• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Pomysły na pracę inżynierską

Object Storage Arubacloud
0 głosów
755 wizyt
pytanie zadane 15 listopada 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Snowfield1701 Nowicjusz (120 p.)
Cześć! Sprawa wygląda następująco. Jestem na ostatnim roku studiów i została mi do napisania praca inżynierska. Generalnie mam parę pomysłów ale generalnie chciałem się zasięgnąć tutaj rady czy dane pomysły na pracę się nadają.

Moim pierwszym pomysłem jest stworzenie aplikacji do sterowania zamkami w drzwiach. Aplikacja pozwalała by na monitorowanie np. kto ostatnio wchodził/wychodził, czy próbował się dostać w miejsce do którego nie miał dostępu, pozwalała by na dodawanie i usuwanie użytkowników kart, na blokadę danej karty itp. Dana osoba miała by swoją kartę którą by przykładała do czujnika. Jeżeli osoba ma uprawnienia do wejścia to czujnik otwierał by zamek w drzwiach (w tym przypadku podłączył bym Arduino tylko do zamka elektrycznego). Sam czujnik katy planowałem zaprogramować w Arduino które przesyłało by ono sygnał do serwera aplikacji jak i odbierało sygnał.

Drugi pomysł tez ma związek z Arduino. W tym przypadku myślałem nad system automatycznej (lub nie) farmy domowej. Zestaw czujników odczytywałby parametry z farmie (np. wilgotność gleby, temperatura powietrza), a Arduino przesyłało by te dane do serwera gdzie z poziomu aplikacji można było by odczytywać dane na wykresach, zlecać zadania (np. podlewanie) a nawet sprawić by farma działa autonomiczne (np. automatycznie włączała by podlewanie w przypadku gdy gleba za bardzo wyschnie).

Co do mnie to dość dobrze znam język C oraz Python. Mam też znajomość języków bazodanowych SQL (np PL/SQL). Jestem gotów także nauczyć się nowych technologi na potrzeby pracy inżynierskiej.

Co o tym sądzicie? Czy według was to dobre pomysły? Jakieś rady lub wskazówki?
komentarz 15 listopada 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Pomysły ciekawe, tylko trochę uproszczone i mało nowatorskie. Na przykład system sterowania drzwi można by uzupełnić o logikę, która określa ile jest w danym pomieszczeniu ludzi i na tej podstawie sterowała światłem. Oczywiście ponieważ mogą się zdarzyć rozjazdy z rzeczywistością można dodać czujniki ruchu z możliwością ustawienie gdzie jest sypialnia (tam ludzie mogą się długo nie ruszać). Gdyby w jakimś, innym niż sypialnia, pomieszczeniu osoba przestała się ruszać to może jakiś alarm bo jest podejrzenie, że zasłabła.

Fajnie byłoby też zbudować to w formie makiety - taki skomputeryzowany "dom dla lalek", dla efektu wizualnego. W końcu szkoła co jakiś czas robi pewnie wystawę i coś co można pokazać zawsze się przyda.
komentarz 16 listopada 2022 przez Snowfield1701 Nowicjusz (120 p.)
Dzięki za podpowiedzi. Generalnie kiedy myślałem nad pierwszym projektem to w głowie miałem raczej budynek biurowy. Tak więc czujnik kart po jednej i drugiej stronie pomieszczenia biurowego. Generalnie licznik osób w pomieszczeniu też jest ciekawy. Co do makiety to też o tym myślałem ale raczej coś w bardziej uproszczonego np. że masz tylko dwa czujniki kart i zamek elektryczny do drzwi. Teraz jak sobie o tym myślę to w sumie mógłbym także stworzyć w aplikacji coś w rodzaju interaktywnej mapy gdzie można by zobaczyć kto jest w danym pomieszczeniu. Czy coś takiego było by bardziej nowatorskie?
komentarz 16 listopada 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Trochę odwrotna funkcjonalność byłaby bardziej przydatna - klient pyta się gdzie jest Kowalski i system udziela odpowiedzi. Oczywiście z uwzględnieniem hierarchi służbowej. I oczywiście z wyłączeniem toalety itp.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 837 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 1,754 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 654 wizyt
pytanie zadane 28 października 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Artur313 Użytkownik (790 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...