• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Karta graficzna

Object Storage Arubacloud
0 głosów
328 wizyt
pytanie zadane 3 sierpnia 2020 w Sprzęt komputerowy przez Szogunek Początkujący (320 p.)
Podczas grania w gry gdy mój procesor graficzny osiąga 100% zużycia crashuje mi komputer jak i gre. Zrobiłem test OCCT gdy tylko doszło do 100% żużycia crashowało mi komputer

Wie ktoś jak to naprawić czy karta do wymiany

Moja karta to : Radeon RX 590

POMOCY
komentarz 3 sierpnia 2020 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)
Karta do wymiany. Ewentualnie możesz zrobić undervolting karty.
komentarz 3 sierpnia 2020 przez VBService Ekspert (253,420 p.)
edycja 3 sierpnia 2020 przez VBService

AMD Radeon RX 590 - undervolting
 

 

Undervolting

Undervolting nie jest skomplikowanym procesem, ale możliwości na tym polu są jeszcze bardziej losowe niż w przypadku podkręcania. Postanowiliśmy poddać temu zabiegowi dwie karty: testowanego Radeona RX-a 590 oraz RX-a 580. Założenie mieliśmy jedno: utrzymać częstotliwość taktowania rdzenia deklarowaną przez producenta na pierwotnym poziomie, tak żeby nie dochodziło do spadków wydajności.

Do przeprowadzenia undervoltingu użyliśmy narzędzia WattMan, wbudowanego w sterowniki AMD. Napięcie zasilania rdzenia obniżaliśmy w małych krokach, aż do znalezienia granicy stabilności.

Nowy Radeon RX 590 działał stabilnie przy napięciu zasilania rdzenia na poziomie 1,075 V, co skutkowało mniejszym o 37 W zapotrzebowaniem na energię. Radeon RX 580, produkowany w procesie litograficznym klasy 14 nm, też może się pochwalić bardzo dobrym wynikiem. Udało się bowiem obniżyć mu napięcie zasilania rdzenia do 1,089 V, co przełożyło się na zmniejszenie mocy pobieranego prądu o 34 W. 

komentarz 3 sierpnia 2020 przez Wiciorny Ekspert (270,190 p.)
tego się nie podkręca :D ja bym kupił nowe, radeony tylko w najnowszych seriach tak to nvidia
komentarz 3 sierpnia 2020 przez VBService Ekspert (253,420 p.)
edycja 3 sierpnia 2020 przez VBService

Tytuł tego posta może nieco niefortunny, chodziło mi o wzmiankę w nim na temat undervolting-u wink No raczej "gotującej" się karty w żadnym wypadku się nie podkręcawink

Undervolting  w dużym skrócie: obniżenie wartości "zasilania" karty powoduje mniejszy pobór mocy przez co karta się nie grzeje,  ale spada jej "prędkość" działania, przez co i wydajność, można na początek spróbować w grach, które doprowadzają do "gotowania" karty ustawić mniejsze detale. Prawdopodobne przyczyny: błąd w oprogramowaniu sterownika, problem z chłodzeniem karty, brak prawidłowej cyrkulacji powietrza w obudowie, uszkodzona karta, uszkodzony układ termostatyczny itp.

1
komentarz 3 sierpnia 2020 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)

@Wiciorny, undervolting to zwykłe zmniejszenie napięcia w karcie / procesorze aby zyskać na chłodzeniu. Minusem jest obniżenie taktowania. 

I nie można tego zepsuć :) obniżenie napięcia najwyżej spowoduję jakieś błędy graficzne, ale nigdy niczego nie spali.

komentarz 4 sierpnia 2020 przez Wiciorny Ekspert (270,190 p.)
przynajmniej się czegoś nauczyłem, a to ma jakieś dobre przełożenie ?
komentarz 4 sierpnia 2020 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)
Tak, na laptopy (szczególnie starsze modele) to jest wręcz zalecane. Temperatura może spaść nawet o -13C.
komentarz 4 sierpnia 2020 przez Szogunek Początkujący (320 p.)
edycja 4 sierpnia 2020 przez Szogunek

 

 

Takie mam podczas zwykłego użytkowania bez gier tylko przeglądarka

2 odpowiedzi

0 głosów
odpowiedź 3 sierpnia 2020 przez Szogunek Początkujący (320 p.)
Mógłbyś mi podać jakiś poradnik jak mam zrobić ten  undervolting karty.
komentarz 3 sierpnia 2020 przez techno16 Gaduła (4,780 p.)
Undervoltingu karty jeszcze nigdy nie robiłem, ale zapewne robisz to samo co z undervoltingiem procesora czyli podmiana cyferek w biosie. Istnieją jeszcze apki do tego procesu chociaż od niektórych to lepiej trzymać się z daleka :P
0 głosów
odpowiedź 3 sierpnia 2020 przez Nickowy3456 Użytkownik (610 p.)
Od kiedy tak się dzieje,pierwsza sprawa.

Jaka to gra i reszta podzespołów,druga sprawa.

Jaka to wersja grafiki,sprawa trzecia.
komentarz 3 sierpnia 2020 przez Szogunek Początkujący (320 p.)
Dzieje się tak od Maja szukałem przyczyn poprzez testowanie urządzen  Crashuje mi każdą gre a najczęściej gram w Valorant ,Fortnite tylko Minectraft działa poprawnie

sterowniki  20.2.2 TESTOWAŁEM RÓŻNE ŻADNE NIE POMOGŁY I DOSTAWIŁEM JUŻ TE

Podzespoły to

Procesor : AMD Ryzen 5 3400G

Płyta Główna; ASUS PRIME B450-PLUS

Zasilacz : be quiet  700 W

Dysk : Samsung SSD 850 EVO 250GB

Ram : Hyperix  16 GB  2666 MHz

Windows 10
komentarz 3 sierpnia 2020 przez Nickowy3456 Użytkownik (610 p.)
Jakiś konkretny błąd ci wyskakuje? Jakie temperatury masz podczas grania i testu.
komentarz 3 sierpnia 2020 przez Szogunek Początkujący (320 p.)
Bład w Fortnite to the application has crashed and will now close. we apologize for the inconvenience

Temperatura normalna to 35 -38 C

Podczas testu to ok 75- 80C

Podczas grania to ok 60 65 C

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 56 wizyt
0 głosów
0 odpowiedzi 84 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2023 w Sprzęt komputerowy przez Kubas23 Użytkownik (630 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 110 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,663 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...