• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

question-closed Przygotowanie biosu do instalacji ubuntu

Object Storage Arubacloud
+1 głos
418 wizyt
pytanie zadane 25 kwietnia 2020 w Systemy operacyjne, programy przez CyprianKoruba Początkujący (290 p.)
zamknięte 26 kwietnia 2020 przez CyprianKoruba
Hej ,

Przez pewien czas miałem problem z windowsem aż w końcu przestał działać. Postanowiłem ,że zainstaluje linuxa ubuntu. Problem w tym ,że nie bardzo wiem jak to zrobić na moim PC. mam już na pendrive prawidłowo pobrany system ale nie mam pojęcia jakie zmiany w biosie komputera muszę zrobić ,żebym mógł spokojnie zainstalować go zainstalować . Moja płyta główna to z370 gaming plus msi.
komentarz zamknięcia: otrzymalem odpowiedź

1 odpowiedź

0 głosów
odpowiedź 25 kwietnia 2020 przez Tpk Nałogowiec (40,100 p.)

To jest bardzo specyficzne w zależności od płyty którą posiadasz ale zważywszy na tą którą masz prawdopodobnie będziesz chciał postawić Ubuntu w UEFI oraz z tabelą GPT.

Wymaga to odpowiedniego przygotowania nośnika, zazwyczaj formatuje się go do FAT32 a potem przegrywa dane (obraz Ubuntu z oficjalnej strony .iso) z pomocą Etcher lub Rufus (szczególnie pod Windows'em ~ tam można wybrać między UEFI/GPT albo BIOS/MBR + jeszcze opcja z CSM ale to nie jest niezbędne).

Pendrive i inne urządzenia (przy próbie uruchomienia z boot menu - F11) z reguły będzie widoczny w dwóch opcjach (z przedrostkiem UEFI: Kingston DataTravel na ten przykład) lub bez (Kingston DataTravel) oczywiście wybierasz ten z przedrostkiem. Reszta konfiguracji jeżeli jest domyślna powinna być dobra, ewentualnie możesz zmienić w Settings > Boot > Boot Mode Select na UEFI i F10 (Save & Exit) na czas instalacji (aby mieć pewność że zainstaluje się to właśnie w tym trybie - choć jak wskażesz w menu powinno zaskoczyć - ale różnie z tym bywa).

Reszta instalacji przebiega już z grubsza tak jak tutaj:

https://www.youtube.com/watch?v=BwXRtJ6eC7I

Partycja EFI wymagana, dwie kolejne według swojej konwencji / pomysłu a ostatnia (swap) opcjonalna ale co do zasady jeżeli zostanie Ci coś miejsca to możesz zrobić.

komentarz 26 kwietnia 2020 przez CyprianKoruba Początkujący (290 p.)
Dzięki udało mi się pobrać linuxa

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 473 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 526 wizyt
0 głosów
1 odpowiedź 370 wizyt

92,579 zapytań

141,431 odpowiedzi

319,657 komentarzy

61,963 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Kolejna edycja największej imprezy hakerskiej w Polsce, czyli Mega Sekurak Hacking Party odbędzie się już 20 maja 2024r. Z tej okazji mamy dla Was kod: pasjamshp - jeżeli wpiszecie go w koszyku, to wówczas otrzymacie 40% zniżki na bilet w wersji standard!

Więcej informacji na temat imprezy znajdziecie tutaj. Dziękujemy ekipie Sekuraka za taką fajną zniżkę dla wszystkich Pasjonatów!

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...