• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Uderzenie Pioruna - Przepięcie Sieci

Object Storage Arubacloud
0 głosów
247 wizyt
pytanie zadane 10 lipca 2023 w Sprzęt komputerowy przez PustynnyZawadiaka Nowicjusz (120 p.)
edycja 10 lipca 2023 przez PustynnyZawadiaka
Witam serdecznie, dnia dzisiejszego stałem się - a raczej mój dom ( bądź najbliższa jego okolica ) stał się ofiarą uderzenia pioruna. Korki włączyłem, urządzania na już działają normalnie, lecz komputer ani telewizor które były podpięte do routera, nie działają.

Schemat podłączenia urządzeń jest następujący:

---------------------------

[Antena Radiowa -> switch -> router ->]( Podpięte pod UPS )[urządzenia ethernet ( telewizor, komputer, serwer )]( Podpięte do sieci )

----------------------------

- Router nie działa. ( brak reakcji przy bezpośrenim podpięciu do sieci, brak reakcji na inny zasilacz )

- Komputer był włączony podczas zdarzenia. ( Brak reakcji przy włączaniu. Monitory, głośniki działają normalnie)

- Telewizor był wyłączony podczas zdarzenia. ( Wpięty do sieci, wpięty do ethernet, tryb standby)

- Wszystkie wymienione wyżej urządzenia nie działają. ( Nie włączają się)

- Infrastruktura dostawcy internetu radiowego przepalona.

- Switch był włączony podczas zdarzenia, działa.

- UPS był włączony podczas zdarzenia, działa.

- Serwer był włączony podczas zdarzenia, działa.

Wszelkie inne urządzenia wpięte do sieci 230V (Lodówka, piekarnik itp.) działają, oprócz tych konkretnych.

 

Moje pytanie jest następujące czy przepięcie mogło odbyć się przez kabel ethernet? Gdyż wszystkie urządzenia podpięte kablem nie działają, twierdzę tak gdyż podłączenie do routera to jedyny wspólny czynnik który łączy te urządzenia.

 EDIT: Podejrzewam że piorun mógł trafić w antenę dostawcy internetu, i po tym poszło przepięcie. Internet o którym mowa to tzw. Internet radiowy.

Pozdrawiam serdecznie.
komentarz 11 lipca 2023 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Kable ethernet są izolowane galwanicznie od urządzeń które łaczą. Tam przy gniazdkach są transformatorki, malutkie, ale jednak. Przypuszczam, że napięcie potrzebne do przebicia takiego transformatorka wystarczy to przeskoku pomiędzy jakimiś ścieżkami. Jakbyś zajrzał do uszkodzonych urządzeń można by zobaczyć ślady tych przebić.

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 11 lipca 2023 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

Moje pytanie jest następujące czy przepięcie mogło odbyć się przez kabel ethernet?

No tak to wygląda z twojego opisu. Switch działa, bo tego typu sprzęt jest tak projektowany, by miał większe szanse przetrwać przepięcia na portach (podejrzewam, że podobnie jest z serwerem).

0 głosów
odpowiedź 11 lipca 2023 przez neo1020 Dyskutant (8,550 p.)
edycja 11 lipca 2023 przez neo1020


Moje pytanie jest następujące czy przepięcie mogło odbyć się przez kabel ethernet?

 

Na 100 % poszedł strzał po kablu, ja tak miałem 2 razy jak mi wypaliło kartę na płycie. Po tym się nauczyłem odpinać kabel ETH 

 

Wszelkie inne urządzenia wpięte do sieci 230V (Lodówka, piekarnik itp.) działają, oprócz tych konkretnych.

Strzał poszedł na elektronikę, w piekarniku czy lodówce nie ma się co zepsuć  

 

EDIT: Podejrzewam że piorun mógł trafić w antenę dostawcy internetu, i po tym poszło przepięcie. Internet o którym mowa to tzw. Internet radiowy.

 mogł nawet trafić kilometr dalej, nie wiem jak w radiówce ale przy ADSL napięcie w przewodzie było około 40 V gdy piorun trafił 2 KM dlaej i napięcie na ETH było 500V wszystko zdycha

 

a u znajmych pamiętam jak piorun uderzył w słup koło ich domu, to wypaliło połowę instalacji i 80% sprzętu w domu, włącznie z automatycznie otwieraną bramą

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 114 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 157 wizyt
pytanie zadane 25 lutego 2022 w Sprzęt komputerowy przez krissto7 Gaduła (3,100 p.)
+1 głos
0 odpowiedzi 854 wizyt

92,615 zapytań

141,465 odpowiedzi

319,779 komentarzy

61,997 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...