• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Samoistne resetowanie się komputera

Object Storage Arubacloud
0 głosów
299 wizyt
pytanie zadane 21 marca 2021 w Sprzęt komputerowy przez mhvw Początkujący (350 p.)
Witam!

Od jakiś 2-3 tygodni mam problem z moim komputerem, mianowicie resetuje się sam z siebie. Reset następuje w różnych sytuacjach, ale najczęściej podczas dłuższego grania w bardziej wymagające gry, zdążyło się też jednak że zresetował się parę razy podczas oglądania YouTube, czy po prostu przeglądania internetu.

Temperatury na CPU nie przekraczają 45 stopni, a na GPU 83 stopni, karta jest podkręcona, robiłem to jakieś 3-4 miesiące temu, też to nie może być wina RAMu.

Jakiś czas temu właśnie mniej więcej 3-4 tygodnie, wymieniałem mój stary dysk HDD na m.2 Samsung 970 Evo 500gb, czy może to być wina właśnie tego dysku? Temperatury na nim są zupełnie normalne nie przekraczają 40 stopni, nie zacina się pracuje normalnie nie wydaję żadnych dziwnych dźwięków.

Czy jednak może to być wina zasilacza? Zasilacz ma już z 3 lata ale do tej pory nie miałem z nim kompletnie żadnych problemów. Nie jest to najlepszy model nie ma też certyfikatu, ale tak jak wspomniałem nie miałem z nim żadnego problemu

Mój komputer:

GPU: GTX 1060 6gb

CPU: i5 8500

Płyta: Gigabyte z390 gaming x

Ram: 2x16 GB 3200 MHz Patriot

Zasilacz: thermaltake 530w SmartSE

Dysk: Samsung m.2 970 Evo 500gb
komentarz 21 marca 2021 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
Jakie są napięcia na zasilaczu w IDLE i stresie ?
komentarz 21 marca 2021 przez mhvw Początkujący (350 p.)
Napięcia w IDLE:

+3.3V wynosi 3.344V bez wahań

+5V wynosi od 5.1V do 5.140V

+12V wynosi 12.168V bez wahań

Pod obciążeniem:

+3.3V wynosi 3.265V do 3.285V

+5V wynosi 5.070V bez wahań

+12V wynosi 11.592V do 11.664V
komentarz 21 marca 2021 przez PreZmyK Pasjonat (21,470 p.)
+12V wynosi 11.592V do 11.664V

Granice normy ATX, sprawdź na innym zasilaczu jak masz możliwość popracować kilak dni.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 21 marca 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
Otwórz obudowę i obejrzyj kondensatory elektrolityczne. Jak któryś jest spuchnięty, to wymienią ci w każdym serwisie elektronicznym (pojemność taka sama lub nieco większa).
komentarz 21 marca 2021 przez mhvw Początkujący (350 p.)
Kondensatory wyglądają zupełnie normalnie.
komentarz 21 marca 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
Spuchnięte kondensatory to częsty powód takiego zachowania komputera, nawet niewielkie wybrzuszenie może świadczyć o pojawiającym się problemie. Z tego co piszesz, stawiałbym na przegrzanie CPU/GPU, ale podane temperatury są OK. Jakie masz progi wyłączania w BIOSI-e?

Może to też być problem zasilacza (znów kondensatory), ale jego raczej nie rozbieraj, jak nie masz doświadczenia.
komentarz 21 marca 2021 przez mhvw Początkujący (350 p.)
Nie mogę znaleźć tych progów związanych z temperaturą, ale wydaje mi się że to nie z tym problem bo karta do tych 83 stopni dochodziła i przykładowo te 4 miesiące temu, a problem mam od jakiegoś czasu, a nic nie zmieniałem w biosie, chociaż ostatnio podczas zmiany dysku robiłem kompletny format, ale czy to zmieniło by jakieś ustawienia w biosie samoistne?
komentarz 21 marca 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
w BIOSI-e szukaj czegoś w stylu PC Health Status lub Monitor. Stawiam na jakiś problem sprzętowy z napięciami. A dysk sprawny - bez badów?
komentarz 21 marca 2021 przez mhvw Początkujący (350 p.)
Dysk jest raczej git, jeśli chodzi o napięcia to:

+3.3V wynosi 3.344V bez wahań

+5V wynosi od 5.1V do 5.140V

+12V wynosi 12.168V bez wahań

Nie mam miernika więc bazuję tylko na tym co jest w biosie napisane. Ogólnie to zielony jestem w tym, z tego co rozumiem to jeśli jest to spowodowane tymi napięciami to jest to wina zasilacza?
komentarz 21 marca 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
Może być to problem z zasilaczem. Dobrze jakbyś odwiedził rzetelny serwis.
komentarz 21 marca 2021 przez mhvw Początkujący (350 p.)
Dobra tak zrobię, jeszcze pytanie jaka jest szansa że może coś się stać innym podzespołom podczas tego samoistnego resetowania? Dzisiaj zresetował mi się z 6 razy w ciągu 2 h
komentarz 22 marca 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
Niestety jest "szansa"... Elektronika nie lubi ciągłego włączania i wyłączania. Dodatkowo możesz uszkodzić dane.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 121 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 515 wizyt
pytanie zadane 4 października 2017 w Sprzęt komputerowy przez lukasz33 Nowicjusz (140 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 372 wizyt
pytanie zadane 14 sierpnia 2017 w Sprzęt komputerowy przez FenixThePlayer Nowicjusz (190 p.)

92,572 zapytań

141,423 odpowiedzi

319,645 komentarzy

61,959 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...