• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

WPF, XAML, MVVM

0 głosów
282 wizyt
pytanie zadane 21 kwietnia 2020 w C# przez eugi Użytkownik (570 p.)
edycja 21 kwietnia 2020 przez eugi
Cześć, niedawno zacząłem przygodę z platforma .NET nie za bardzo jestem jeszcze rozeznany w jej wszystkich narzędziach ale na pierwszą ścieżkę postanowiłem obrać WPF. Myślicie, że to dobra droga, czy sami polecacie zacząć od czegoś innego? Jeśli chodzi o sam WPF, znalazłem informacje, że przydaje się XAML i MVVM w związku z czym prosiłbym o waszą opinię czy droga do WPF zaczynajac od nauki XAML poprzez MVVM i skończywszy na praktycznym wykorzystaniu WPF jest poprawna? Myśle o ścieżce XAML -> MVVC -> WPF. Chciałbym poznać Waszą opinię oraz ewentualnie abyście sami pomogli w nakierowaniu na prawidłową ścieżkę i przybliżyli korzystanie z WPF. Na koniec chciałbym poprosić o sprawdzone źródła wiedzy, to co narazie znalazłem to  „XAML i MVVM w visual studio 2015”.

3 odpowiedzi

+1 głos
odpowiedź 21 kwietnia 2020 przez areklipno Stary wyjadacz (10,510 p.)
Wg mnie powinieneś zacząć od nauki C# najlepiej w prostej postaci - tzn. aplikacji konsolowej (klasy, interfejsy, właściwości, pola, dziedziczenie, kolekcje, linq, itd.).  Cała obudowa z WPF sprawi Ci tylko problem - np. żeby wyrzucić jakieś zmienne na ekran.

Gdy będziesz już wiedział jak dobrze robić backend wtedy usiadłbym do XAMLa - tutaj podstawowych rzeczy nauczysz się w tydzień bo jest to dość proste.

MVVM to wzorzec projektowy - bez dobrego C# nie zastosujesz wzorca bo:

M - (model) - C#

V - (view) - XAML

VM - (viewmodel) - C#
komentarz 21 kwietnia 2020 przez eugi Użytkownik (570 p.)
Dzięki za odpowiedz, jeśli chodzi o c# to niedawno się przesiadłem z c++ teraz uzupełniam braki i powoli szukam dalszego kroku w kierunku .NET stad moje pytanie.
0 głosów
odpowiedź 22 kwietnia 2020 przez profesorek96 Szeryf (89,800 p.)
Znam wspomnianą przez ciebie książkę. Książka jest jak najbardziej ok jednak nie za bardzo nadaje się na początek. Zajmij się najpierw opanowaniem podstaw C#. Zacznij od aplikacji konsolowych. Naucz się myśleć obiektowo, poznaj co to dziedziczenie, interfejsy. Następnie zajmij się WinForm. Jest to framwork który pozwoli ci pisać aplikacje graficzne. Jest stosunku prosty na początek.

Jak już poznasz C# oraz wspomniany WindForms przeskok na WPF nie będzie już wielkim krokiem. WPF wymaga dobrej znajomości C# oraz wzorca projektowego MVVM. Na początku będzie ci to ciężko ogarnąć.
0 głosów
odpowiedź 22 kwietnia 2020 przez Kajetan Duszyński Użytkownik (840 p.)
A czy Twoim celem w ogóle jest pisanie aplikacji desktopowych? Bo takie apki to już raczej przeszłość i pracy w tym niewiele. Raczej szedłbym w .net core i aplikacje webowe albo chmurowe.

Bo nauka wpf czy winform tak jak ktoś wspomniał to trochę taka sztuka dla sztuki.

Ale jak najbardziej zgadzam się z tym żebyś zaczął od aplikacji konsolowych gdzie opanujesz składnie C#, a jak masz podstawy Cpp to powinieneś szybko to ogarnąć i wskakuj w weba :)

Podobne pytania

0 głosów
1 odpowiedź 224 wizyt
pytanie zadane 15 marca 2017 w C# przez PejtaM Użytkownik (550 p.)
+1 głos
2 odpowiedzi 1,504 wizyt
pytanie zadane 2 stycznia 2016 w C# przez Fergus Obywatel (1,010 p.)
+1 głos
3 odpowiedzi 446 wizyt
pytanie zadane 22 lipca 2018 w C# przez MaxD1998 Początkujący (280 p.)

87,907 zapytań

136,494 odpowiedzi

304,314 komentarzy

58,286 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto dwie polecane książki warte uwagi. Pełną listę znajdziesz tutaj.

...