• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Korepetycje online podatki

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
187 wizyt
pytanie zadane 21 sierpnia 2023 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez pasjonat_algorytmiki Pasjonat (19,540 p.)
Cześć.

Jakiś czas temu stwierdziłem, że dobrym pomysłem będzie zacząć udzielać korepetycji online, tak żeby sobie dorobić trochę.

Wszystko wydawało się fajnie, wystawiłem nawet swoją ofertę na jednym z portali ogłoszeniowych, ale zdałem sobie sprawę, że może istnieć jeden problem, a mianowicie podatki....

Na początku wydawało mi się absurdalne, że osoba w wieku 15 lat, która chce sobie dorobić na korepetycjach musi płacić podatki, ale wsumie zdałem sobie sprawę, że jak na nasze świetnie funkcjonujące państwo to może jest to jednak prawda.

No i zacząłem szukać informacji o tym no i wsumie nie wiem co myśleć. Jest kwota wolna od podatku i ulga dla młodych, ale z drugiej strony co z np. składką zdrowotną. Przed chwilą zacząłem się zastanawiać czy też np. urząd skarbowy mógłby uznać to jako działalność gospodarcza. Wsumie nie wiem co o tym myśleć. Dodam, że kompletnie nie znam się na podatkach ani niczym takim, więc dlatego piszę z zapytaniem, jak to wygląda, gdzie mogę ewentualnie znaleźć informacji o tym itp.

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi.

Ps. Dalej nie mogę zrozumieć, dlaczego osoby w wieku 15 lat muszą się zastanawiać nad takimi rzeczami, a nie mogą poprostu udzielać korepetycji tak poprostu. Nie zdawałem sobie wcześniej sprawy, że podatki mają takie znaczenie i aż trochę zacząłem słuchać filmików mentzena o nich, ale wsumie dalej wydaje mi się, że nie ogarniam zupełnie o co chodzi.
1
komentarz 21 sierpnia 2023 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

Na początku wydawało mi się absurdalne, że osoba w wieku 15 lat, która chce sobie dorobić na korepetycjach musi płacić podatki, ale wsumie zdałem sobie sprawę, że jak na nasze świetnie funkcjonujące państwo to może jest to jednak prawda.

Co ma Twój wiek do systemu podatkowego i naszego państwa? 

Nie zdawałem sobie wcześniej sprawy, że podatki mają takie znaczenie i aż trochę zacząłem słuchać filmików mentzena o nich, ale wsumie dalej wydaje mi się, że nie ogarniam zupełnie o co chodzi.

Spokojnie, one też nie ogarnia, ale populiści tak działają... 

komentarz 21 sierpnia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,010 p.)
W Polsce nikt nie ogarnia przepisów i spraw podatkowych. Biurokracja przerasta wszystkich :)

Pan Janusz Korwin-Mikke kiedyś powiedział, że "Łatwiej jest prowadzić firmę na zboczu wulkanu, niż w Polsce" :D  (odsyłam do Internetu, nawet na YT można znaleźć wyjaśnienie tego cytatu).

Co do Pana dra Sławomira Mentzen - to bardzo równy i konkretny gość i on jest akurat wyjątkowo dobrze obeznany w sprawach podatkowych. Oczywiście nie zna wszystkich niuansów, bo tak jak napisałem wcześniej, nikt ich nie zna i nikt do końca nie rozumie polskiego systemu podatkowo-prawnego :) ( Pan Mentzen na pewno nie jest populistą, mam nadzieję, że uda im się dogadać z PiS-em i razem poprowadzą Polskę, wreszcie w dobrą stronę ).

Dlatego różne sądy wydają różne interpretacje w tej samej sprawie :D
1
komentarz 21 sierpnia 2023 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

Pan Janusz Korwin-Mikke kiedyś powiedział, że "Łatwiej jest prowadzić firmę na zboczu wulkanu, niż w Polsce" :D  (odsyłam do Internetu, nawet na YT można znaleźć wyjaśnienie tego cytatu).

Ile osób prowadzi tam firmę? 

Rozumiem, że to tylko amplifikacja. Rozumiem też, że to równie popularne jaki i skuteczne narzędzie na złapanie ludzi. Cały myk w tym, że populiści zniekształcają rzeczywistość na swoje potrzeby. Parafrazując Panów z Konfederacji - usuńmy podatki, będzie jak w bajce. Jest ktoś, kto ma chociaż podstawowa wiedzę z ekonomii i w to wierzy? 

Co do Pana dra Sławomira Mentzen - to bardzo równy i konkretny gość i on jest akurat wyjątkowo dobrze obeznany w sprawach podatkowych.

Skąd takie przeświadczenie? Jeżeli powołasz się na to, że ma doktorat, to chciałbym tylko zaznaczyć, że stopień naukowy nie równa się w sumie niczemu... 

Pan Mentzen na pewno nie jest populistą, mam nadzieję, że uda im się dogadać z PiS-em i razem poprowadzą Polskę, wreszcie w dobrą stronę

Cholera i dżuma, co może z tego wyjść...

komentarz 21 sierpnia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,010 p.)
Ja nie zgadzam się, że to są populiści (to nie Szymony z TVN), wręcz przeciwnie. Każdy oczywiście ma swoje zdanie :) Konfederacja nie chce zdjąć podatków, tylko je obniżyć (w Azji, szczególnie na Tajwanie to przyniosło świetne rezultaty) i ułatwić prowadzenie biznesu, część papierów z ministerstw trzeba wywieźć po prostu na makulaturę.

Nie chodzi mi o tytuł doktora, Pan Sławomir, podobnie jak np. Pan Patryk Jaki czy większa część Konfederacji, spora część PiS czy Suwerennej Polski to są najbardziej kompetentne osoby w sejmie. Mówią bardzo rozsądnie. Konfederacja i Suwerenna Polska obecnie mają najbardziej trzeźwe spojrzenie na politykę w kraju czy na wszystkie "porypane" pomysły UE.

Uważam to połączenie, koalicje partii z szeroko rozumianej prawicy, za najlepsze dla Polski.
1
komentarz 21 sierpnia 2023 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

Nie chodzi mi o tytuł doktora, Pan Sławomir, podobnie jak np. Pan Patryk Jaki czy większa część Konfederacji, spora część PiS czy Suwerennej Polski to są najbardziej kompetentne osoby w sejmie. 

Czekaj, abstrahując od tych dyrdymałów o Jakim i Mentzenie. Czy właśnie napisałeś, że twórcy nowego ładu to jedni z najbardziej kompetentnych ludzi w sejmie? Czy może mówisz o tych od Turowa? A może o tych od 2 miliardów na TVP? A może o Sasinie i jego wyborach? A może o KNFie? A może o CBA i zgubionych 10 milionach? A może o maseczkach za prawie 6 milionów? A może o aniołkach Glapińskiego? A może o "zasłużonych" nagrodach? A może mówisz o wypadkach SOPu? Faktycznie, nikt nie jest tak kompetentny by tyle rozkraść. Konfederacja to jeszcze większa utopia skupiająca ignoratnów na każdym poziomie. Najlepszym przykładem jesteś Ty. 

Proszę Cię, nie porównuj Tajwanu do Polski. Szczególnie na forum o informatyce, elektronice... 

Mówią bardzo rozsądnie. Konfederacja i Suwerenna Polska obecnie mają najbardziej trzeźwe spojrzenie na politykę w kraju czy na wszystkie "porypane" pomysły UE.

Będzie dobrze, dostaniesz dom i żonę, no i samochód. Oczywiście podatki to będzie promil, ale darmowa edukacja, szpitale i piękne płaskie drogi. A jak Ci się omsknie noga w życiu, to spokojnie, z tych minimalnych podatków zaczniemy Cię utrzymywać. Głosuj na mnie, obiecam Ci tyle, co nikt inny!

komentarz 21 sierpnia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,010 p.)
Można wymieniać błędy i dobre posunięcia PiS, tak samo w przypadku obozu totalnego, bardzo długo. Choć proporcje jednych i drugich są w obu ugrupowaniach skrajnie różne, z przewagą dobrych zmian dla PiS.

Dla mnie już jedna rzecz jest wystarczająco przekonująca - PiS zbroi Polskę, rozwija armię i uzbrojenie, a tamci zupełnie rozbrajali nasz kraj. Obydwa ugrupowania PiS i KO / PO przygotowywują/wały nas na wypadek wojny tylko, że w skrajnie odmienny sposób :)  Myślę, że to już wystarczy :)

A jeśli nie partie prawicowe, to co proponujesz? ;)
1
komentarz 21 sierpnia 2023 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

Można wymieniać błędy i dobre posunięcia PiS, tak samo w przypadku obozu totalnego, bardzo długo. Choć proporcje jednych i drugich są w obu ugrupowaniach skrajnie różne, z przewagą dobrych zmian dla PiS.

Wymień te dobre od PiSu, przynajmniej 5. 

Dla mnie już jedna rzecz jest wystarczająco przekonująca - PiS zbroi Polskę, rozwija armię i uzbrojenie, a tamci zupełnie rozbrajali nasz kraj. Obydwa ugrupowania PiS i KO / PO przygotowywują/wały nas na wypadek wojny tylko, że w skrajnie odmienny sposób :)  Myślę, że to już wystarczy :)

Skąd bierzesz te dane o uzbrajaniu Polskiej Armi? Możesz podać źródło? 

A jeśli nie partie prawicowe, to co proponujesz? ;)

Żadna partia w Polsce nie jest godna zaufania. 

komentarz 22 sierpnia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,010 p.)

Żadna partia w Polsce nie jest godna zaufania.

Wreszcie zaczynasz mądrze gadać ;) Żartuję trochę, ale coś w tym jest. Rzeczywiście nie ma takiej o której można powiedzieć, że jest w 100% idealna, takiej którą można poprzeć "obiema ręcami". No ale jak nie ma w pełni godnej zaufania, to trzeba głosować na te które mniej lub bardziej działają z korzyścią dla Polski, bo jeszcze niedawno były takie które działały na niekorzyść Polski i Polaków. A jak ktoś uważa, że wszystkie partie są "złe" to trzeba wybrać - jak to się powszechnie mówi -  "mniejsze zło".

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 21 sierpnia 2023 przez reaktywny Nałogowiec (41,010 p.)
wybrane 22 sierpnia 2023 przez pasjonat_algorytmiki
 
Najlepsza

W życiu każdego dwie rzeczy są pewne: śmierć i podatki.

PiS wprowadził pewne udogodnienie właśnie dla "drobnych przedsiębiorców" - limity są niewielkie, ale odpada płacenie ZUS i odpada na szczęście cała biurokracja/papierologia. Tylko składasz na koniec roku PIT.


Możesz mieć działalność nierejestrowaną - wtedy możesz dorobić 2700 zł (1800 przed 18. rokiem życia) miesięcznie, od przyszłego roku jakieś 3000-3300 zł / ms (2/3 tego przed 18. rokiem).

Na OLX wile osób szuka korepetycji z programowania - tam dałbym ogłoszenie na starcie.

 

OK:

Nastolatkowie, którzy ukończyli 13 rok życia mogą prowadzić działalność nierejestrowaną. Jednak miesięczne przychody takiej osoby nie mogą przekroczyć 50 procent wysokości minimalnego wynagrodzenia.

 

Limit działalności nierejestrowanej 2023 będzie wyższy od lipca. Zarabiasz poniżej tej kwoty? Nie musisz zakładać firmy | Strefa Biznesu
https://strefabiznesu.pl/limit-dzialalnosci-nierejestrowanej-2023-bedzie-wyzszy-od-lipca-zarabiasz-ponizej-tej-kwoty-nie-musisz-zakladac-firmy/ar/c3-17346333

Działalność nierejestrowana 2023 - nowy limit przychodów od 1 lipca. Jakie obowiązki? Ewidencja, koszty, kasa fiskalna, rozliczenia podatkowe - Infor.pl
https://ksiegowosc.infor.pl/wiadomosci/5816201,dzialalnosc-nierejestrowana-2023-nowy-limit-przychodow-od-1-lipca-jakie-obowiazki-ewidencja-koszty-kasa-fiskalna-rozliczenia-podatkowe.html

Kiedy nie musisz rejestrować działalności gospodarczej | Biznes.gov.pl - Serwis informacyjno-usługowy dla przedsiebiorcy
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00115

Wyższy limit działalności nierejestrowanej? Nadchodzą zmiany!
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-wyzszy-limit-dzialalnosci-nierejestrowanej

Działalność nierejestrowana 2023 - założenie, koszty i podatki
https://www.niepoddawajsie.pl/dzialalnosc-nierejestrowana/

Jak osoba niepełnoletnia może prowadzić działalność gospodarczą?
https://www.infakt.pl/blog/czy-osoba-niepelnoletnia-moze-prowadzic-dzialalnosc-gospodarcza/

 

Podobne pytania

+2 głosów
2 odpowiedzi 327 wizyt
pytanie zadane 14 kwietnia 2023 w Offtop przez pasjonat_algorytmiki Pasjonat (19,540 p.)
+6 głosów
1 odpowiedź 324 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 228 wizyt
pytanie zadane 14 maja 2018 w Offtop przez Layoutowiec Mądrala (5,470 p.)

92,579 zapytań

141,427 odpowiedzi

319,654 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...