• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Myślenie programistyczne

Object Storage Arubacloud
+2 głosów
550 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2022 w JavaScript przez Martita Bywalec (2,500 p.)
edycja 24 lutego 2022 przez Martita
Mam taki problem jeśli mam kod to potrafię go przeanalizować, ale sama nie jestem w stanie napisać program. Nie wiem jak przemienić w kod. Tak samo jest z zadaniami. Nad każdym zadaniem ślęczę tygodniami i nic nie mogę wymyślić.

Jak sobie z tym poradzić?
komentarz 24 lutego 2022 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)

Może to taki efekt jak z językami obcymi - w miarę rozumiesz ale troche brak odwagi by zacząć samemu mówić bo boisz się że zrobisz błąd.

  1.  Wszyscy robią błędy, nikt nie pisze od razu gotowych programów.
  2. Komputer/kompilator jest nieskończenie cierpliwy. Możesz tysiące razy katować go bym samym błędem a on cierpliwie za każdym razem tak samo odpowie np "Brak średnika w linii 7".
komentarz 24 lutego 2022 przez edutomek Dyskutant (8,380 p.)

@Martita, 

Trudno powiedzieć, jaka może być przyczyna. Osobiście potrzebowałbym więcej informacji.

Swego czasu dałem studentom takie zadanie: napisać funkcję, która zwróci informację, czy dany napis może być: liczbą całkowitą, liczbą (rzeczywistą), względnie że nie może być liczbą.

Czy potrafiłabyś:

1) Na podstawie napisu, odpowiedzieć na pytanie, jaki powinien być wynik funkcji?

Np. dla napisów: "ziutek", "12", "-12", "-34.12", "12.33ela".

Nie chodzi o to, aby funkcję pisać - tylko aby stwierdzić, jaki powinien być jej wynik.

2) J.w., ale dodatkowo rozpisać (np. na kartce) kolejne etapy rozumowania przy udzieleniu odpowiedzi?

Można opisywać po polsku (nawet bym to zalecał).

3) No i kolejny etap: czy byłabyś w stanie zapisać w jakimkolwiek języku (może być JS), każdy z tych kroków?
 

komentarz 25 lutego 2022 przez Martita Bywalec (2,500 p.)

1) Na podstawie napisu, odpowiedzieć na pytanie, jaki powinien być wynik funkcji?

Chyba tak:

"ziutek" - nie może być liczbą.

"12" - liczba całkowita

"-12" - Liczba całkowita

"-34.12" - Liczba rzeczywista.

"12.33ela" - hmmm liczba rzeczywista z nie może być liczbą.

2) J.w., ale dodatkowo rozpisać (np. na kartce) kolejne etapy rozumowania przy udzieleniu odpowiedzi?

Nie i niestety z tym mam największy problem. W krokach nie wiem. Jedynie co mi przychodzi na myśl, to można sprawdzić, czy napis posiada litery, czy posiada liczby, czy posiada z minusem przed liczbą czy bez minusa, czy z kropką czy bez kropki, czy posiada litery połączone z liczbami. Informacja musi wyświetlić się na ekranie. Musi być pole do wprowadzenia napisu.  

"ziutek" - nie może być liczbą, bo jest napisem bez liczb, a w programowaniu łańcuchem znaków. Nie wiem jak sprawdzić w programowaniu, czy "ziutek" jest liczbą, czy nie jest liczbą. W rzeczywistości przeczytam i już wiem, że nie jest liczbą, bo składa się z liter.

"12" - liczba całkowita, bo to liczba naturalna a w programowaniu liczba zwykła. Tutaj też Nie wiem jak sprawdzić w programowaniu, czy "12" jest liczbą, czy nie jest liczbą. W rzeczywistości przeczytam i już wiem, że jest liczbą,

"-12" - Liczba całkowita, bo to liczba naturalna ujemna a w programowaniu liczba zwykła ujemną. Tutaj też nie wiem jak to sprawdzić w programowaniu.

"-34.12" - Liczba rzeczywista.

"12.33ela" - hmmm liczba rzeczywista z nie może być liczbą.

3) No i kolejny etap: czy byłabyś w stanie zapisać w jakimkolwiek języku (może być JS), każdy z tych kroków?

Jak bym znała kroki, to bym umiała napisać kod każdego kroku w JavaScript pod warunkiem, że nie byłoby to zaawansowane.

 

komentarz 25 lutego 2022 przez edutomek Dyskutant (8,380 p.)

Wolałbym bezpośrednio (np. rozmowa poprzez internet), ale postaram się trochę tutaj opisać, jak to wygląda z mojego punktu widzenia - (wciąż jeszcze) wykładowcy akademickiego.

"ziutek" - nie może być liczbą, bo jest napisem bez liczb (...), bo składa się z liter.

A więc mamy pierwsze kryterium: brak cyfr = nie liczba.

"12" - liczba całkowita

Mamy kolejne kryterium: same cyfry = liczba całkowita.

"-12" - Liczba całkowita, bo to liczba naturalna ujemna (...)

Pytanie pomocnicze z mojej strony: czym różni się CIĄG ZNAKÓW "12" od CIĄGU ZNAKÓW "-12"?

"-34.12" - Liczba rzeczywista

A skąd wiemy, że rzeczywista - a nie całkowita?

Przypadek "12.33ela" na razie pomińmy.
 

komentarz 25 lutego 2022 przez Martita Bywalec (2,500 p.)

Wolałbym bezpośrednio (np. rozmowa poprzez internet),

Napisałam do Pana prywatną wiadomość.

 

Pytanie pomocnicze z mojej strony: czym różni się CIĄG ZNAKÓW "12" od CIĄGU ZNAKÓW "-12"?

-12 posiada znak specjalny - (minus).

A skąd wiemy, że rzeczywista - a nie całkowita?

- 34.12  jest ułamkiem dziesiętnym ujemnym. Ułamki są liczbą wymierną. Liczby wymierne są liczbami rzeczywistymi. Posiada znak specjalny minus. 

34.12 = 34 i 3/25 = 853/25

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 25 lutego 2022 przez Wiciorny Ekspert (270,170 p.)

Spróbuj poczytać książkę (i porobić z niej zadania - to ważne, bo one są na myślenie) "Perełki oprogramowania" Bentley'a (naprawdę dobra i ciekawa).
Popróbuj trochę algorytmiki - zadania oprócz SPOJ-a również main.edu.pl - zadania z różnych konkursów. 
Staraj się myśleć nad problemami, programowanie tym właśnie jest.
Język to tylko narzędzie ... do tego aby rozwiązać problem, zawsze przemyśl  podziel problem na mniejsze, pomyśl jakie są drogi do tego żeby dany efekt osiągnąć...  potem dopiero jak już masz ten pomysł po napisaniu jeśli zadziała, analizuj czy można to "poprawić, zoptymalizować ", nie zaczynaj od optymalizacji- ja ten błąd popełniałem bardzo długo tzn. szukałem MOŻLIWIE NAJLEPSZEGO ROZWIĄZANIA a nie po prostu rozwiązania.
Polecam artykuł także: 

https://bulldogjob.pl/news/239-czego-nie-robic-aby-stac-sie-najlepszym-programista

komentarz 25 lutego 2022 przez Martita Bywalec (2,500 p.)

"Perełki oprogramowania" Bentley'a

Ta książka wszędzie jest niedostępna, ale zobaczę w bibliotece narodowej.

komentarz 25 lutego 2022 przez Whiskey_Taster Pasjonat (15,610 p.)

Cóż, właśnie dlatego język angielski jest bardzo przydatny w takich sytuacjach, gdy czegoś nie ma na naszym rodzimym rynku. Jeśli znasz angielski, to można znaleźć książkę na libgenie

komentarz 25 lutego 2022 przez Martita Bywalec (2,500 p.)
Dzięki niestety angielski, czy obojętnie jaki język obcy to moja pięta Achillesa. Pobiorę ebook, przetłumacze na polski i przeczytam, poćwiczę.
komentarz 25 lutego 2022 przez Whiskey_Taster Pasjonat (15,610 p.)
W takim razie polecam również przysiąść do języka angielskiego. W programowaniu to ważne, ponieważ dokumentacje są w języku angielskim, tak samo masa problemów i ich rozwiązań znajduje się w internecie, na różnych forach czy stronach.
komentarz 25 lutego 2022 przez Martita Bywalec (2,500 p.)
Próbuje się nauczyć  języka angielskiego od wielu lat, ale niestety jak wspomniałam to moja pięta Achillesa. Jak na razie strony z dokumentacją i inne automatycznie tłumaczy mi rozszerzenie Firefox.

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 1,083 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 287 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 533 wizyt
pytanie zadane 30 lipca 2019 w C i C++ przez ocur99 Nowicjusz (120 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...