• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

ElementaryOS dla początkujęcego,dobry pomysł? [ankieta]

Object Storage Arubacloud
+1 głos
936 wizyt
pytanie zadane 5 sierpnia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez Nickowy3456 Użytkownik (610 p.)
Witajcie.

Otóż chcę stawiać pierwsze kroki w Linuxie.Ostatnio bawiłem się ZorinOS,lecz tak średnio mi przypadł do gustu,ludzie też odradzali mi go.Bardzo mi się podoba wizualnie ElementaryOS,a bazuje on na  Ubuntu oraz ludzie twierdzą że dla początkującego- ekstra sprawa.Mam jeszcze na kompie Solusa i OpenSuse (obrazy na dysku) i teraz myślę co wybrać na początek.Jeśli ma to znaczenie to chce się przesiąść z Windowsa na Linuxa,ze względu na szybkość działania,sprawy wizualne oraz z własnych chęci.Komputer głównie do programowania i czasem grania gry na Steam.Maszyna nie jest typowym ziemniakiem ,Ryzena mam pod maską oraz dedykowaną kartę Nvidia.
Możliwe odpowiedzi:
Solus (0 głosów)
OpenSuse (0 głosów)
ElementaryOS (1 głos, 20%)
Inny. Napisz w komentarzu (4 głosów, 80%)

3 odpowiedzi

+3 głosów
odpowiedź 5 sierpnia 2020 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Prawdopodobnie wszystkie się nadadzą na początek, jednak Elementary jak wspomniałeś bazuje na Ubuntu - najpopularniejszym distro na desktopy. Ma to taki plus, że szybko znajdziesz pomoc.
komentarz 5 sierpnia 2020 przez Nickowy3456 Użytkownik (610 p.)
Nie bo mi się wizualnie bardzo podoba,a też nie każda dystrybucja jest polecana na początek,pewne są prostrze, inne zaś nie.
komentarz 5 sierpnia 2020 przez Ehlert Ekspert (212,710 p.)
Podejrzewam że na ubuntu możesz zainstalować Pantheona.
komentarz 6 sierpnia 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Wizualnie to każdy Linuks możesz spersonalizować aby wyglądał identycznie
komentarz 6 sierpnia 2020 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Pytanie tylko, po co zmieniać ubuntu, wyglądał jak Elementary? Nie lepiej zainstalować Elementary?
1
komentarz 6 sierpnia 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)

Ubuntu to gniot a jego pochodne to jeszcze większy syf.

W tym rankingu najlepszych dystrybucji Ubuntu grzeje miejsce gdzieś z tyłu a Elementary nawet nie uwzględnili.

komentarz 10 sierpnia 2020 przez mint Nowicjusz (220 p.)
Tak, masz rację, ale kolega chce najlepszego linuxa do nauki, a nie na jakieś serwery. Najpierw trzeba nauczyć się podstaw, a potem można się bawić na mocniejszych dystrybucjach.
komentarz 12 sierpnia 2020 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Przecież ten ranking o niczym nie świadczy. Zrozumcie, że nie ma czegoś takiego jak coś obiektywnie najlepszego. Jedynie w zależności od sytuacji/osoby można coś wybierać pod określone kryteria.
komentarz 12 sierpnia 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
@miro próbuje naginać rzeczywistość ;)
+2 głosów
odpowiedź 5 sierpnia 2020 przez CodeForge Użytkownik (570 p.)

Elementary OS jest bardzo fajnym distro, ale moim zdaniem trochę za bardzo przypomina Mac OS (co absolutnie jest złe, ale może być trochę dezorientujące dla osoby pracującej wcześniej na Windowsie).

Ja sam zaczynałem od distro bazujących na Ubuntu i Debianie i takie polecałbym dla początkujących.

A jeżeli chodzi o granie na Linuxie to polecam Manjaro, które nieźle działa z grami (https://www.youtube.com/watch?v=S4k5l99XODc), aczkolwiek Manjaro bazuje na Archu, który troszeczkę różni się od dystrybucji bazujących na Ubuntu, lub Debianie.

1
komentarz 6 sierpnia 2020 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Niestety nie wiem jak z dźwiękiem. Ogólnie to jest tak, że Manjaro jest na bieżąco z aktualizacjami, co może być plusem np. jak ktoś gra. Ogólnie to wszystkie dystrybucje można dostosowywać pod siebie, jedynie co Majnaro dzięki AUR pomaga łatwo instalować, aplikacje które są mniej popularne.

"Manjaro, bo to distro, które jak wspomniałem wcześnie można bardzo dobrze dostosować pod siebie, na przykład jak chcemy szybki, i prosty interfejs to można zainstalować wersje XFCE" Nie rozumiem tego argumentu - na wszystkich dystrybucjach można zainstalować byle jakie środowiska. Najlepiej nie instalować samemu tylko wybrać dystrybucje która nam się podoba, która je oferuje. Chcesz xfce to instaluj xbuntu lub minta xfce.

Ja nie polecam Majnaro, na początek, chyba że wiesz czego chcesz (nauka, gry, aktualizacje itp.). Wydaje mi się, że początkujący nie za wiele skorzysta z plusów Arch/Manjaro, a minusy będą bardziej dotkliwe.
komentarz 6 sierpnia 2020 przez Nickowy3456 Użytkownik (610 p.)
Skoro tak,to może Ubuntu i zainstalować sobie Pantheona czy na Gnomie siedzieć? Albo Minta. Ten Manjaro to nie wiem,niby zainstalowałem,posiedziałem chwilkę,ale komendy typu -> sudo apt install. nie działają,teraz wiem że korzysta on nie z sudo,a z pamaca.

Ubuntu czy Mint będzie gorszy jeśli mowa o gry itp od Manjaro?
komentarz 6 sierpnia 2020 przez j23 Mędrzec (194,920 p.)

(...) teraz wiem że korzysta on nie z sudo,a z pamaca.

sudo to komenda umożliwiająca uruchamianie komend jako inny użytkownik (na ogół root). W pacmanie też musisz użyć sudo, by móc coś zainstalować.

Ubuntu czy Mint będzie gorszy jeśli mowa o gry itp od Manjaro?

Te trzy dystrybucje to ten sam system - jeśli coś nie zadziała np. na Manjaro, to zapewne nie zadziała na innych dystrybucjach.

Swoją drogą instalowanie Linuksa po to, by grać, to nieporozumienie.

komentarz 6 sierpnia 2020 przez Nickowy3456 Użytkownik (610 p.)
Mi bardziej chodzi o programowanie,a nie granie.Granie to rzadkość,jedyne co to czasem pograć wieczorem Team Fortress 2 na steamie i tyle,a dodam że Valve daje pełne wsparcie swoich gier w systemie Linux.
komentarz 6 sierpnia 2020 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
Manjaro będzie lepsze do grania w nowsze gry. Muszę jednak wspomnieć, że rzadko gram więc to tylko opinie usłyszane od ludzi z community.

Wynika to pewnie z tego, że łatwiej będzie Tobie być na bieżąco na Manjaro.

Moja rada- szkoda życia na rozważania. Jak już zainstalowałeś Manjaro z gnome to nie ma sensu tracić czasu, na zmiany. Jak będziesz mieć problemy z utrzymywaniem systemu z racji ciągłych aktualizacji to rozważ zmianę na elementary os/ubuntu (w zależności jakie środowisko będzie się Tobie bardziej podobać)

Zainstaluj yay i ogarnij co to AUR. Jak dobrze pamiętam to w Manjaro masz zsh zamiast bash- też możesz poczytać jakie benefity masz z tego.
0 głosów
odpowiedź 10 sierpnia 2020 przez mint Nowicjusz (220 p.)

Najlepiej dla początkującego wybrać distro bazujące na Debianie/Ubuntu. Warto wady i zalety kilku i wybrać jedno wg. swoich preferencji. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić system, to nie decyzja ostateczna wink

Podobne pytania

0 głosów
2 odpowiedzi 156 wizyt

92,584 zapytań

141,434 odpowiedzi

319,670 komentarzy

61,967 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...