• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Cześć, mam 13 lat i zastanawiam się nad wyborem języka programowania.

Object Storage Arubacloud
+4 głosów
369 wizyt
pytanie zadane 26 listopada 2021 w Inne języki przez Patmix06 Nowicjusz (160 p.)
Cześć, mam 13 lat i zamierzam uczęstać na technik informatyk. Zastanawiam się czy ponienem zacząć się uczyć już jakiegoś języka ,jeżeli tak to jakiego?

4 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 26 listopada 2021 przez Wiciorny Ekspert (270,170 p.)
Takiego jaki Ci się podoba: spróbuj kilku, kieruj się tym co chciałbyś tworzyć przy użyciu "tego języka", albo najpierw pomyśl co chciałbyś realizować teraz/w przyszłości i poszukaj jaki język jest do tego odpowiedni. Sprawdź czy ten język do Ciebie trafia, być może istnieje wiele języków które są wstanie rozwiązać twój "problem, zadanie, cel" i dobierz ten w którym siebie widzisz, sprawia Ci przyjemnosc
+2 głosów
odpowiedź 26 listopada 2021 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
Po co dokładnie chcesz się uczyć programowania? Jeśli przede wszystkim chodzi o technikum, to jakikolwiek. W technikum i tak się niczego nie nauczysz, a jedynie wyrobisz złe nawyki. Jeśli teraz zaczniesz uczyć się programowania to przynajmniej będziesz widział co nauczyciele robią nie tak :)

 

https://jaki-jezyk-programowania.pl/
komentarz 26 listopada 2021 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)
jeśli z tego quizu wyjdzie ci coś w stylu scratcha, to sugeruję to pominąć ;)
+2 głosów
odpowiedź 26 listopada 2021 przez qax Dyskutant (8,060 p.)

Ja też zaczynałem naukę programowania w podobnym wieku i pierwszy język z jakim się zetknąłem to był microsoftowy Visual Basic 6.0 - uczyłem się z tej książki (ah, to były czasy - teraz wydaje się to dziecinnie proste, a wtedy trzeba było wytężać umysł, żeby coś zrozumieć smiley).

komentarz 26 listopada 2021 przez Wiciorny Ekspert (270,170 p.)
ja tam pamiętam jak zaczynałem klepać w Asemblerze o boże
komentarz 26 listopada 2021 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)

@qax, z twojego komentarza, można odnieść wrażenie, że polecasz autorowi pytania naukę VB, jest tak?

komentarz 26 listopada 2021 przez Wiciorny Ekspert (270,170 p.)
no nie wiem jak ty to czytasz, że widzisz tu polecanie VB, a nawet jeśli to co w związku z tym?  Język to narzędzie pojmij ten fakt, bo na samym starcie język może być bez znaczenia i im dalej w las to częściej nie ma ;]
1
komentarz 26 listopada 2021 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)

Język to narzędzie, wiem o tym i ta idea jest mi bardzo bliska. Niepotrzebnie więc dodałeś zdanie "pojmij ten fakt", jest to próba zdeprecjonowania drugiej strony, proszę, żebyś tak nie robił. Ja starałem się zadać moje pytanie w bardzo taktowny sposób, bez wycieczek osobistych.

Co do tego czy autor poleca VB, to napisałem, że "można odnieść takie wrażenie", ponieważ młody chłopak prosi o polecenie jakiegoś języka a w odpowiedzi dostaje info, że autor odpowiedzi zaczynał od jakiegoś języka, i link do książki z której może się uczyć. Nie ma w tej odpowiedzi czegoś w stylu "ale myślę, że obecnie nie jest to najlepszy język na początek".

 a nawet jeśli to co w związku z tym?

Wydaje mi się to dość istotne, bo są języki przez które ktoś może się po prostu zniechęcić do programowania, i nie jest to coś dobrego. Trzeba brać pod uwagę wiele rzeczy, takich jak choćby dostępność źródeł do nauki w różnych językach itp. Mimo, że język to tylko narzędzie, rozpoczynanie nauki programowania od przestarzałych języków, których coraz rzadziej się używa, nie jest dobre.

Nie mówię, że VB jest takim językiem, ale istnieją takie języki, i dlatego dopytałem, czy autor odpowiedzi poleca ten język początkującemu, a jeśli tak, to czemu akurat ten język

1
komentarz 26 listopada 2021 przez Milesq Nałogowiec (32,020 p.)

@Wiciorny, proszę odpowiedz, co sądzisz o mojej odpowiedzi na twój komentarz. Zaobserwowałem, że często masz lekko "atakujące" komentarze i chciałbym się dowiedzieć, czy zgadzasz się z moim wytłumaczeniem

+1 głos
odpowiedź 26 listopada 2021 przez doskanoness Obywatel (1,240 p.)
edycja 29 listopada 2021 przez doskanoness
Pobaw się różnymi językami i zobacz, który Ci najbardziej przypasuje. Od siebie mogę śmiało polecić Pythona, Ruby. Python jest prosty do nauki, masz masę tutoriali, kursów. Spróbuj sobie odpowiedzieć na pytanie co cię najbardziej interesuje, jeśli pisanie gier to może spróbuj Unity3d i C#, pisanie stron WWW - HTML5, CSS3, JavaScript, nie wiem czy tu polecać PHP bo ten język jest hejtowany, mi się bardzo podobają Railsy i Django. Może mobile dev? Masz Javę, Xamarin. Sam musisz poeksperymentować i wybrać co Ci odpowiada.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 105 wizyt
pytanie zadane 13 listopada 2020 w Inne języki przez Kapo Nowicjusz (120 p.)
+2 głosów
4 odpowiedzi 1,410 wizyt
pytanie zadane 15 sierpnia 2017 w C# przez Antek Nawrocki Nowicjusz (170 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 311 wizyt
pytanie zadane 27 maja 2017 w Inne języki przez DODO Bywalec (2,950 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,651 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...