• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Podstawowe rodzaje aplikacji webowych, jakie?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
644 wizyt
pytanie zadane 23 grudnia 2020 w Sieci komputerowe, internet przez CSSoup Mądrala (6,460 p.)
Może to głupie pytanie, ale w sumie nie mogę na nie znaleźć do końca odpowiedzi. Szukając w Google na każdej stronie występuje inny podział, na jednej będzie to ze względu na pełnioną funkcję, na kolejnej ze względu na środowisko w którym uruchamiana jest ta aplikacja, a ja chciałbym poznać najbardziej "akademicko" poprawny podział, ponieważ potrzebuję go do pracy licencjackiej. Ktoś coś? :D
3
komentarz 23 grudnia 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)
Dzisiaj aplikacja webowa to w zasadzie może być pełnoprawna aplikacja równa desktopowej, więc podział wg mnie może być taki sam, na jakieś apki specjalistyczne, przeznaczenia ogólnego itp. itd. Przyznam, że niezbyt widzę sens takich podziałów, to takie trochę na siłe wymyślanie czegoś, co w sumie chyba nie istnieje, a nawet jeśli to nic nie wnosi... ale to oczywiście moja subiektywna ocena.
1
komentarz 23 grudnia 2020 przez Michał Kazula Pasjonat (19,540 p.)

@CSSoup, Popieram przedmówcę. Od kilku już lat jak maszyna zwana web develeoper-stwem ruszyła na całego zatarły się jakiekolwiek granice pomiędzy aplikacjami. 

Jeżeli potrzebujesz takich informacji do pracy to powinieneś dostać wytyczne od promotora. Faktycznie szukając w sieci napotkasz różnego rodzaju sposoby klasyfikacji - i to ma rację bytu.

W założeniu można przyjąć iż aplikacje webowe/internetowa to takie same prawowite programy komputerowe z tym że działają na serwerze a nie u klienta na lokalnym sprzęcie.

Ja bym ograniczył sobie szukanie po "rodzaje aplikacji webowych ze względu na:

  • wykorzystane technologie
  • zastosowanie biznesowe
  • przeznaczenie

 

 - 

2
komentarz 23 grudnia 2020 przez Tomek Sochacki Ekspert (227,510 p.)

z tym że działają na serwerze a nie u klienta

w erze aplikacji PWA byłbym ostrożny z takimi definicjami... oczywiście w pewnym sensie masz rację, bo jednak apka webowa zawsze ten początek ma na serwerze ale już kolejne jej odpalenia niekoniecznie muszą być online w ogóle... ale to tak na marginesie, uwaga bardziej dla autora posta aby był ostrożny z jakimiś definicjami bo można się tu przejechać... zresztą nigdy nie zrozumiem sensu takich akademickich rozważań u tych promotorów... sam pisałem ładne lata temu pracę mgr i też pamiętam, że sporo było tam takiego "lania wody", ale to już chyba domena tych naszych super wykładowców... liczy się ilość a nie jakość, jakoś prac inz/mgr mam czasami wrażenie, że jest dla nich drugorzędna... jak umiesz dobrze lać wodę to jesteś the best w ich oczach :)

A jeśli chciałbyś jakieś bardziej konkretnej pomocy to najlepiej podaj w ogóle tytuł pracy, bo to może mieć jakiś wpływ na takie definicje, podziały itp., ale od razu uprzedzam... ile osób się wypowie, tyle będzie pewnie koncepcji :D (albo i więcej)

komentarz 24 grudnia 2020 przez CSSoup Mądrala (6,460 p.)
Mój temat pracy to "Projekt oraz bezpieczeństwo sklepu internetowego", z samą pracą nie mam większych problemów, ale muszę napisać rozdział o rodzajach aplikacji webowych i stąd ta zagwozdka :D

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 23 grudnia 2020 przez Comandeer Guru (601,450 p.)
wybrane 7 stycznia 2021 przez CSSoup
 
Najlepsza

Nie ma takiego podziału, bo samo pojęcie "aplikacji internetowej" jest sztuczne. Nawet PWA, mające webapp w nazwie, są nazywane po prostu "dobrze zrobionymi stronami", a sami twórcy terminu twierdzą, że to marketingowy buzzword.

Jedyna definicja, która jakkolwiek do mnie przemawia, to podział na dostarczanie treści i doświadczeń. Ale to też jest mglista różnica. Agregator newsów to już aplikacja czy jeszcze strona? Najlepiej przyjąć, że aplikacją webową jest to, co ktoś za takową uważa.

+2 głosów
odpowiedź 24 grudnia 2020 przez spamator12 Nałogowiec (28,230 p.)
Zgadzam sie z obydwoma Tomaszami. Ja dziele to tak, ze apka webowa to taka, ktora laczy sie z innym kompem (serwerem - w jakimkolwiek momencie dzialania) aby uzyskac czy sprezentowac dane.

[np witryna www]

Apka lokalna to taka, ktora wszystkie dane ma w pamieci/na dysku lokalnego komputera.

[np kalkulator]

Aplikacje webowe, sa czesto rownie skomplikowane jak te lokalne i czesto wystepuje mieszanie tych rodzajow aplikacji, co sprawia ze apka staje sie webowa - np system operacyjny (aktualizacje, biezacy przesyl danych z i do serwera, itp.).

Niektorzy rozrozniaja aplikacje mobilne na te, ktore uzywaja HTML/CSS wygladaja jak witryny oraz reszte. Ale w dobie JS (frameworki) i duzej interaktywnosci, taki podzial zanika i osobiscie nie widze w tym sensu.

Reasumujac dla mnie apka webowa to taka, ktora laczy sie z innymi kompami (najczesciej komputerem uzytkownika, ale moga byc i firmowe bez nadzorujacej osoby).

 

BTW jezeli promotor zadal CI taki temat - podzial PWA to wspolczuje... chodz na "uczelniach" IT gdie wciska sie sucha teoretyczna wiedze (bo najwazniejsze sa regOlki) zdarza sie to od czasu do czasu.

Podobne pytania

+1 głos
2 odpowiedzi 693 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 120 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 250 wizyt

92,575 zapytań

141,424 odpowiedzi

319,649 komentarzy

61,960 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...