• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Temat na prace inżynierską z programowania.

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
1,693 wizyt
pytanie zadane 10 stycznia 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Jonasz Nowicjusz (230 p.)
Witam. Jestem na końcu 5 semestru i już powoli zastanawiam się nad tematem pracy inżynierskiej. Profil: informatyka(7 semestrów). Głównie interesuje mnie programowanie, a dokładniej tworzenie stron internetowych/aplikacji. Za jakiś czas spotykam się z moim promotorem by rozmawiać o temacie mojej pracy, w między czasie obaj mamy zastanowić się nad tematem. Problem w tym że nie mam żadnej świadomości/wiedzy na temat problemów jakie mógłbym poruszyć w mojej pracy. Mój promotor powiedział że praca inżynierska powinna poruszac jakiś problem, a ja nie mam pojęcia o jakie typy problemów mogłoby chodzić, problemy w życiu codziennym, które można rozwiązywać za pomocą nowych technologi, czy problemy głęboko zakorzenione w danej dziedzinie, które ciągle sie pojawiają wraz z nowymi technologiami. Jak już mówiłem - nie mam żadnej świadomości na temat jakichkolwiek problemów i nie wiem gdzie takie problemy mógłbym znaleźć, by potem je poruszyć. Czytałem w internecie o wielu tematach związanych z pracą inżynierską ale nic nie rodzi się w mojej głowie. Proszę o waszą pomoc, pewne nakierowanie mnie. Jeśli chodzi o moją wiedze:

- solidne podstawy jezyka java, python, programowanie obiektowe itd.

- frameworki: podstawy flask w pythonie, aktualnie ucze się także springa/springboota w javie. Frameowrki do javy wydają sie bardziej skomplikowane więc prawdopodobnie pójdę w pythona, ale to zależy od mojego tematu.

-  Podstawowe umiejetności języków mysql, html, css, operowanie na bazach danych

Jeśli zajdzie potrzeba mogę douczyć się dodatkowych technologi które mogą sie przydac np javascript itp, ale wolałbym celować w to co już dobrze znam i w czym jestem pewien. Proszę o pomoc. Dziękuje za poświęcony czas :)

3 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 10 stycznia 2022 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Jak interesujesz się webówką i ogarniasz podstawy tylu technologii to może weź sobie temat problemu logowania w aplikacjach online, np. omówienie paru metod, potencjalnych problemów itp. Na przykład można zaczać od takich totalnych podstaw tokenów JWT (JWS, JWE) z analizą ich zalet i wad i analizą tego jak zrobić to bezpiecznie, aby nie można było zbyt łatwo ich złamać i zalogowac się za kogoś. Do tego różne inne metody logowania, można też to rozwinąć o jakieś firebase itp., o problemy np. wspólnego użytkowania konta z logowaniem hasło / FB / google itp., czyli jak bezpiecznie powiązać takie logowania do jednego konta. Jak wykrywać ataki na logowanie, jak bezpiecznie zaimplementować logowanie wielopoziomowe, omówić techniki 2F i inne. Temat wg mnie mega szeroki i jest spokojnie co pisać nawet na pracę doktorską, więc dla inż bez problemu znajdzie się coś fajnego. No i nauczyłbyś się przy tej okazji czegoś ciekawego, co może Ci się potem przydac w normalnej pracy zawodowej.
+1 głos
odpowiedź 10 stycznia 2022 przez edutomek Dyskutant (8,380 p.)
Może odpowiedź to nie będzie, ale pewna wskazówka na pewno.

Zacznijmy od prostego faktu: jeśli nie jesteś po doktoracie (względnie: nie zbliżasz się do zamknięcia przewodu doktorskiego), to nie masz kompetencji do sformułowania tematu pracy inżynierskiej oraz określenia jej zakresu. Dlatego to jest zadanie dla promotora (który taką wiedzę i doświadczenie powinien mieć).

Zastanów się, jaki problem Cię interesuje, a nie ma rozwiązania (względnie: dostępnych jest wiele rozwiązań, ale nie ma ich porównania - wtedy można zrobić porównanie jako pracę dyplomową). Możesz znaleźć kilka takich problemów. Zrób wstępne rozpoznanie, żeby nie okazało się, iż temat jest bardzo płytki, albo wnioski oczywiste.

Z takimi propozycjami możesz pójść do promotora, ale to on powinien sformułować temat i ocenić, czy to się nadaje na pracę dyplomową. (Ja zazwyczaj ograniczałem zapędy moich dyplomantów, którzy od razu rzucaliby się na prace magisterskie, albo nawet doktorskie.) Promotor będzie wiedział (powinien wiedzieć?), czy jest w stanie pomóc Ci w takiej pracy, oraz jak ją należy wykonać, aby potem dało się ją obronić.

Z tego, o czym wspominałeś, IMO dałoby się zrobić temat (nawet kilka) dotyczący różnych frameworków (Flask vs. FastAPI? względnie jakieś porównanie frameworka w Javie z czymś w Pythonie, aczkolwiek tu trzeba byłoby ostrożnie dobrać przykład, bo to dwie dość różne technologie/stacki).

Jedna uwaga z boku: nie porównuj mikroframeworków typu Flask do kobył typu Spring (nie porównujemy rowerów do samochodów, prawda?). W Pythonie też znajdziesz większe frameworki (choćby Django), a w Javie mikroframeworki. Swoją drogą, to takie właśnie uwagi powinieneś usłyszeć od promotora.

A może rozejrzyj się po ofertach pracy i poszukaj czegoś pod tym kątem? Sprawdź, na co jest zapotrzebowanie - i dobierz do pracy coś, co się potem może przydać. (Pamiętaj tylko, że w ofertach pracy często durnie z HR wypisują wszystkie znane technologie jak leci...)
komentarz 10 stycznia 2022 przez kaczeniec Nowicjusz (180 p.)
Wydaje mi się, że tu najlepszym tematem będzie stworzenie jakiegoś programu. Będzie problem, zaproponowane rozwiązanie i jego realizacja.

Pozostaje znalezienie "zapotrzebowania" na taki program. Trzeba popytać po znajomych, czy czegoś by nie potrzebowali. Czasami sami nie wiedzą, że coś by im się przydało...
komentarz 10 stycznia 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,120 p.)
ale problemem nie jest "tworzenie programu" bo to jest projekt a nie problem, tu nie masz "problemu" na podstawie którego dowodzisz coś i podajesz możliwe rozwiązania
0 głosów
odpowiedź 11 stycznia 2022 przez qax Dyskutant (8,060 p.)
Ja dodam, że wykonanie pewnego projektu też może być rozwiązaniem jakiejś problematyki. Ja na inżynierce napisałem grę w karty i problemem było w niej przeniesienie zasad gry tradycyjnej na język zrozumiały dla komputera. Ogólnie rzecz biorąc napisanie programu dobre jest na inżynierce - przecież to nie jeszcze magisterka gdzie trzeba wykazać się umiejętnością przeprowadzenia badań. W każdym bądź razie musisz się zastanowić jaki problem naukowy chcesz rozwiązać a sposób ustalisz później. Powodzenia.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 630 wizyt
pytanie zadane 28 października 2019 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Artur313 Użytkownik (790 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 818 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 708 wizyt

92,451 zapytań

141,261 odpowiedzi

319,073 komentarzy

61,853 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...