• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jaki jezyk Backendowy

Object Storage Arubacloud
0 głosów
600 wizyt
pytanie zadane 28 października 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Bart3on Użytkownik (620 p.)
Witam ogarniam już front-end i chciał bym nauczyć się jakiegoś jezyku backendowego. Jaki jezyk polecacie wybrać bym po studiach znalazł w nim bezproblemu prace ( chętnie bym tęż wykonywał zlecania dla klientów podczas moich studiów). Myśle nad Node.js, PHP, C# albo Java jaki jezyk byście wybrali na moim miejscu?

2 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 28 października 2022 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
wybrane 7 kwietnia 2023 przez Bart3on
 
Najlepsza

A se zareklamuje bloga przy okazji https://faqprogramisty.pl/1-jak-w-ogole-zaczac/

Ogólnie to polecam technike "sprawdzasz dużo w podstawach, później wybierasz co ci sie podoba"

Jak już wybierzesz to okazuje się że pod spodem znowu masz kilka możliwych ścieżek... to znowu "sprawdzasz dużo w podstawach, później wybierasz co ci sie podoba"

Opieranie się na preferencjach innych albo jakichś dziwnych wykresach typu krzywe uczenia sie, nie ma za bardzo sensu, bo co z tego że coś jest proste, jak będzie mega nudne, albo co z tego że coś jest trudne, jeśli stanie się to twoją nową pasją i celem życia

Albo co z tego że czegoś jest dużo na rynku, jeśli będziesz tym rzygać po tygodniu, a ciekawej fajnej alternatywy jest tylko 20% mniej

Trzeba samemu potestować i wyrobić sobie zdanie

+1 głos
odpowiedź 28 października 2022 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)
Skoro znasz już frontend (czyli JavaScript), to w backend relatywnie łatwo można wejść poprzez Node.js. Poznajesz wtedy mechanizmy po drugiej stronie aplikacji i praktycznie odpada Ci uczenie się całkiem innego języka.
komentarz 7 kwietnia 2023 przez Bart3on Użytkownik (620 p.)
Ogolnie to myśle teraz nad NodeJS albo Javą. W Javie jest mega dużo ofert pracy co jest napewno dużym plusem jak skończe studia. A NodeJS wiadomo jest szybszy i aktualnie jest mega popularny do nauki ale jest o wiele mniej pracy w nim w mojej okolicy. Chciał bym też sprzedawać strony dla jakiś małych klientów i wydaje mi się do tego lepszym NodeJS bo szybciej się w nim pisze z tego co pytałem i podobno tańszy w utrzymaniu. Oraz oglądałęm ostatnio Filmik to gościu mówił że w javie się zazwyczaj mega duże aplikacje pisze raczej wiec nie wiem chyba pójde jednak w tego NodeJS i wnim zaczne się uczyć tego backendu. A jak będe chciał w Jave iść to i tak pewnie podobne są zasady działania itp
komentarz 8 kwietnia 2023 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)

bo szybciej się w nim pisze

szybciej od czego? tu główny plus to brak konieczności uczenia się innego języka, backend i frontend robisz w tym samym... ale obecnie topowe języki są na tyle podobne do siebie, że to nie jest jakiś duży problem

 tańszy w utrzymaniu

tańszy z jakiego powodu? fizyczne utrzymanie za bardzo się nie różni, co najwyżej możesz skorzystać z tego że javascript jest modny, więc jest więcej programistów do wyboru, więc jest szansa na zatrudnie kogoś taniej niż w przypadku innych technologii (ale to tylko szansa a nie gwarancja)

poza tym, często jest tak że im trudniej jest się czegoś nauczyć, tym prościej się z tym później pracuje i odwrotnie, warto o tym pamiętać

przykładowo dużo osób chwali pythona za to jak szybko można zacząć robić w nim działające rzeczy, to prawda, ale tylu problemów ile spotkałem pisząc w pythonie, to nie spotkałem jeszcze nigdzie

albo przeciwieństwo czyli rust, nauka żeby pisać w tym coś co po prostu działa jest męcząca i zajmuje zdecydowanie więcej czasu, ale pisząc już później, nie mogłem uwierzyć jak sprawnie wszystko działa, zazwyczaj jeśli kod się nie wywalał przy kompilacji to wszystko działało dokładnie tak jak chciałem

komentarz 8 kwietnia 2023 przez Bart3on Użytkownik (620 p.)
szybszy do wykonania projektów niby jest z tego co czytałem w javie dlugie kody podobno są w porównaniu do nodejs czy pythona i szybciej się niby wykonuje te projekty ale czy to prawda to nie wiem takie opinie na yt widziałęm. W każdym bądz razie spróbuje sobie ten i ten i pójde który mi bardziej odpowiada po prostu i tyle za roku na studiach i tak będe miał node js. Także sobie chyba jave teraz popróbuje a i tak pewnie jak backend w javie ogarne to w node się wiele to pewnie nie bedzie różnić.
komentarz 8 kwietnia 2023 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)

za roku na studiach i tak będe miał node js

po pierwsze nie liczyłbym że na studiach nauczysz się jak go dobrze używać, a po drugie co da ci takie odkładanie na później? w ten rok spokojnie mógłbyś przejrzeć wszystkie popularne możliwości i mieć własne wnioski co jest jakie

miałem kiedyś kolege który w wieku 15 lat miał już jasno zdefiniowane przy czym chce pracować, ale nie uczył się samodzielnie, bo po co, skoro i tak będzie miał to na studiach, w wieku 20 lat dopiero powoli zaczynał jakąś tam nauke, ale systemem szkolnym, który z założenia niby nie jest taki zły, ale poziom wiedzy nauczycieli zazwyczaj jest tragiczny  

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,708 wizyt
0 głosów
7 odpowiedzi 777 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 574 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...