• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Jak wygląda dzień w pracy programisty? Gdzie się tego dobrze nauczyć?

Object Storage Arubacloud
+3 głosów
389 wizyt
pytanie zadane 7 listopada 2022 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez KamQiX Dyskutant (9,090 p.)

Cześć!
W tym roku skończyłem studia inżynierskie na kierunku informatyka. Była to dla mnie raczej alternatywna ścieżka rozwoju, taki plan B. Miałem nawet w głowie myśli, by tę szkołę porzucić, ale ostatecznie stwierdziłem, że jak już zrobiłem kilka semestrów to dokończę.

I teraz właśnie gdzieś z tyłu głowy tli mi się pomysł przebranżowienia się na programistę, bo obecnie zajmuję się grafiką komputerową. Tylko tak... Zadania na studiach to były często typu: "narysuj choinkę w konsoli" lub "oblicz miejsca zerowe funkcji kwadratowej i narysuj na ekranie wykres funkcji podanej przez użytkownika". Radziłem sobie z nimi w miarę sprawnie, natomiast kompletnie nie przygotowało mnie to do ewentualnej pracy jako programista.

Czy moglibyście opisać mi w skrócie jak wygląda praca programisty? Jakie przykładowe zadania w pracy realizowaliście? Jak się rozwijać w tym kierunku?

Może istnieje jakaś strona z zadaniami bardziej życiowymi, podobnymi do tych w późniejszej pracy? Przyznam, że pomysł jest na tyle świeży, że nie mam w głowie nawet jeszcze języka programowania, który chciałbym wybrać. Na razie rozeznaję czy to w ogóle dla mnie smiley

Z góry dziękuję za poświęcenie mi odrobiny czasu.
Pozdrawiam

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 8 listopada 2022 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)

Jakiś czas temu wrzuciłem na bloga taki post https://faqprogramisty.pl/1-jak-w-ogole-zaczac/

A co do tego jak wyglądają projekty... najlepiej wybrać coś czego się samemu używa i zrobić coś podobnego

Oczywiście, firmy używają mnóstwa różnego rodzaju narzędzi i sposobów robienia różnych rzeczy, o których jeszcze nie wiesz, ale dowiadują się o nich przez to jakie mają potrzeby 

Spróbuj zrobić coś podobnego do czegoś, czego używasz i po pewnym czasie zauważysz, że czegoś ci tutaj brakuje, albo oglądając poradniki ktoś o czymś wspomni

Wbrew pozorom w większości firm pracują normalni ludzie, którzy na bieżąco odkrywają różne rzeczy w internecie, bo podczas robienia zadań spotkali jakiś problem... uczą się ich i próbują wdrożyć do projektu

A zadania same w sobie to po prostu rozwijanie projektów, tylko podzielone na zadania... nie wiem co tutaj może być niejasnego, jak masz przykładowo sklep, to zadaniem może być rozbudowa jakichś opcji konfigurowania produktów... albo coś innego, zależy co jest aktualnie do zrobienia lub naprawienia 

komentarz 8 listopada 2022 przez KlarkKent91 Nowicjusz (100 p.)
A jakie szanse na zostanie programistą ma ktoś kto sam nauczył się programowania z książek, filmów i robiąc własne projekty, ale bez studiów? W każdej ofercie pracy na juniora widzę: "wymagane studia wyższe, kierunek informatyka lub pokrewne, ewentualnie student ostatniego roku", jakoś mniej więcej tak leci ta formułka.
komentarz 8 listopada 2022 przez Wiciorny Ekspert (269,710 p.)
Większe niż taki co nie robił nic a ma studia, generalnie - studia nie są wymagane i często nie są respektowane.
innymi słowy pracodawcę nie obchodzi czy skończyłeś, masz czy nawet próbowałeś itp. robić studia kierunkowe lub nie.

Liczy się to co potrafisz. A zapewniam Cię, że studia tej wiedzy Ci nie dadzą więc jedynie to co opisałeś jest sensownym i realnie dającym szanse zatrudnienia działaniem
komentarz 9 listopada 2022 przez marcin99b Szeryf (82,080 p.)

@KlarkKent91, ja znam mnóstwo osób które pracują a nawet nie zaczęły studiów

a jak dodam do tego tych, którzy znaleźli prace podczas studiów (na 1 lub 2 roku), to pewnie w ostatnich latach więcej znalazło przed skończeniem, niż po

nawet bym powiedział, że gdybym ja osobiście rekrutował, to dawałbym ujemne punkty za szukanie pierwszej pracy dopiero po dostaniu papierka (wśród obecnego pokolenia juniorów, bo kiedyś były inne czasy i chyba wszyscy "starsi" programiści których znam, zaczęli prace dopiero po dostaniu papierka)

Podobne pytania

0 głosów
3 odpowiedzi 484 wizyt
+2 głosów
1 odpowiedź 666 wizyt
+1 głos
1 odpowiedź 424 wizyt

92,565 zapytań

141,416 odpowiedzi

319,596 komentarzy

61,948 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...