• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Błąd instalowania GRUB przy instalowaniu Ubuntu

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
686 wizyt
pytanie zadane 6 lutego 2021 w Systemy operacyjne, programy przez Seroslav Nowicjusz (160 p.)

Nigdy nie korzystałem z Linuxa, ale po kupieniu ostatnio nowego laptopa na którym był Win10, stwierdziłem, że jak mam się uczyć nowego systemu to wolę spróbować z Linuxem niż wdrażać się w Win10 (do tej pory korzystałem z Win7).

Po zrobieniu bootowalnego pendrive-a w programie Rufus z najnowszym Ubuntu 20.4, podczas instalacji wyskoczył krytyczny błąd instalowania GRUB. Nie wiedziałem jeszcze czym jest GRUB więc kliknąłem ok i instalacja się zakończyła.

Problem w tym, że przy ponownym uruchamianiu komputera wyskakuje błąd " Minimal BASH like line editing is supported. For the first word, TAB lists possible command completions. anywhere else TAB lists possible device or file completions."

W sieci różne opcje naprawy skupiają się m.in na:
a) wpisywaniu różnych komend począwszy od "sudo", ale grub pisze, że nie rozpoznaje takiej komendy jak sudo więc to odpada
b) korzystaniu do naprawy z zainstalowanego systemu Windows, ale ja zainstalowałem Ubuntu wybierając opcję kasowania wszystkich plików z komputera, więc żadnego innego systemu prócz tego niedziałającego Ubuntu na nim nie mam
c) po wpisaniu komendy "normal_exit" nic się nie dzieje, a po wpisaniu "exit" komputer zatrzymuje się na  czarnym ekranie i tyle, nic się nie dzieje
d) stwierdziłem, że spróbuję zatem nagrać innego Linuxa zamiast tego i zrobiłem bootowalny pendrive dla systemu LinuxMint 20.1 i mimo tych samych ustawień BIOSa w kwestii bootowania, nie uruchomiła się jego instalacja z pendrive-a

Więc w tym momencie trochę padaka. Na komputerze jest tylko niedziałający Linux a nic innego się nie chce zainstalować.

Co z tym można zrobić najlepszego?

komentarz 6 lutego 2021 przez Oscar Nałogowiec (29,290 p.)

Zgłosił ci się grup - program bootujący do Linuxa (to jeszcze nie jest linux). Pewnie nie wie co ma załadować (nie skonfigurował się podczas instalacji). Spróbuj polecenie boot - pewnie trzeba podać nazwę urządzenia (partycji dyskowej). Według komunikatu, który pokazałeś na fotce, klawiszem TAB możesz wyświetlić listę dostępnych partycji, będą się pewnie nazywać sda1, sda2 itp.

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 6 lutego 2021 przez Seroslav Nowicjusz (160 p.)

Dzięki.

Zarówno po wpisaniu komendy "boot sda1" jak i "boot sda2" pojawia się ten sam komunikat: "error: you need to load the kernel first."

Zacząłem więc googlać za tym błędem i po przejrzeniu kilku stron z podpowiedziami zacząłem eksperymentować z założeniem, że skoro nic nie działa to spróbuję czegokolwiek, może to pójdzie dalej, więc po kolei było tak...


i

I tak, coś pozwoliło w końcu jakoś ruszyć proces dalej, mimo, że do końca nie wiem co tam wpisywałem, trochę na pałę ;P

Na koniec dopisałem "boot" enter i poszło dalej...


Aż się znowu wykrzaczyło z jakimiś błędami i aktualnie tak wisi, nie ruszam tego

Nie mam pojęcia co dalej z tym zrobić. Co radzisz/radzicie? :)

komentarz 6 lutego 2021 przez Cixo Gaduła (4,070 p.)
Ponowna instalacja Ubuntu może, dobrze zaznaczyłeś w instalatorze?
komentarz 6 lutego 2021 przez Seroslav Nowicjusz (160 p.)
Sęk w tym, że teraz mi nie chce uruchamiać żadnej instalacji z bootowalnego pendrive-a mimo, że robię wszystko tak samo jak wcześniej z tworzeniem takiego USB i uruchamianiem. Próbowałem już z MintLinux i Win7 nawet.

Chyba, że dałoby się reinstalować Ubuntu 20.4 z tego wiersza poleceń initramfs albo z grub, tylko jak?
komentarz 7 lutego 2021 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

/dev/sda0 does not exist

Pewny jesteś, że podałeś dobrą partycję?

P.S. ta twoja odpowiedź powinna być komentarzem do pytania (możesz przenieść).

Podobne pytania

+1 głos
3 odpowiedzi 308 wizyt
pytanie zadane 3 grudnia 2016 w Systemy operacyjne, programy przez niezalogowany
0 głosów
3 odpowiedzi 1,351 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 2,560 wizyt
pytanie zadane 20 lutego 2016 w Systemy operacyjne, programy przez Kabiszon Użytkownik (890 p.)

92,453 zapytań

141,262 odpowiedzi

319,088 komentarzy

61,854 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Akademia Sekuraka 2024 zapewnia dostęp do minimum 15 szkoleń online z bezpieczeństwa IT oraz dostęp także do materiałów z edycji Sekurak Academy z roku 2023!

Przy zakupie możecie skorzystać z kodu: pasja-akademia - użyjcie go w koszyku, a uzyskacie rabat -30% na bilety w wersji "Standard"! Więcej informacji na temat akademii 2024 znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...