• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Problem po instalacji linuxa

Object Storage Arubacloud
0 głosów
131 wizyt
pytanie zadane 24 czerwca 2020 w Sprzęt komputerowy przez Mozez4 Nowicjusz (150 p.)
Cześć, mam lekki problem, azinstalowałem linuxa obok windowsa, teraz przy uruchamianiu komptera, pojawia się wybur systemu, niestety nie jestem w stanie wybrać windowsa, mysz jak i klawiatura załącza się jakby dopiero po wborze systemu. Sam Budgie laduje się od 5 do 10 minut. Spotkaliście się może z czymś takim ; /?
komentarz 25 czerwca 2020 przez Dorion300 Szeryf (90,250 p.)
Włącz w biosie/uefi opcję Legacy USB Support.
Możliwe że pomoże.

2 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 24 czerwca 2020 przez pvalue Dyskutant (8,720 p.)
Tak, musisz włożyć kabel klawiatury i myszy do najwyżej położonego USB na tylnym panelu płyty głównej.
komentarz 24 czerwca 2020 przez Mozez4 Nowicjusz (150 p.)
Bardziej wydaje mi się, że jest to problem z grubemx d
+1 głos
odpowiedź 24 czerwca 2020 przez trzczy Gaduła (3,280 p.)
edycja 24 czerwca 2020 przez trzczy

Poszukaj na internecie czegoś takiego "windows after linux" albo "windows after ubuntu" itd. odpowiednio dla twojego systemu. Ewentualnie znajdź coś pod hasłem "grub reinstall". Ogarnij, by materiały nie dotyczyły jakichś przestarzałych wersji. Upewnij się, czy tutoriale odnoszą się do twojego biosu w sensie legacy / uefii

Np. tu masz coś, co powinno zadziałać na ubuntu lub debianie https://help.ubuntu.com/community/Grub2/Installing

W sumie nie musi być cd live konkretnej dystrybucji, ale wystarczy jakikolwiek live linuksa. I wygodnie mieć taki live na usb.

Boot repair after a Windows Upgrade on Ubuntu 14.04 (non-RAID)

Boot repair may be required when updating Windows (e.g. Windows 8 to Windows 8.1). This will be required for example if the computer has been configured such that Windows/Ubuntu is selected by entering the bios and changing the boot mode between "secure boot"/UEFI and CMS respectively. To manually repair grub (http://howtoubuntu.org/how-to-repair-restore-reinstall-grub-2-with-a-ubuntu-live-cd / http://askubuntu.com/questions/88384/how-can-i-repair-grub-how-to-get-ubuntu-back-after-installing-windows );

  • Insert Ubuntu installation media (e.g. Ubuntu 14.04 LTS 64 bit DVD)
  • Ensure the bios boot order is set to read the media first (consult your motherboard/computer manual) and restart the computer
  • Select Ubuntu Live/Try mode (do not install)
  • Click on the purple Ubuntu search button - enter "gparted" and click on its icon
  • Determine the name of your linux partition (/dev/sdXY) - you should be able to identify it by recognising its format (most likely ext4) and size (number of GB)
  • Click on purple Ubuntu search button - enter "gnome-terminal" and click on its icon
  •  sudo mount /dev/sdXY /mnt [where sdXY has previously been identified using gparted]

  •  for i in /dev /dev/pts /proc /sys /run; do sudo mount -B $i /mnt$i; done

  •  sudo chroot /mnt

  •  sudo grub-install /dev/sdX [note this is sdX not sdXY!]

  •  update-grub

  •  exit

  • restart PC and remove Ubuntu installation media

(Kiedyś to robiłem na podstawie innego tutoriala, ale nie pamiętam jakiego. Tego nie testowałem)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 178 wizyt
0 głosów
2 odpowiedzi 572 wizyt

92,579 zapytań

141,432 odpowiedzi

319,664 komentarzy

61,964 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...