• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy w pracy programisty potrzebna jest umiejętność mówienia po angielsku?

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
524 wizyt
pytanie zadane 28 lipca 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez Archiwista Początkujący (250 p.)
Przeglądam sobie z ciekawości oferty o pracę i bardzo często widzę mniej więcej coś takiego "znajomość języka angielskiego na poziomie czytania dokumentacji technicznej" Gdybym miał zgadywać to właśnie czytanie i do pewnego stopnia pisanie po angielsku najbardziej się przydaje.

Jak jest z umiejętnością mówienia i rozumienia ze słuchu? Niezbędna? Potrzebna? Przydatna?

Na potrzeby tematu przyjmijmy ten tradycyjny podział na 4 umiejętności angielskiego. Mowa również o przeciętnej pracy junior web developera w Polsce.

3 odpowiedzi

+6 głosów
odpowiedź 29 lipca 2020 przez ScriptyChris Mędrzec (190,190 p.)

Z własnego doświadczenia: to zależy od Twojej roli w zespole, od tego czy klient jest obcojęzyczny i od zespołu (między narodowy czy nie). Generalnie:

  • jeśli jesteś "szeregowym juniorem", który na statusie opowiada przez minutę które taski zrobił, które robi, które planuje zrobić, czy ma jakieś problemy (jeśli tak, to jakie, czy konsultował je z zespołem, czy znalazł już  rozwiązanie, czy oszacował czas poradzenia sobie z problemem), to znajomość B1 powinna wystarczyć
  • jeśli Twój kontakt z klientem jest szerszy i uzgadniasz jakieś cele biznesowe, konsultujesz rozwiązania itp. to B2 jest minimum
  • jeśli jesteś kimś w rodzaju handlowca, czy osoby, która pozyskuje klientów i rozmawia z nimi w szerszym kontekście niż tylko techniczne calle (jak powyższe przykłady), to wypada umieć język na poziomie C1

Z tą znajomością B1/B2/C1 nie chodzi o to, że masz "egzaminowo" je umieć - na rekrutacjach raczej nie weryfikuje się, które sekcje z wytycznych (bodajże) CEFR per poziom języka znasz, a które nie. Chodzi głównie o to, abyś rozumiał co ktoś mówi/pisze i płynnie umiał się wypowiadać - język nie musi być wykwintny, byle byś umiał przekazać swoje myśli. Co do "wykwintności", to jest bardziej "mile widziana" na wyższych szczeblach (jakiś Senior/Tech Lead, czy handlowiec), bo to niejako rzutuje na postrzeganie firmy u klienta. Ale generalnie - język służy do komunikacji między ludzkiej, więc grunt to rozumieć co się mówi/czyta i umieć przekazać swoje myśli słownie lub na piśmie.

+4 głosów
odpowiedź 29 lipca 2020 przez _Pita_ Stary wyjadacz (11,410 p.)
Zależy od zasięgu firmy, jeśli będziesz chciał pracować w międzynarodowej firmie, to szkoleń i konferencji w języku angielskim raczej nie unikniesz... Niemniej zależy od pracodawcy i firmy, w której chcesz pracować.
+3 głosów
odpowiedź 29 lipca 2020 przez sKodowany Obywatel (1,150 p.)
Witaj :-)

Niektórzy mówią, że pierwszym językiem programowania, jakim się powinno względnie opanować jest.... Język Angielski ;-)

Jest w tym sporo prawdy - ale ze względów czysto technicznych i praktycznych - przecież praktycznie wszystko z branży IT jest oparte na nomenklaturze języka angielskiego.

Z własnego doświadczenia mogę powiedzieć - że znając język angielski na poziomie B.2 w porywach do B.1 - było mi znacznie łatwiej uczyć się samego programowania - po prostu wiele komend jest intuicyjnych (jeśli znasz choć trochę angielski).

Podsumowując: zależy, co chcesz robić i na jakim poziomie - jeśli myślisz o programowaniu na poważniej, na dłużej - on i tak Cię odnajdzie ;-)
komentarz 29 lipca 2020 przez miro Pasjonat (23,870 p.)
W pytaniu była mowa o zdoloności wypowiadania się. Poziom języka można rozpatrywać na kilku płaszczyznach - np. rozmowa, czytanie i pisanie. Nie zawsze, a zazwyczaj po naszym szkolnictwie ludzie mają inne poziomy w tych aspektach. Masa ludzi rozumie jednak przez np. strach nie trenuje rozmowę. Można trafić na taką firmę, gdzie wystarczy że będziesz dukać po angielsku, ponieważ z dokumentacją nie będziesz mieć problemu. Oczywiście nie twierdzę, żeby się nie doszkalać.

 

Tak się zastanawiam czy nie popełniamy błędu używając poziomów z egzaminów A1-C2. Dziedzina IT ma pewien skończony zasób słownictwa. W obrębie programowania rozmowa może pójść płynniej niż rozmowa ogólnotematyczna, która wymaga większego słownictwa.
komentarz 30 lipca 2020 przez _Pita_ Stary wyjadacz (11,410 p.)

@sKodowany,

Jasne, przecież są języki, w których właściwie 90% składni to czysty angielski (Patrz: SQL).

Podobne pytania

+3 głosów
1 odpowiedź 527 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 445 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 1,069 wizyt

93,018 zapytań

141,984 odpowiedzi

321,282 komentarzy

62,364 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj

Wprowadzenie do ITsec, tom 2

Można już zamawiać tom 2 książki "Wprowadzenie do bezpieczeństwa IT" - będzie to około 650 stron wiedzy o ITsec (17 rozdziałów, 14 autorów, kolorowy druk).

Planowana premiera: 30.09.2024, zaś planowana wysyłka nastąpi w drugim tygodniu października 2024.

Warto preorderować, tym bardziej, iż mamy dla Was kod: pasja (użyjcie go w koszyku), dzięki któremu uzyskamy dodatkowe 15% zniżki! Dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za kod dla naszej Społeczności!

...