• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Myślenie jak programista

Object Storage Arubacloud
0 głosów
1,073 wizyt
pytanie zadane 16 listopada 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Nikodem Łobodziński Nowicjusz (120 p.)
Witam. Mam problem. Otóż nie ważne za jakie zdanie z programowania próbuję się zabrać, to nie raz siedzę dzień lub dwa nad problemem dość prostym, gdy patrzę rozwiązanie. Są jakieś sposoby do nauki sposoby myślenia, aby rozwiązywać takie problemu? Jeśli chodzi o rozkładanie na czynniki pierwsze, to staram się to robić najbardziej jak umiem. Teorię znam i to bardzo dobrze, wręcz mógłbym wyrecytować gdyby ktoś mnie obudził w nocy i zadał pytanie. To już tak dłuższy czas. Z matematyką nie mam problemu, zadania idą mi bez problemu. Chyba, że programowanie nie jest dla mnie.
1
komentarz 16 listopada 2020 przez HaKIM Szeryf (87,590 p.)
Dobrze znasz język w którym rozwiązujesz programistyczne zadania?
komentarz 16 listopada 2020 przez Nikodem Łobodziński Nowicjusz (120 p.)
Tak, przeczytalem kilka ksiazek i obejrzalem pelno kursow, znam wszystko na pamiec, ale nie umiem tego użyć w praktyce.
komentarz 17 listopada 2020 przez CubeStorm Pasjonat (15,020 p.)

@Nikodem Łobodziński, więcej praktyki i oglądania jak z problemami radzą sobie bardziej doświadczeni programiści.

komentarz 17 listopada 2020 przez Wiciorny Ekspert (270,110 p.)
Taki sposób nie pomoże, nie nauczy się rozwiązywać problemów jeśli realnie się z nimi nie będzie próbował zderzyć przez praktykę, a oglądanie "jak radzą sobie doświadczeni programiści" nie jest na pewno efektywną metodą
komentarz 17 listopada 2020 przez CubeStorm Pasjonat (15,020 p.)

Dlatego napisałem Więcej praktyki, oglądając jak sobie radzą bardziej doświadczeni może przynieść korzyści, np. poprzez skracanie własnej wersji rozwiązania (pisanie mniej kodu) czy eliminacja złych praktyk.

3 odpowiedzi

+4 głosów
odpowiedź 16 listopada 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Polecam taką książkę: https://allegro.pl/oferta/modelowanie-funkcji-i-procesow-9145318255

Wg mnie jest to bardzo dobra pozycja dla każdego początkującego programisty mimo, że nie ma w niej ani jednej linijki kodu. Pokazuje jednak jak podchodzić do złożonych problemów.

Wiele osób, szczególnie tu na forum, widze że podchodzi źle do całego procesu wytwarzania aplikacji. Wielu początkujących programistów stara się skupić na tym jakiego języka użyć, jakiej funkcji itp. itd. a to nie ma kompletnie znaczenia na początkowym etapie. Najpierw trzeba dobrze rozpoznać tzw. potrzeby biznesowe apki, potem opisać problemy, funkcjonalności itp. i schodzić z tym do takiego rozdrobnienia, które pozwoli wydzielić już konkretne zadanka do realizacji. Polecam Ci tę książkę, mimo, że ma sporo lat to widze, że trzyma nieźle cenę w necie :) Ale zasłużenie, bo jest to dobra pozycja.
+1 głos
odpowiedź 16 listopada 2020 przez tangarr Mędrzec (154,860 p.)
To znaczy, że masz zbyt mało praktyki, zbyt mało doświadczenia.
Problemy programistyczne zazwyczaj rozwiązuje się przez analogię do innych znanych problemów.
Spróbuj porobić zadania na stronach takich jak https://www.codingame.com lub https://app.codility.com/programmers/lessons/1-iterations/
0 głosów
odpowiedź 17 listopada 2020 przez CSSoup Mądrala (6,460 p.)

Nie ma się co tak szybko zniechęcać. Skoro mówisz, że znasz teorie to teraz czas na praktykę. Matma idzie Ci zapewne dobrze dlatego, że robisz często zadania, więc zacznij robić tak samo z programowaniem. To trochę jakbyś przeczytał książkę o kulturystyce, znał teorię, poprawną technikę wykonywania ćwiczeń, ale jednak gdy przychodzi co do czego to okazuje się, że nie wszystko idzie tak łatwo. Jednak po pewnym czasie trenowania zauważasz wyraźną poprawę, tak samo jest z programowaniem, przenoś wiedzę teoretyczną na praktyczne przykłady, a efekty same przyjdą po czasie. Co do książek, myślę że dla początkującego ta jest dosyć dobra.

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 548 wizyt
pytanie zadane 24 lutego 2022 w JavaScript przez Martita Bywalec (2,470 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 286 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 173 wizyt

92,570 zapytań

141,422 odpowiedzi

319,643 komentarzy

61,958 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...