bardzo podobnej karty graficznej i to samo.

Czy jest szansa, że jakiś inny podzespół -  przez to że używałem komputera na bardzo starej i małej (w wielkości dłoni), z jednym wiatrakiem o średnicy szklanki - po prostu się zniszczył?

Proszę o pomoc :)

Poniżej specyfikacja komputera:

Karta Graficzna - Sapphire Radeon RX 6800 Gaming OC 16GB GDDR6

Procesor - AMD Ryzen 7 5800X

RAM - Kingston FURY 16GB (2x8GB) 3200MHz CL16 Beast RGB

Zasilacz - FSP/Fortron HYDRO K PRO 750W 80 Plus Bronze

Dysk SSD - Crucial 1TB M.2 PCIe NVMe P3 1TB M.2 PCIe

Płyta główna - MSI b550 a pro atx ryzen am4

Chłodzenie procesora - Silentiumpc fortis 5 argb 140mm CID99

Obudowa - Genesis irid 505 argb

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 23 stycznia przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
edycja 23 stycznia przez j23

Takie spontaniczne restarty mogą być wynikiem:

  • przegrzewania się CPU lub GPU - sprawdź temperatury w stresie.
  • uszkodzonego zasilacza - jak masz możliwość, użyj innego zasilacza na próbę.
  • trefnego sterownika - zajrzyj do podglądu zdarzeń systemowych, może będą jakieś błędy.
  • RAM (chociaż wydaje mi się, że błędy pojawiałyby się podczas startu systemu i objawiały by się BSOD-em lub później przy uruchamianiu jakichś aplikacji - ale to nie wywracałoby całego systemu).

 

 

komentarz 23 stycznia przez Meefju Nowicjusz (120 p.)
1 .

Temperatura podczas odpalonego chroma i discorda: https://prnt.sc/VBGOGLdL26q1

Temperatura podczas grania w EA FC 24 144fps wysokie: https://prnt.sc/rKV4wj3vusL-

Raczej są okej

2.

Podejrzewam, że to wina zasilacza ale dlaczego mógł paść tak szybko? Przez używanie nagle gorszaj karty a później znów lepszej?

Jutro zamowię nowy i zobacze, jak będzie okej to stary na gwarancję, a jak będzie ten sam problem to oddam nowy.

3.

Jak zajrzeć do podglądu systemowych zdarzeń?
komentarz 23 stycznia przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

ale dlaczego mógł paść tak szybko?

Karta grafiki padła, to zasilacz nie może?

Przez używanie nagle gorszaj karty a później znów lepszej?

Nie, to nie ma znaczenia.

Jak zajrzeć do podglądu systemowych zdarzeń?

Wpisz w wyszukiwarkę w menu start "podgląd zdarzeń". Później wybierz Dzienniki systemu Windows → System.

komentarz 23 stycznia przez Meefju Nowicjusz (120 p.)
Jest pare błędów.

Chyba rozchodzi się o te 3:

1. Błąd krytyczny: https://prnt.sc/ZBW-Yp-Lhre9

2. Błąd: https://prnt.sc/4QF1OEMmGQPr

3. Błąd: https://prnt.sc/zNkteYYYJJHb
komentarz 23 stycznia przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Zamin zamówisz nowy zasilacz najpierw sprawdź wszystkie połączenia, szczególnie zasilania. Najczęstszą przyczyną problemów z elektroniką są styki i złącza. Najlepiej rozepnij kolejno każde połączenie, karty itp, psiknij styki jakimś Contact'em lub innym izopropanolem i połącz starannie z powrotem (kilka razy).
komentarz 24 stycznia przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

@Meefju, Te dwa pierwsze zgłoszenia błędów pojawiają się zawsze, gdy dochodzi do nieoczekiwanego wyłączenia/restartu komputera, więc one nie opisują tego, co dzieje się tuż przed restartem.

Zrób tak, jak napisał @Oscar. Jeśli nie masz jakiejś chemii do czyszczenia złącz, samo wypięcie i wpięcie kilkukrotne może pomóc.

komentarz 24 stycznia przez Meefju Nowicjusz (120 p.)
Okej,

poodpinam kable, przedmucham i powpinam ponownie.

Zrobię jeszcze format komputera.
komentarz 25 stycznia przez Meefju Nowicjusz (120 p.)
Format nic nie dał.

 

Już nie wiem co zrobić...
komentarz 25 stycznia przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Kombinuj z zasilaczem (choć lepiej spróbować od kogoś pożyczyć, niż na rympał kupować).
komentarz 27 stycznia przez Meefju Nowicjusz (120 p.)
Problem chyba rozwiązany ;) Jeszcze nie chcę chwalić dnia przed zachodem, ale 3 dni już chodzi bez restartu. Update BIOSA pomógł.
komentarz 28 stycznia przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Po pół roku BIOS nagle przestał poprawnie działać? Dziwne...

Podobne pytania

–2 głosów
2 odpowiedzi 1,321 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 302 wizyt
pytanie zadane 21 marca 2021 w Sprzęt komputerowy przez mhvw Początkujący (350 p.)
+2 głosów
1 odpowiedź 221 wizyt
pytanie zadane 22 października 2020 w SQL, bazy danych przez niezalogowany

92,617 zapytań

141,466 odpowiedzi

319,783 komentarzy

61,999 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...