• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Klawiatura w laptopie nie działa.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
490 wizyt
pytanie zadane 1 kwietnia 2022 w Sprzęt komputerowy przez Neearuuqq Początkujący (360 p.)
edycja 1 kwietnia 2022 przez Neearuuqq
Witam, posiadam laptopa lenovo, prawa część klawiatury funkcjonuje normalnie, lewa - litera a, s, d i kilka innych wpisują się podwójnie. Dodatkowo przy włączonym przycisku CapsLock klawiatura przestaje działać całkowicie. Nie mogę się nawet zalogować. Co może być przyczyną tego problemu?

Podlaczyłem zewnętrzną klawiature i wszystko jest ok.

dodatkowo w notatniku sprawdziłem jak działają litery.

gdy wciskam a wpisuje sie qa:

a = qa

s = ws

d = ed

f = rf

j = uj

k = ik

l = ol

reszta liter działa okej, poza tym ze gdy caps jest wlaczony klawaitura nie dziala

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 1 kwietnia 2022 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
Wygląda na spięcie. Zalałeś klawiaturę?
komentarz 2 kwietnia 2022 przez Neearuuqq Początkujący (360 p.)
Laptop nie mój, podobno nic się nie zalało, nie upadł, choć ciężko wierzyć. Jakiś sposób na naprawę tego?
komentarz 2 kwietnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Odpal jakiegoś Linuksa w trybie live z pendrive'a. Jeśli objawy będą takie same, to masz problem z hardwarem, w przeciwnym wypadku jest jakiś problem z systemem.
komentarz 2 kwietnia 2022 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)

@Neearuuqq, otworzyć laptopa i zobaczyć w środku co się stało. Najprawdopodobniejsze jest zalanie, ale mogła paść elektronika klawiatury. Serwis, jak sam nie masz praktyki.

komentarz 2 kwietnia 2022 przez Neearuuqq Początkujący (360 p.)

@j23, Dobra, zrobilem pendriva z linuxem odpalilem na drugim kompie wszystko działa, na laptopie nie wykrywa w ogole innego nośnika niż dysk ssd.Wylaczalem secure boot,  os optimized deafults, resetowalem bios do ustawien fabrycznych, nic nie pomaga. Wydaje mi się że problem tkwi w boot mode - mam ustawiony UEFI i nie mogę go zmienić na nic innego - caly tekst jest na szaro.

komentarz 2 kwietnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Pytanie kontrolne: ustawiłeś, by bootował z pendrive'a?

UEFI/Legacy nie musisz ustawiać dla wersji live, to ma znaczenie przy instalacji i starcie z dysku.
komentarz 2 kwietnia 2022 przez Neearuuqq Początkujący (360 p.)
Niestety, laptop zabezpieczony jest tak małymi srubkami, że nie posiadam takich torxów. Kupię je dopiero po niedzieli, rozważam opcję wymiany klawiatury, tylko zakładając że  klawiatura była zalana jest opcja ze zwarcie poszło dalej niż w układzie klawiatury i konieczne też będzie wymienienie innych części?
komentarz 2 kwietnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Wymiana klawiatury w nowych laptopach może nie być taka prosta. W laptopach ze niskiej/średniej półki cenowej klawiatury mogą być przynitowane do klapy. Trzeba wprawy i doświadczenia, by wyciągnąć starą i przynitować nową.

Dlatego najpierw upewnij się, że to faktycznie klawiatura siadła, a nie coś w systemie.
komentarz 2 kwietnia 2022 przez Neearuuqq Początkujący (360 p.)

@j23, 

komentarz 3 kwietnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Jeśli jest taka możliwość, to wybierz w boot menu (F12 chyba) pendrive'a.

Spróbuj jeszcze raz nagrać pendrive'a instalacyjnego, ale specjalnie dla UEFI - może tu jest jakiś problem.
komentarz 4 kwietnia 2022 przez Neearuuqq Początkujący (360 p.)
Zrobilem pendrive jeszcze raz, tym razem w rufusie i pod UEFI, zadziałało ale na linuxie jest jeszcze gorzej - na windowsie prawidłowo nie działa tylko 7 klawiszy + wszystkie gdy włączony jest CAPS, na linuxie dodatkowo 5 klawiszy np. i, które na windowsie działa okej, na linuxie wpisuje ik, więc teraz zwariowałem czy wina jest po stronie klawiatury czy systemu ;d
komentarz 5 kwietnia 2022 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)
Skoro na dwóch systemach są problemy, to jest problem hardwarem - prawdopodobnie klawiatura jest uszkodzona.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 2,179 wizyt
pytanie zadane 6 października 2017 w Sprzęt komputerowy przez Hisayyuki Nowicjusz (210 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 324 wizyt
pytanie zadane 8 stycznia 2021 w Sprzęt komputerowy przez niezalogowany
0 głosów
1 odpowiedź 121 wizyt
pytanie zadane 12 kwietnia 2019 w Sprzęt komputerowy przez oskar26520 Nowicjusz (120 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...