• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Grafika w grach wygląda źle pomimo bardzo dobrego sprzętu

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,518 wizyt
pytanie zadane 11 marca 2022 w Sprzęt komputerowy przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)

Kilka miesięcy temu spełniłem swoje marzenie i kupiłem oraz skompletowałem pcta gamingowego. Kosztowało mnie to trochę wyrzeczeń i sporo oszczędzania. Na kartę wybrałem RTX 3060 TI, natomiast procesor to Intel core i7 (16 GB RAM). Do tego dokupiłem monitor Acer Nitro VG240Y, wychwalany recenzjach, skusił mnie IPS i 165HZ. Niby wszystko fajnie, komp działa bardzo dobrze jeśli chodzi o wydajność, nawet przy wymagających grach, natomiast mam pewien problem z grafiką i nie wiem czy to kwestia jakichś problemów ze sprzętem, ustawień, czy też mojej paranoi. Przykładowo gram w Far Cry 6, wszystkie ustawienia na ultra, HD texture pack włączony, wszystko podkręcone najbardziej jak się da. Wydajnościowo jest spoko, blisko 60FPS natomiast grafika, a w szczególnie roślinność oraz obiekty będące trochę dalej wyglądają... dziwnie. Są jakby rozmazane, nieostre. Gdy oglądam ten sam fragment rozgrywki u kogoś na youtube, wszystko wygląda jak najbardziej ok. Pytanie co może być tego przyczyną? Czy może być tak, że przyzwyczajony do pracy i oglądania czy grania na laptopie przez kilka lat, teraz oceniam tak obraz i grafikę na pc przez to że jest większy monitor i naturalne jest to że wszystko będzie mniej szczegółowe i ładne?

komentarz 13 marca 2022 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Gdy oglądam ten sam fragment rozgrywki u kogoś na youtube, wszystko wygląda jak najbardziej ok.

Wrzuć jako przykład screenshoty? Bo takie subiektywne porównanie raczej nic nikomu nie mówi, więc wszyscy zgadują.

komentarz 3 kwietnia 2022 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)
Dodałem link do screenów do Google drive w pytaniu. Zerkniesz?

6 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 11 marca 2022 przez Wiciorny Ekspert (270,170 p.)
jak masz beznadziejny monitor ... to grafika też nie bedzie dobra, szczególnie jesli masz IPS matryce, też kompatybilność zespołów -> powodować może taki stan rzeczy, ale do bardziej w kwestii ilości fps i płynności gry, też optymalizacja gry- jak gra ma do bani silnik graficzny to nie oczekuj cudu
komentarz 11 marca 2022 przez Wiciorny Ekspert (270,170 p.)
a jak ma wyglądać na full hd :D ... normalnie będzie wygladał niezaleznie od sprzętu jak jna full hd 75hz, mozesz miec kompa za 20 kola, ale jak monitor albo gra ma taką optymalizacje to nic Ci to nie da
3
komentarz 13 marca 2022 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Gdy oglądam ten sam fragment rozgrywki u kogoś na youtube, wszystko wygląda jak najbardziej ok.

Wiciorny, co to za magia, że monitor psuje tylko grafikę w grze, ale nie na YT? ;)

Zrzucanie winy na monitor raczej nie ma sensu, szczególnie jeśli również z bliska obiekty mają słabą jakość...

komentarz 13 marca 2022 przez Wiciorny Ekspert (270,170 p.)
Oczekiwanie od IPS na Full HD a nie WHQL :D jakości jest troszeczke nadwyraz, nie na marne dodałem fakt- tego że to może być optymalizacja samej gry..., samego faktu że filmik to również może być renderowany w jakości turbo :D quality, a w rzeczywistosci to zakłamuje rzeczywisty obraz
komentarz 13 marca 2022 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)
edycja 13 marca 2022 przez adrian17
Co nie zmienia faktu, że jak mówi o różnicy między grą a YT, to mówić o monitorze ma tyle samo sensu co pytać o wadę wzroku - może faktycznie ma nieskorygowaną bliskowzroczność, ale to nie ma znaczenia bo nie wyjaśnia czemu niektóre obrazy tymi samymi oczami widzi lepiej :V

Ja tam bym zaczekał aż autor wrzuci jakikolwiek screenshot gry vs YT, dla porównania.
komentarz 21 marca 2022 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)
Sorry, że dopiero teraz aktualizuję, poniżej zamieszczam screeny z różnych sytacji z gry Far Cry 6, które trochę mam nadzieję obrazują problem:

https://drive.google.com/drive/folders/11Wn0lOpcu8myKq99IbFXYVA96OKBLuf8?usp=sharing

 

Wrzuciłem na drive bo pliki są dość duże (>2MB) przez rozdzielczość i jest ich kilka
0 głosów
odpowiedź 13 marca 2022 przez Michał Cholewczyński Nowicjusz (200 p.)
Sterowniki najnowsze zainstalowane? Możliwe też, że roślinność jest nieostra ponieważ zazwyczaj na najlepszych ustawieniach automatycznie włączone jest rozmycie. Spróbuj pogrzebać w ustawieniach. Texturepacki mogą dodawać różne efekty itd... + czy tylko w Far Cry 6 tak się dzieje?

Sterowniki tu: https://www.nvidia.com/pl-pl/geforce/drivers/

Zainstaluj sobie najpierw ręcznie, a potem GeForce Experience. Jeżeli ustawienia się zmienią po zainsalowaniu oprogramowania Experience najprawdopodobniej automatycznie się zoptymalizują więc będziesz musiał jeszcze raz je ustawić.

Rodzaj produktu: GeForce

Seria: 30 series
komentarz 3 kwietnia 2022 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)
Mam aktualne sterowniki, wrzuciłem link ze screenami do pytania, zerkniesz?
0 głosów
odpowiedź 3 kwietnia 2022 przez Konrad Nabożny Stary wyjadacz (13,460 p.)
Faktycznie coś dziwnie to wygląda. Próbowałeś zmniejszać ustawienia na wysokie/średnie? Czasem na ultra nawalone jest pełno jakichś filtrów które mogą czasem nawet pogorszyć subiektywne odczucie grafiki, ja tak miałem kilkukrotnie w różnych grach.
komentarz 5 kwietnia 2022 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)

U mnie problem występował w

  • World of tanks
  • Wiedźmin 3
  • Far Cry 6

Grafika wyglądała w porządku tylko w Doomie 2016. Martwi mnie ten Wiedźmin 3, bo pamiętam, jak jeszcze mieszkając u rodziców, grałem w to na słabszym kompie, z jakimś bardziej biurowym monitorem od samsunga, gra wyglądała znacznie lepiej niż na moim obecnym sprzęcie. Grałem wtedy też na high/ultra. Masz jakiś pomysł co można z tym zrobić? 

komentarz 5 kwietnia 2022 przez Konrad Nabożny Stary wyjadacz (13,460 p.)
Spotkałem kiedyś takiego gagatka, który miał super kartę graficzną a podpiął sobie monitor pod zintegrowaną, ale zgaduję że u Ciebie nie ma tego problemu :D

Spróbuj może z czystej ciekawości podpiąć sobie te komputer pod telewizor, albo jakiś inny monitor i wtedy zobacz. Trzeba próbować różnych kombinacji, bo jakiś problem na pewno leży w sprzęcie.
komentarz 9 kwietnia 2022 przez Gambr Dyskutant (7,530 p.)

Zobacz na tego screena, obiekty w tle wyglądają tragicznie, a są to optymalne ustawienia, i to jest najlepszy obraz do jakiego byłem w stanie dojść. Predefiniowane ultra czy high wygląda jeszcze gorzej

0 głosów
odpowiedź 5 kwietnia 2022 przez Konrad Nabożny Stary wyjadacz (13,460 p.)
W sumie spróbuj jeszcze sprawdzić w ustawieniach grafiki W SYSTEMIE czy przykładowo nie uruchamia Ci gier na pełnym ekranie, ale na mniejszej rozdzielczości niż Twój monitor.
0 głosów
odpowiedź 1 listopada 2023 przez Romiejek Nowicjusz (140 p.)
znalazłeś rozwiązanie na ten problem? Mam tak samo i tylko twój wątek opisuje mój problem.
komentarz 1 listopada 2023 przez overcq Pasjonat (21,710 p.)

Zobacz tutaj i sprawdź dwa parametry:

  • Folia­ge­Dis­tan­ce­S­cale
  • Gra­s­sDis­tan­ce­S­cale

Jakkolwiek bez zwiększania tych parametrów na wartości ultra widok wygląda bardziej kolorowo, a z nimi – bardziej jak mapa.

0 głosów
odpowiedź 1 listopada 2023 przez marcin99b Szeryf (82,180 p.)
jesteś pewny że nie włączasz jakichś opcji, które pogarszają grafike?

przykładowo dużo ludzi kojarzy DLSS z czymś nowoczesnym, myślą że to fajny dodatek który wszystko poprawia i wykorzystują lepiej potencjał swojej drogiej karty graficznej, a tak na prawde DLSS psuje grafike, to dosłownie służy do psucia grafiki, tylko w taki sprytny sposób żebyś tego nie zauważył (ale i tak widać, po prostu DLSS to lepsze wyjście niż dosłowne obniżenie grafiki)

tak samo z FSR (konkurencja DLSS, ale dedykowane pod karty AMD)

troche mi to pasuje do schematu, bo na screenach widać że to co gra uznała za ważne, wygląda dobrze, a rzeczy które komputer zaklasyfikował jako "może nie zauważysz" są w niskiej rozdzielczości i za jakąś mgłą

a to nie jedyne opcje które ludzie włączają myśląc że będzie najlepiej (bo wiadomo, więcej opcji = musi być ładniej), niektóre gry oferują też np "ziarno filmowe", które niektórym może sie podobać, ale to dosłownie robi obraz brzydszym, bo dodaje tytułowe ziarno filmowe (cecha starych filmów i filmów nagrywanych słabym sprzętem)

albo masz też takie ustawienie.. nie pamiętam dokładniej nazwy, ale pamiętam że w nowym call of duty mw działało tragicznie i rozmazywało cały obraz, chodzi o rozmazywanie tła, gra wykrywa na którym obiekcie jesteś skupiony i tło jest rozmazane, gdyby dobrze działało to jeszcze można zaakceptować, ale w wielu grach to działa tragicznie i 3/4 obrazu potrafi dostawać mgłe w losowych momentach

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 529 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 184 wizyt
pytanie zadane 7 lipca 2016 w Sprzęt komputerowy przez Nicolaus Dyskutant (9,740 p.)
0 głosów
4 odpowiedzi 471 wizyt
pytanie zadane 7 czerwca 2015 w Grafika i multimedia przez HanulaK Początkujący (250 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,651 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...