• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Antywirus na Linux obok Windows

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
398 wizyt
pytanie zadane 15 lipca 2023 w Systemy operacyjne, programy przez Pawloz Nowicjusz (180 p.)
Dzień dobry.

Chciałbym zainstalować Linuxa obok Windowsa, jak to było przedstawione w filmie Pana Zelenta.

1. Nie wiem jednak, czy antywirus, którego mam na Windows będzie działał na obu tych systemach, czy też pozostanie tylko na Windows.
2. A jeśli nie będzie, czy darmowe antywirusy będą się sprawdzać na Linuxie? Jeśli tak, to prosiłbym o polecenie jakiegoś.

Z góry dziękuję za pomoc.
komentarz 15 lipca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Odnośnie punktu pierwszego: nie, nie będzie działać, bo domyślnie Windows nie widzi partycji linuksowych ext4

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 15 lipca 2023 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Na Linuksa nie potrzebujesz antywirusa.

To jest moje zdanie, a jestem użytkownikiem wyłącznie systemów Linux oraz Unix od około 25 lat i nigdy żadnego wirusa nie spotkałem.
komentarz 16 lipca 2023 przez tkz Nałogowiec (42,000 p.)

@manjaro, jedna podatność w boost od c++ położy 90% softu. Ba! Log4j. Ale oczywiście Ty nie instalujesz tych bibliotek, ale narzędzia których używasz już tak. Już widzę jak wszystkie zależności są przeglądane XD Uwielbiam jak ktoś używa jakiego narzędzia i jest święcie przekonany, że zna się na wszystkim wokół tego narzędzia. Nie masz zielonego pojęcia o procesie wytwarzania kodu. Ale śmiało, popisuj się swoją ignorancją. 

Skąd niby mam mieć podatny soft czy bibliotekę jeśli mam soft z repozytorium?

Jeszcze raz wklejam, by się nie zapodziało XD
Ciekawe czy podczas pandemii ludzie u lekarza też używali tego argumentu. Skąd niby ten Covid u mnie, skoro nie byłem w Azji.

Poza tym TYLKO ARCH XD
Toxic linux user starterpack : r/starterpacks

komentarz 16 lipca 2023 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Nie masz zielonego pojęcia o procesie wytwarzania kodu. Ale śmiało, popisuj się swoją ignorancją. 

Biblioteka boost, która przytaczasz jest otwartoźródłowa i zanim trafi do repo jest analizowana przez tysiące userów różnych systemów nie tylko Linuksowych. Nie słyszałem aby gdzieś w stabilnej gałęzi Debiana siedziały backdoory. Ale Ty pewnie wiesz lepiej...

komentarz 16 lipca 2023 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
Słyszałeś może o lukach odkrytych w OpenSSL? Taki Hearthbleed był głośną sprawą kilka lat temu.

Jeżeli uważasz, że to tylko jedna "nieznacząca" biblioteka to spójrz sobie na listę znalezionych zagrożeń w samym jądrze:

https://www.cvedetails.com/vulnerability-list.php?vendor_id=33&product_id=&version_id=&page=1&hasexp=0&opdos=0&opec=0&opov=0&opcsrf=0&opgpriv=0&opsqli=0&opxss=0&opdirt=0&opmemc=0&ophttprs=0&opbyp=0&opfileinc=0&opginf=0&cvssscoremin=9&cvssscoremax=0&year=0&month=0&cweid=0&order=1&trc=3245&sha=2f79d8daa05f3cbce8cd668c2f5513fece73c35b

Niektóre luki wisiały w kodzie niezałatane przez lata. Bardzo prawdopodobne, że były znane wcześniej niektórym trzyliterowym służbom.
komentarz 16 lipca 2023 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Czy jakiś antywirus pomógł wykryć te luki?
komentarz 17 lipca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Repozytoria Minta zostały kiedyś zhakowane i zawierały zainfekowane oprogramowanie.

A to nie było tak, że ktoś zhakował stronę Minta i podmienił obrazy instalek systemu?

0 głosów
odpowiedź 4 sierpnia 2023 przez mattrattus Gaduła (3,100 p.)

Tak jak ktoś powyżej odpowiedział na pierwsze pytanie - antywirus z poziomu Windowsa domyślnie nie będzie skanował Linuxowych partycji.

Owszem - kwestia dobrze znana z Windowsa - wirusy, bezpośrednio nie będzie Ci zagrażać na pingwinie, ale w przykładowym scenariuszu - pobierasz pocztę z załącznikami na Linuxie, następnie te pliki przenosisz na Windowsa, plik ma w sobie coś zaszytego - to roznosisz problem z Linuxa poza tym system.
I tu - odpowiadając na Twoje drugie pytanie - w grę wchodzi ClamAV. Najlepsze rozwiązanie na Linuxa. Do niego możesz także dograć dodatkowe bazy danych.

Powodzenia :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,067 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 2,835 wizyt
pytanie zadane 2 lutego 2021 w Systemy operacyjne, programy przez gabrielbk Nowicjusz (160 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...