• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

jak zapobiec wielokrotnemu like`owaniu mema w mojej aplikacji

0 głosów
67 wizyt
pytanie zadane 31 maja 2020 w PHP przez Tomasz Byrka Nowicjusz (150 p.)
Cześć

Tworze aplikacje webową w php i mysql której można przeglądać i dodawać memy. Zrobiłęm też funkcje dzięki której można polubić mema(dać like). Postanowiłem że nie będę zapisywał osobno w bazie każdego like bo wydaje mi się że to zbyt duże obciążenie dla bazy. Więc robię to tak: w miejscu gdzie mam zapisane pojedynczego mema jest też zakładka "like" i jeżeli ktoś naciska przycisk polub to wtedy wartość zmienia się o jeden ale nie zapisuje kto dokonał zmiany. Więc jeżeli ktoś odświeży stronę może polubić mema ponownie. Moje pytanie brzmi tak czy da się zrobić to bez zapisywania pojedynczego like a jeśli tak to jak? Długo się nad tym zastanawiałem ale nic nie przychodzi mi do głowy. Z góry dziękuje za odpowiedź.

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 31 maja 2020 przez Ehlert Ekspert (207,390 p.)
wybrane 31 maja 2020 przez Tomasz Byrka

Najlepsza

Postanowiłem że nie będę zapisywał osobno w bazie każdego like bo wydaje mi się że to zbyt duże obciążenie dla bazy.

To wydaje Ci się tylko. wink​​​​​​

jeżeli ktoś naciska przycisk polub to wtedy wartość zmienia się o jeden 

Przy dużym ruchu tutaj będą problemy.

Zapisuj wszystko do osobnych rekordów, ustaw odpowiednie indeksy, dodaj w razie potrzeby cache np Redis.

komentarz 31 maja 2020 przez Tomasz Byrka Nowicjusz (150 p.)
Dziękuje bardzo za odpowiedz. wszystko rozumiem tylko nie wiem co to cache i Redis. Dopiero uczę się programować i nie słyszałęm o takich narzedziach.
komentarz 31 maja 2020 przez Ehlert Ekspert (207,390 p.)

Jeśli się uczysz samego języka to polecam ogarniać:

• Możliwości samego języka 
  • Bibliotekę standardową 
  • Modelowanie danych z bazach
  • OOP mocno 

A potem framework i na nim robisz już życiowe projekty wink

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 148 wizyt
pytanie zadane 24 sierpnia 2020 w SQL, bazy danych przez Grzegorzko Obywatel (1,110 p.)
0 głosów
2 odpowiedzi 451 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 376 wizyt
pytanie zadane 23 kwietnia 2018 w JavaScript przez BielikTM Początkujący (310 p.)

88,328 zapytań

136,921 odpowiedzi

305,575 komentarzy

58,600 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Sklep oferujący ćwiczenia JavaScript, PHP, rozmowy rekrutacyjne dla programistów i inne materiały

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...