• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Błąd instalowania GRUB przy instalowaniu Ubuntu

0 głosów
105 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2021 w Systemy operacyjne, programy przez Seroslav Nowicjusz (160 p.)

Nigdy nie korzystałem z Linuxa, ale po kupieniu ostatnio nowego laptopa na którym był Win10, stwierdziłem, że jak mam się uczyć nowego systemu to wolę spróbować z Linuxem niż wdrażać się w Win10 (do tej pory korzystałem z Win7).

Po zrobieniu bootowalnego pendrive-a w programie Rufus z najnowszym Ubuntu 20.4, podczas instalacji wyskoczył krytyczny błąd instalowania GRUB. Nie wiedziałem jeszcze czym jest GRUB więc kliknąłem ok i instalacja się zakończyła.

Problem w tym, że przy ponownym uruchamianiu komputera wyskakuje błąd " Minimal BASH like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. anywhere else TAB lists possible device or file completions."

W sieci różne opcje naprawy skupiają się m.in na:
a) wpisywaniu różnych komend począwszy od "sudo", ale grub pisze, że nie rozpoznaje takiej komendy jak sudo więc to odpada
b) korzystaniu do naprawy z zainstalowanego systemu Windows, ale ja zainstalowałem Ubuntu wybierając opcję kasowania wszystkich plików z komputera, więc żadnego innego systemu prócz tego niedziałającego Ubuntu na nim nie mam
c) po wpisaniu komendy "normal_exit" nic się nie dzieje, a po wpisaniu "exit" komputer zatrzymuje się na  czarnym ekranie i tyle, nic się nie dzieje
d) stwierdziłem, że spróbuję zatem nagrać innego Linuxa zamiast tego i zrobiłem bootowalny pendrive dla systemu LinuxMint 20.1 i mimo tych samych ustawień BIOSa w kwestii bootowania, nie uruchomiła się jego instalacja z pendrive-a

Więc w tym momencie trochę padaka. Na komputerze jest tylko niedziałający Linux a nic innego się nie chce zainstalować.

Co z tym można zrobić najlepszego?

komentarz 6 lutego 2021 przez Oscar Pasjonat (24,050 p.)

Zgłosił ci się grup - program bootujący do Linuxa (to jeszcze nie jest linux). Pewnie nie wie co ma załadować (nie skonfigurował się podczas instalacji). Spróbuj polecenie boot - pewnie trzeba podać nazwę urządzenia (partycji dyskowej). Według komunikatu, który pokazałeś na fotce, klawiszem TAB możesz wyświetlić listę dostępnych partycji, będą się pewnie nazywać sda1, sda2 itp.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 6 lutego 2021 przez Seroslav Nowicjusz (160 p.)

Dzięki.

Zarówno po wpisaniu komendy "boot sda1" jak i "boot sda2" pojawia się ten sam komunikat: "error: you need to load the kernel first."

Zacząłem więc googlać za tym błędem i po przejrzeniu kilku stron z podpowiedziami zacząłem eksperymentować z założeniem, że skoro nic nie działa to spróbuję czegokolwiek, może to pójdzie dalej, więc po kolei było tak...

i

I tak, coś pozwoliło w końcu jakoś ruszyć proces dalej, mimo, że do końca nie wiem co tam wpisywałem, trochę na pałę ;P

Na koniec dopisałem "boot" enter i poszło dalej...

Aż się znowu wykrzaczyło z jakimiś błędami i aktualnie tak wisi, nie ruszam tego

Nie mam pojęcia co dalej z tym zrobić. Co radzisz/radzicie? :)

komentarz 6 lutego 2021 przez Cixo Gaduła (4,050 p.)
Ponowna instalacja Ubuntu może, dobrze zaznaczyłeś w instalatorze?
komentarz 6 lutego 2021 przez Seroslav Nowicjusz (160 p.)
Sęk w tym, że teraz mi nie chce uruchamiać żadnej instalacji z bootowalnego pendrive-a mimo, że robię wszystko tak samo jak wcześniej z tworzeniem takiego USB i uruchamianiem. Próbowałem już z MintLinux i Win7 nawet.

Chyba, że dałoby się reinstalować Ubuntu 20.4 z tego wiersza poleceń initramfs albo z grub, tylko jak?
komentarz 7 lutego 2021 przez j23 Mędrzec (173,020 p.)

/dev/sda0 does not exist

Pewny jesteś, że podałeś dobrą partycję?

P.S. ta twoja odpowiedź powinna być komentarzem do pytania (możesz przenieść).

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 280 wizyt
pytanie zadane 3 grudnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
0 głosów
3 odpowiedzi 916 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 2,206 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Kabiszon Użytkownik (890 p.)

87,976 zapytań

136,557 odpowiedzi

304,510 komentarzy

58,337 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Sklep oferujący ćwiczenia JavaScript, PHP, rozmowy rekrutacyjne dla programistów i inne materiały

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...