• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Zmiana sprzętu na którym działa system operacyjny

Object Storage Arubacloud
0 głosów
105 wizyt
pytanie zadane 30 października 2023 w Systemy operacyjne, programy przez whiteman808 Obywatel (1,820 p.)

Hej, mam trzy pytanka:

  1. czy jak zmieniam sprzęt na którym działa mi linux mogę po prostu ot tak przerzucić system w starym sprzęcie na nowy po prostu poprzez wymienienie dysku? jak to wygląda w przypadku systemów bsd? mam tu na myśli freebsd, netbsd i openbsd
  2. czy jak wymieniam dysk to mogę po prostu spakować system do pliku .tar.gz i rozpakować ten plik na nowym dysku po stworzeniu wcześniej systemu plików? w przypadku bsd też mogę śmiało to samo zrobić?
  3. czy można to samo śmiało zrobić z windowsem czy mogą pojawić się jakieś niespodzianki typu problemy z kompatybilnością, licencjami?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 30 października 2023 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
Ad 1.

Tak, przy czym trochę konfiguracji będzie trzeba poprawić. W szczególności rozjadą się interfejsy sieciowe, ale pewnie też sporo innych rzeczy. Czyli przygotuj się na odpalenie z liveusb i poprawienie kilku rzeczy.

Trochę więcej zabawy będzie jeśli byś przerzucał jeden dysk z macierzy dysków skonfigurowanych w jakiś dziwny sposób. Ale jeśli masz jakąś dziwną konfigurację, to pewnie o tym wiesz i umiesz to sobie przekonfigurować :)

I jeszcze jeden potencjalny problem to wszelkie szyfrowania dysku powiązane w jakiś sposób ze sprzętem (jakieś secure booty z TPMem, etc).

Takie podejście działa dla większości systemów, łącznie z Windowsem btw, ale zawsze jest trochę debugowania.

Ad 2.

Niezbyt. Lepiej jest przenieść to na poziomie block device, tj. zrobić kopię za pomocą dd (tylko sobie bs ustaw na jakiś większy, typu 1MB).

W przypadku użycja tar, zip, albo podobnych wynalazków sporo metadanych może się zgubić, i może być sporo problemów, żeby to przywrócić. Np. nie jestem pewien czy którykolwiek program do archiwizacji dobrze ogarnia ACLki pod linuxem, albo pliki sparse.

Ad 3.

Tak, można pod Windowsem też tak zrobić. Będą problemy z szyfrowaniem dysków (bitlocker), etc, więc warto poczytać  jak je rozwiązać ZANIM się zacznie cokolwiek robić. Czasem trzeba jakieś opcje wyłączyć, klucze wyeksportować, albo wręcz odszyfrować dysk na czas przenosin.

No i oczywiście ze sterownikami, ale tbh współczesne Windowsy w większości powinny je same rozwiązać.

Z problemów licencyjnych pamiętaj, że licencja OEM jest dowiązana do płyty głównej, więc przy zmianie płyty głównej trzeba kupić nową licencję. Licencja BOX nie ma tego problemu. W razie problemów z kluczami support MS jest bardzo pomocny (a czasem wręcz automat na infolinii wszystko załatwi).
1
komentarz 30 października 2023 przez Gynvael Coldwind Nałogowiec (27,530 p.)
Przy czym dodam, że czasem szybciej jest zainstalować system od nowa i go skonfigurować, niż debugować problemy.

Więc to bardziej kwestia typu "wybierz na którą przypadłość chcesz cierpieć" ;)

Podobne pytania

+1 głos
5 odpowiedzi 922 wizyt
+1 głos
2 odpowiedzi 7,621 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 327 wizyt

92,584 zapytań

141,434 odpowiedzi

319,671 komentarzy

61,968 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...