AMD Radeon RX 590 - undervolting
Undervolting Undervolting nie jest skomplikowanym procesem, ale możliwości na tym polu są jeszcze bardziej losowe niż w przypadku podkręcania. Postanowiliśmy poddać temu zabiegowi dwie karty: testowanego Radeona RX-a 590 oraz RX-a 580. Założenie mieliśmy jedno: utrzymać częstotliwość taktowania rdzenia deklarowaną przez producenta na pierwotnym poziomie, tak żeby nie dochodziło do spadków wydajności. Do przeprowadzenia undervoltingu użyliśmy narzędzia WattMan, wbudowanego w sterowniki AMD. Napięcie zasilania rdzenia obniżaliśmy w małych krokach, aż do znalezienia granicy stabilności. Nowy Radeon RX 590 działał stabilnie przy napięciu zasilania rdzenia na poziomie 1,075 V, co skutkowało mniejszym o 37 W zapotrzebowaniem na energię. Radeon RX 580, produkowany w procesie litograficznym klasy 14 nm, też może się pochwalić bardzo dobrym wynikiem. Udało się bowiem obniżyć mu napięcie zasilania rdzenia do 1,089 V, co przełożyło się na zmniejszenie mocy pobieranego prądu o 34 W.
Undervolting
Undervolting nie jest skomplikowanym procesem, ale możliwości na tym polu są jeszcze bardziej losowe niż w przypadku podkręcania. Postanowiliśmy poddać temu zabiegowi dwie karty: testowanego Radeona RX-a 590 oraz RX-a 580. Założenie mieliśmy jedno: utrzymać częstotliwość taktowania rdzenia deklarowaną przez producenta na pierwotnym poziomie, tak żeby nie dochodziło do spadków wydajności.
Do przeprowadzenia undervoltingu użyliśmy narzędzia WattMan, wbudowanego w sterowniki AMD. Napięcie zasilania rdzenia obniżaliśmy w małych krokach, aż do znalezienia granicy stabilności.
Nowy Radeon RX 590 działał stabilnie przy napięciu zasilania rdzenia na poziomie 1,075 V, co skutkowało mniejszym o 37 W zapotrzebowaniem na energię. Radeon RX 580, produkowany w procesie litograficznym klasy 14 nm, też może się pochwalić bardzo dobrym wynikiem. Udało się bowiem obniżyć mu napięcie zasilania rdzenia do 1,089 V, co przełożyło się na zmniejszenie mocy pobieranego prądu o 34 W.
Tytuł tego posta może nieco niefortunny, chodziło mi o wzmiankę w nim na temat undervolting-u . No raczej "gotującej" się karty w żadnym wypadku się nie podkręca.
Undervolting w dużym skrócie: obniżenie wartości "zasilania" karty powoduje mniejszy pobór mocy przez co karta się nie grzeje, ale spada jej "prędkość" działania, przez co i wydajność, można na początek spróbować w grach, które doprowadzają do "gotowania" karty ustawić mniejsze detale. Prawdopodobne przyczyny: błąd w oprogramowaniu sterownika, problem z chłodzeniem karty, brak prawidłowej cyrkulacji powietrza w obudowie, uszkodzona karta, uszkodzony układ termostatyczny itp.
@Wiciorny, undervolting to zwykłe zmniejszenie napięcia w karcie / procesorze aby zyskać na chłodzeniu. Minusem jest obniżenie taktowania.
I nie można tego zepsuć :) obniżenie napięcia najwyżej spowoduję jakieś błędy graficzne, ale nigdy niczego nie spali.
Takie mam podczas zwykłego użytkowania bez gier tylko przeglądarka
Undervolting CPU i GPU na przykładzie laptopa SMART7
93,440 zapytań
142,431 odpowiedzi
322,679 komentarzy
62,802 pasjonatów
Motyw:
Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡
Oto polecana książka warta uwagi.Pełną listę książek znajdziesz tutaj