• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Trojan na linuxe, co zrobić.

Object Storage Arubacloud
0 głosów
379 wizyt
pytanie zadane 22 maja 2020 w Bezpieczeństwo, hacking przez jankowa1ski Gaduła (3,560 p.)

Ehhh...

Dostałem maila z 'fakturą' od 'orange'. Jako że mam u nich konto a mail wyglądał legit (nie sprawdziłem adresu nadawny) to pobrałem 'fakture' i chciałem otworzyc. Gdy zauważyłem że plik nie ma żadnych danych dopiero mnie oswieciło, spojrzałem na adres i okazało sie ze to nie zadne orange tylko padłem ofiarą phishingu. Nigdy mi sie to nie zdarzyło stąd moje pytanie:

Wrzuciłem plik do virustotal który dał taki wynik:

Po 1 czy na linuxie taki trojan jest groźny (Ubuntu 19.10)

Po 2 Co powinienem teraz zrobic? Na necie jest troche poradnikow ale głownie dot. windowsa

 

Z góry dzieki za pomoc I

1 odpowiedź

+3 głosów
odpowiedź 22 maja 2020 przez eunstachy Stary wyjadacz (14,180 p.)
1. Nie myl pojęć, nie padłeś ofiarą phishingu. Phishing polega na czymś zupełnie innym.

2. Obecnie linux na rynku systemów operacyjnych to jakieś 6% urządzeń domowych, ponad 50% to windows 10. Dlatego nie opłaca się robić żadnego malware na linux - mało kto go używa.

Tak więc możesz spać spokojnie, Twój komputer nie jest zainfekowany ale mimo to uważaj w co klikasz :)
komentarz 29 czerwca 2023 przez Marek Cz Nowicjusz (100 p.)
Zakładanie że na system operacyjny który  ma jedynie kilkuprocentowy udział w rynku nie ma trojanów jest przejawem daleko posuniętej naiwności i/lub nieznajomości tematu. Trojany na Linux istnieją od dawna, wprawdzie w znikomej ilości w porównaniu Win ale istnieją, ostatni o jakim czytałem w branżowych pismach to  Linux.Ekocms.1. Jest też wiele innych o których wiele napisano więc jak ktoś chce to zapozna się z listą (zapewne niepełną) trojanów na pingwina. Sorry, ostatni trojan dla pingwinów o którym czytałem robił zrzuty ekranu i zdaje się zdj kamerką i miał inną nazwę ale nie pamiętam jej.

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 717 wizyt
pytanie zadane 15 października 2021 w Bezpieczeństwo, hacking przez koleś34 Gaduła (3,270 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 361 wizyt
pytanie zadane 14 marca 2023 w Bezpieczeństwo, hacking przez karotoja Nowicjusz (120 p.)
0 głosów
1 odpowiedź 717 wizyt

92,588 zapytań

141,439 odpowiedzi

319,688 komentarzy

61,974 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...