• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Front - Siatki / RWD / AWD (bez Bootstrapa). Media query, Flexbox, CSS Grid

Object Storage Arubacloud
0 głosów
287 wizyt
pytanie zadane 3 kwietnia 2021 w HTML i CSS przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
edycja 3 kwietnia 2021 przez reaktywny
Chciałem podpytać o nowsze rozwiązania "na frontcie", służące uzyskaniu responsywności strony. Duże strony podobno robi się głównie w Bootstrap (lub Foundation czy podobnych bibliotekach). W mniejszych i średnich projektach często siatki tworzy się z pomocą Flexboxa i nowszego rozwiązania - CSS Grid. Nie znam żadnego z nich, trochę pobieżnie przeczytałem różnice. Wiem, że Flexbox jest starszy ale lepiej wspierany przez przeglądarki, a CSS Grid jest nowsze, ale ma większe możliwości, więcej bajerów, ponoć lepiej się w nim pisze (w pewnym sensie to następca Flexboxa, choć można używać obydwu jednocześnie).

Mam kilka pytań, co Waszym zdaniem lepsze? (krótko: Dlaczego? W jakich zastosowaniach wypada korzystniej?). CSS Grid wydaje się być lepszy, przyszłościowy... Choć niektórzy piszą, że lepiej poznać oba.

Co z Media Queries, warto też je poznać, czy CSS Grid załatwia sprawę i MQ nie są już potrzebne?

Z czego warto się uczyć CSS Grid (ew. Flexbox)? Znalazłem póki co dość dobre opracowanie, wprowadzenie na stronach Mozilla (MDN).

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 3 kwietnia 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
Czego się uczyć? Obu: flexa i grida. Często część strony jest w gridzie (główna siatka), część we fleksie (np. ułożenie elementów w pojemniku, tak, aby same się "zawijały" przy zmianie szerokości ekranu. Grid nie zastąpi ci MQ. Grid to siatka strony, a jaką siatkę zastosować, "powie" ci właśnie MQ.
komentarz 3 kwietnia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Krótko, zwięźle - dzięki!

Czyli wszystkie trzy trzeba znać. OK. A jakie źródła polecasz? Poza Mozillą?
komentarz 3 kwietnia 2021 przez SzkolnyAdmin Szeryf (86,360 p.)
komentarz 3 kwietnia 2021 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
Dzięki!

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 507 wizyt
pytanie zadane 14 grudnia 2019 w HTML i CSS przez viGor Użytkownik (740 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 199 wizyt
pytanie zadane 13 czerwca 2020 w HTML i CSS przez MDZAK Nowicjusz (140 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 201 wizyt
pytanie zadane 28 maja 2020 w HTML i CSS przez rob Bywalec (2,440 p.)

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...