• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Studia Informatyczne Trójmiasto

Object Storage Arubacloud
0 głosów
350 wizyt
pytanie zadane 7 marca 2021 w Offtop przez MKolaj15 Bywalec (2,270 p.)
Witam wszystkich! W tym roku kończę technikum na kierunku informatycznym i próbuję podjąć jakieś decyzje dotyczące dalszej nauki. Logicznym wyborem byłyby studia informatyczne, lecz mam kilka wątpliwości. Sprawa wygląda tak, że na przedmiotach zawodowych jak i na samej informatyce idzie mi całkiem dobrze. Nie sprawiają mi one jednak zbyt dużej przyjemności, a bardziej odpychają od kształtowania się w tych dziedzinach. Myślę, że powodem tego jest to, w jaki sposób te przedmioty są prowadzone i co na nich robimy. Krótko mówiąc, informatyka nie jest dla mnie jakąś wielką pasją, rzadko pogłębiam swoją wiedzę w wolnym czasie, lecz po prostu nie widzę innego sensownego kierunku. Najbardziej rozmyślałem nad studiowaniem w Trójmieście (mamy tam mieszkanie) i tu oczywiście pojawia się Politechnika Gdańska, ale szczerze wątpię, że uda mi się tam dostać na ten kierunek, po tym co słyszałem od znajomych i wiedząc mniej więcej, jak mogą pójść mi matury. Jest też Uniwersytet Gdański i właśnie chciałem zapytać o największe różnice pomiędzy studiowaniem informatyki na tych uczelniach. Najbardziej liczyłbym na wypowiedzi osób, które tam studiują lub studiowały. Kolejnym pytaniem jest to jak takie studia wyglądają? Czy jest rzeczywiście tak, że traci się praktycznie życie poza nimi? Czy jest czas na jakiekolwiek inne pasje typu sport, muzyka? Czy mają tylko sens jak w pełni poświęcisz się nauce, braniu udziału w różnych projektach, szkoleniach itp? Jeśli nie Trójmiasto, jakie uczelnie polecacie (wiedząc, że raczej nie mam szans na polibudę w Gdańsku)? I czy polecacie mi iść w tym kierunku, znając moją sytuację? Za wszelkie odpowiedzi, rady i pomoc będę bardzo wdzięczny.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 8 marca 2021 przez dawid628 Początkujący (400 p.)
Absolutnie nie jest tak, ze idąc na studia informatyczne życie poza nimi się kończy. Jestem na drugim roku i zacząłem właśnie drugi semestr. Wiadomo, to że trzeba będzie się uczyć jest oczywiste, ale powyższe stwierdzenie to przesada. Na każdym przedmiocie masz zazwyczaj 1-2 kolokwia w ciągu roku (czyli sprawdziany), wiedzy jest (według mnie) mało i ogarniesz to w kilka dni przed. Nie mówię tego tylko na swoim przykładzie, ale większości kolegów z roku, od których słyszałem podobne opinie. Oczywiście warto się uczyć systematycznie i na pewno napotkasz jakieś trudności na niektórych przedmiotach, dążę do tego, że spokojnie i bez stresu znajdziesz czas na wszystko. Zderzenie z nową wiedzą zawsze wydaje się trudne.

Co do dostania się na daną uczelnie- nie sugeruj się ludźmi, którzy próbują Cię z miejsca zniechęcić. Skoro chcesz dostać się na PG to spróbuj to zrobić, to tylko matura, wszystkiego da się nauczyć tylko trzeba się solidnie przyłożyć, bo nie ma nic łatwo.

Ja dostałem się na studia informatyczne, pomimo "przeciętnych" wyników z matur. Nie miałem matury rozszerzonej w szkole średniej (do tego chodziłem do technikum, nie związanego z obecnym kierunkiem), wiec też miałem na start sporo do nadrobienia, ponieważ przez cały pierwszy rok i pierwszy semestr drugiego jest głównie matma (mimo to miałem czas żeby między innymi się "wybawić"). Dopiero w bieżącym semestrze, kiedy zaczęło "na konkretnie" programowanie, czuć zapier***. Zaznaczę jeszcze, że sam nigdy wcześniej nie przykładałem się do nauki, nie planowałem studiować tego kierunku oraz nigdy wcześniej nie miałem styczności z programowaniem. Powiedziałbym wręcz, że trafiłem tu z przypadku. Także nie jest ciężko, ludzie przesadzają i straszą.

Cała wypowiedź może brzmieć chaotycznie, ale temat rzeka i można pisać bez końca, chętnie odpowiem na jakieś szczególne pytania gdybyś jakieś miał.
komentarz 8 marca 2021 przez MKolaj15 Bywalec (2,270 p.)
Dzięki za odpowiedź, po części zmniejszyłeś moje obawy. Staram się właśnie w miarę systematycznie uczyć do rozszerzonej matury z matematyki, bo chyba jest dosyć przydatna jeśli chcesz się dostać na ten kierunek. Zobaczymy jak pójdzie. Jeśli można zapytać, na jakiej uczelni studiujesz i czy może ją polecasz?
komentarz 9 marca 2021 przez dawid628 Początkujący (400 p.)
Ja studiuję na UwB i polecam. Generalnie spoko, fajny kampus, profesorowie ugodowi, myślę że z prawie każdym da się dogadać. Nie zauważyłem żeby komuś zależało na udupieniu kogoś, wręcz przeciwnie.

Organizacja zajęć trochę słabo, bo zdarza się dość często, że plan jest rozstrzelony po całym dniu i mam przerwy między zajęciami po 1-2h albo jedne rano i drugie późnym popołudniem.

Podobne pytania

0 głosów
0 odpowiedzi 2,223 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 1,749 wizyt
pytanie zadane 29 października 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Ryu Nowicjusz (120 p.)
+1 głos
4 odpowiedzi 709 wizyt
pytanie zadane 24 kwietnia 2018 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Biznes Nowicjusz (150 p.)

92,576 zapytań

141,425 odpowiedzi

319,650 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...