• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Czy opłaca się iść do technikum, jeśli planuje się potem pójście na studia?

Object Storage Arubacloud
0 głosów
3,838 wizyt
pytanie zadane 20 czerwca 2020 w Rozwój zawodowy, nauka, praca przez WiktorWoj Nowicjusz (120 p.)
Kończę teraz szkołę i planuję wybrać technikum o profilu informatycznym. To technikum ma dobrą reputację. Mam plan, by po technikum pójść na studia - także o profilu informatycznym. Teraz jednak mnie zastanawia, czy warto iść do technikum przez 4 lata i potem pójść na studia, podczas, gdy mogę pójść do liceum na 3 lata i móc szybciej pójść na studia. Czy wiedza którą zdobędę w technikum będzie się powielała na studiach? Jak bardzo to, czego nauczę się w technikum, przyda mi się na studiach?

Proszę o pilną odpowiedź.
komentarz 20 czerwca 2020 przez manjaro Nałogowiec (37,390 p.)
Teraz liceum trwa 4 lata a technikum 5. To co podałeś było po gimnazjum, które już wygasły.

A odnośnie pytania - oczywiście że nie warrto bo:

- liceum lepiej przygotuje na studia bo to jest ich głównym zadaniem

- w liceach zazwyczaj jest wyższy poziom

- niepotrzebnie tracisz rok w technikum

4 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 20 czerwca 2020 przez whiteflix Nowicjusz (160 p.)
edycja 20 czerwca 2020 przez Arkadiusz Waluk
Osobiście nie polecam technikum informatycznego. Przynajmniej tego, do którego ja uczęszczam. Opinie moja szkoła miałą świetne z tym, że to były tylko opinie, mające na celu promować szkołę wśród młodych osób. W praktyce jest tragedia i nikogo nie obchodzą uczniowie. Liczy się jedynie promocja szkoły i świecenie na arenie. Znam też opinie osób z innych szkół tego typu i jest podobnie. Jakbym mógł coś zmienić w przeszłości to wybrałbym liceum, aby szybciej skończyć szkołę. Prawda jest taka, że najwięcej uczymy się z działań praktycznych i z metody prób i błędów. W dzisiejszych czasach przecenia się edukację formalną. Później wychodzi to w praktyce, kiedy większość osób po studiach nie pracuje w swojej profesji, a największe wynalazki, nowatorskie pomysły wymyślane są przez samouków, ludzi czynu, a nie tych co tylko dużo mówią, mają sto papierków, ale osiągnięć praktycznych zero.
komentarz 20 czerwca 2020 przez Arkadiusz Waluk Ekspert (287,950 p.)
Prośba, aby nie robić spamu, nijak link do swojego serwisu ma się do samej odpowiedzi, jest po prostu reklamą.
+1 głos
odpowiedź 20 czerwca 2020 przez thenoface Nowicjusz (200 p.)

Jako, że skończyłem technikum w tym roku (profil mechatronika) powiem ci tak, jeśli jesteś pewny pójścia na studia to nie ma kompletnie sensu, żebyś tracił rok w technikum. Dlaczego? Po pierwsze tracisz rok, po drugie w liceum kładą dużo większy nacisk na maturę.

Spójrz na statystyki: Matematyka rozszerzona 2018 - średni wynik uczniów technikum : 13%, śr. wynik uczniów liceum - 37%

Rok 2019 matura rozszerzona - śr technikum - 18%, śr liceum 50%!!!

Takie jest moje zdanie, jestem dość ambitnym uczniem i w technikum zawsze miałem wyróżnienia itp. w 4 klasie dowiedziałem się, że tak naprawdę nic nie umiem po prostu inni są słabi i cały materiał z rozszerzenia przerobiłem sam.

Na koniec rada - kup sobie dwie części zbioru Andrzeja Kiełbasy i rozszerzaj dany dział, gdy przerabiacie go w szkole, zobaczysz, że w klasie maturalnej mi podziękujesz.

Jeszcze muszę dodać, żebyś w wolnych chwilach zaczął programować i interesować się informatyką - i teraz jest to kompletna wypowiedź, którą chciałbym usłyszeć 4 lata temu przed wyborem technikum smiley

0 głosów
odpowiedź 20 czerwca 2020 przez Landu Stary wyjadacz (11,880 p.)
Według mnie wszystko zależy od twojej obecnej wiedzy. Jeżeli interesujesz się informatyką, rozwijasz się samemu w tym kierunku i jesteś pewny, że pójdziesz na studia, to liceum nie będzie złym wyborem.

W technikum nauczysz się głównie podstaw różnych dziedzin informatyki takich jak: systemy liczbowe, programowanie i pisanie stron internetowych, czy sieci komputerowe.
0 głosów
odpowiedź 20 czerwca 2020 przez J0ker Pasjonat (15,400 p.)
Zgadzam się z innymi odpowiedziami. Jeśli z góry wiesz już przed pójściem do szkoły średniej, że chcesz na studia, to raczej nie ma sensu, a jeśli jeszcze studia dziennie, to technikum na 100% nie ma sensu.

1. Poziom jest wszędzie dostosowywany do najsłabszych, a tendencja jest taka, że do technikum idą słabsi uczniowie niż do liceum.A jak jest liceum i technikum w zespole szkół, to zazwyczaj nawet z przedmiotów wspólnych, lepsi nauczyciele uczą w klasach licealnych.

2. Wiedza z technikum nie przyda Ci się na studiach. Na studiach większość ludzi jest po liceum, więc nie można zakładać tam wiedzy z technikum. A i tak największym wyzwaniem dla studentów informatyki generalnie są przedmioty matematyczne i programistyczne (i fizyczne, jeśli na danej uczelni są), a nie takie elektryczno-kabelkowe.

3. Łatwiej przygotować się do matury żeby dostać się na dobre studia będzie w liceum.

4. Nawet gdybyś wyleciał ze studiów na I roku, to rok stracony w ten sposób będzie owocniejszy niż rok dłużej w technikum, w kontekście drugiego podejścia do studiów w następnym październiku.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 1,273 wizyt
0 głosów
3 odpowiedzi 589 wizyt

92,576 zapytań

141,426 odpowiedzi

319,652 komentarzy

61,961 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...