• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Studia Informatyczne - wybór

Object Storage Arubacloud
+1 głos
325 wizyt
pytanie zadane 4 sierpnia 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez PoczciwyIgor55 Nowicjusz (130 p.)

Witam! Mam spory dylemat i bardzo dużo pytań :D . Właśnie wybieram się na studia i moim priorytetem jest informatyka. W liceum bardzo mało programowaliśmy więc z samej informatyki nie czuję się najlepiej, z matematyki też nie jestem prześwietny, ale myślę że ona akurat nie stanowiłaby dużego problemu w przyszłości (około 90% z matury podstawowej). Ciekawi mnie jednak właśnie w jakim stopniu programowanie jest istotne na takiej uczelni, czy koniecznie muszę to umieć na wejściu, czy jakoś przejdę to bez większych umiejętności, a mogę się skupić na czymś innym związanym z informatyką?  Problem jest taki, że mimo dużo nie programowałem, to wiem że to nie dla mnie i nie chcę w to brnąć na siłę i zastanawia mnie, czy zdobędę jakieś umiejętności związane właśnie niekoniecznie z programowaniem, ale może coś z kategorii sieci, baz danych, projektowania stron internetowych? Po prostu jeśli chodzi o IT, to wolałbym specjalizować się w czymś innym aniżeli programowanie, którego najzwyczajniej w świecie nie trawię, nudzi mnie to na wczesnym etapie, a nie chce sobie nawet wyobrażać co by było później :)

Tak więc czy bez umiejętności programowania przy dobrym samozaparciu dam sobie radę i nadrobię zaległości, czy lepiej się nie męczyć i poszukać innego kierunku? Czy tak bardzo dużo jest samego programowania na studiach, czy ludzie wyolbrzymiają? Na samym IT mi zależy, wiem że programowanie to jego znaczna część, ale zawsze mógłbym pójść w stronę grafiki,sieci, może coś jeszcze innego, domyślam się że i tak sam w głównej mierze będę musiał się uczyć i rozwijać, ale jednak po coś na te studia się idzie i pytanie czy warto mi iść na taki kierunek jeśli nie chce programować a robić coś innego z dziedziny informatyki :)

Bardzo byłbym wdzięczny jakby ktoś też się wypowiedział w kontekście samych uczelni jak to wygląda z tą informatyką, naprawdę ciężko mi znaleźć jakieś rzetelne opinie w internecie, a nie mam nikogo w rodzinie kto poszedł na ten kierunek, albo chociażby na coś ścisłego, ciężko więc mi się zoorientować co i jak. Wybieram między UG, UWM, UW, na politechniki raczej ciężko będzie się dostać z moimi wynikami, ewentualnie rozważę PG i popatrzę na inne uczelnie typu WSB (chociaż o takich uczelniach wiem jeszcze mniej i nie mam pojęcia czy warto w to brnąć na tym kierunku) :) Nie ukrywam że bardzo mnie ciekawi UWM, aczkolwiek słyszałem że UWM nie należy do ciężkich uczelni, a wydział informatyki nie jest szczególnie polecany. Jeśli ktoś mógłby się wypowiedzieć na temat tych uczelni i rozszerzyć moją wąską perspektywę - będę bardzo wdzięczny ;)

Wiem, że jest sporo podobnych tematów założonych na różnych forach, ale ciężko doszukać się jakichś bardziej szczegółowych informacji, a mnie bardzo ciekawi także Wasza opinia o wyżej wymienionych uczelniach, o których jeszcze ciężej znaleźć opinie w kontekście informatyki :) Dzięki bardzo !

2 odpowiedzi

+2 głosów
odpowiedź 4 sierpnia 2020 przez Wiciorny Ekspert (270,170 p.)
Studia informatyczne to nie programowanie, matematyka, algorytmika, rachunek prawdopodobieństwa fizyka etc. głównie ścisłe przedmioty, więc spokojnie.
A języki programowania oparte sa nie na samym programowaniu kodu co na teorii ;] na blasszke
0 głosów
odpowiedź 4 sierpnia 2020 przez Clip180 Obywatel (1,460 p.)

Powiem Ci tak Jezeli masz pasje to zostaniesz programista, to jest zawod gdzie przez cale zycie sie bedziesz uczyl. 

Nie wiem jak jest na polskich uczelniach ale ja na studiach w angli uczylismy sie wszystkego od podstaw. Podstawa bylo C/C++ a reszta jezykow to dluga lista by byla. Najwazniejsze jest logiczne myslenie "Problem Solving" i struktury danych "Data Structure". Jezyki programowania maja to do siebie ze " maja podobna strukture" ( mam na mysli ze trzeba przestrzegac podobnych zasad) np. petla musi sie powtarzac :D w kazdym jezyku. Moj wykladowca powiedzial mi I teraz mu moge przyznac racje ze jak sie naucze jak implementowac kod i rozwiazywac problemy ( czyli zasada algorytmow ) to nauka podstaw nowego jezyka to pare tygodni. 

To moge ci o programowaniu powiedziec, ale dziedzin iformatyki jest sporo. 

Teraz naprzyklad zaczolem magisterke ze sztucznej inteligencji to wykrywanie phishingu w URL, a moj znajomy magisterke z architektury sieci robi. Wydaje mi sie ze po licencjacie mozesz sobie wybrac jakies inne zagadnienie z informatyki nie koniecznie programowanie. 

Mam nadzieje ze to cie zmobilizuje do nauki https://www.levels.fyi/

Przepraszam za bledy nie posiadam polskiej klawiatury :) 

Podobne pytania

+2 głosów
1 odpowiedź 928 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 755 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,212 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,651 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...