• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

[CPU] Procesory w zastosowaniach programistycznych - Ciekawy benchmark Apple M1, AMD Ryzen, Intel i9

Object Storage Arubacloud
0 głosów
622 wizyt
pytanie zadane 19 grudnia 2020 w Sprzęt komputerowy przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)

Mam coś ciekawego dla programistów!

Bardzo fajny benchmark pokazujący różnice w wydajności procesorów w zastosowaniach programistycznych (za porównanie posłużyły rożne taski w językach, jak Java, GO, JS oraz Python; a także operacje na bazach danych). Bardzo fajne, obszerne zestawienie z wieloma testami i kilkoma procesorami: od AMD, Intela i nowością rynkową CPU od Apple o nazwie M1 w architekturze ARM. Wyniki są zaskakujące!

Prawdę mówiąc nigdy nie spodziewałem się tak dobrych rezultatów po procesorach ARM, które dla mnie do tej pory były czymś co może napędzić różne zabawki / gadżety jak smarkfon czy tablet, a nie prawdziwe komputery :)

Benchmarks

Programming focused benchmarks

Polecam!

1
komentarz 19 grudnia 2020 przez adrian17 Ekspert (344,860 p.)

Prawdę mówiąc nigdy nie spodziewałem się tak dobrych rezultatów po procesorach ARM, które dla mnie do tej pory były czymś co może napędzić różne zabawki / gadżety jak smarkfon czy tablet, a nie prawdziwe komputery :)

Nah, już od co najmniej 10 lat mówiło się o konkurencji x86 i ARMa. (a taki MS już od jakiegoś czasu próbował z laptopami Surface na ARMie, ale dużą barierą była bardziej kompatybilność wsteczna aplikacji... a raczej jej względny brak).

x86 to potwór z masą obciążenia na kompatybilność wsteczną i wielkim poborem energii. ARMy tutaj zawsze wygrywały i powoli doganiały wydajnością; powolny postęp Intela trochę tutaj pomógł. No i na korzyść Apple'a była też silniejsza integracja całego ekosystemu, co pozwoliło im na np wrzucenie RAMu na tą samą kostkę oraz zapewnienie kompatybilności aplikacji z mniejszymi problemami i stratami wydajności niż na Windowsie.

komentarz 19 grudnia 2020 przez reaktywny Nałogowiec (40,990 p.)
ARM nie tylko dogonił, ale w zasadzie przegonił wiele procków x86. Apple już zapowiedziało kolejną nowość M1x (który trafi do MBP 16" i Mac-Mini), sporo mocniejszy. Premiera niebawem.

Ciekawe co zaproponują otwarte procesory RISC-V za kilka lat, będące rozwinięciem idei soft-CPU robionych na FPGA. Tu można liczyć na jeszcze ciekawszy hardware, lepiej dostosowany do obliczeń w konkretnych zastosowaniach, a więc też wydajniejszy w tych zastosowaniach.

Zaloguj lub zarejestruj się, aby odpowiedzieć na to pytanie.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 333 wizyt
pytanie zadane 10 kwietnia 2021 w Sprzęt komputerowy przez Grzegorz321 Nowicjusz (180 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 757 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 93 wizyt
pytanie zadane 18 listopada 2020 w Sprzęt komputerowy przez Frokty Nowicjusz (120 p.)

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...