• Najnowsze pytania
  • Bez odpowiedzi
  • Zadaj pytanie
  • Kategorie
  • Tagi
  • Zdobyte punkty
  • Ekipa ninja
  • IRC
  • FAQ
  • Regulamin
  • Książki warte uwagi

Podłączenie elektroniki do starego komputera

VPS Starter Arubacloud
0 głosów
157 wizyt
pytanie zadane 18 kwietnia 2020 w Sprzęt komputerowy przez ErDek19 Użytkownik (870 p.)
Witam wszystkich!

Bawiłem się już długo Arduino więc mam pewne pojęcie w kwestiach elektronicznych, natomiast ostatnio coraz bardziej zastanawia mnie Raspberry pi, aby ćwiczyć na nim stawianie serwerów oraz konfigurowanie czegoś w rodzaju bazy dla systemu smart home. Czytając na ten temat gdzieś znalazłem opinię, że można taki efekt osiągnąć za pomocą starego peceta i jak nad tym myślałem to już mam na to pomysł. Jednak w jaki sposób mam nastepnie do takiego kompuera podłączyć komponenty w stylu serwa, diody, liquid crystal itp. Może da się jakoś wyprowadzić piny cyfrowe jak w arduino z płyty głównej?

1 odpowiedź

+1 głos
odpowiedź 18 kwietnia 2020 przez Oscar Nałogowiec (29,320 p.)
Jakieś dość stare płyty PC posiadały jeszcze porty równoległe LPT, których pinami można względnie łatwo sterować. Jednak daleko temu do możliwości Arduino czy malinki. Te małe komputerki, poza samymi IO umożliwiają kontrolowanie czasu (timery) sygnałów, co jest istotne przy np. serwach. Zależnie jaki system użyjesz na PC masz większą lub mniejszą kontrolę na pinami LPT. Zanim wystartuje twój program system może coś tam ustawić na pinach, więc trzeba jakoś się przed tym zabezpieczyć. Pamiętaj też o ryzyku uszkodzeń - jakieś Arduino czy malinka jest tania, stale dostępna. Jakaś stara płyta ze złomu może też być tania, ale może też być jedyną taką w okolicy - jak ją uszkodzisz, drugiej takiej nie znajdziesz.

Weź też pod uwagę, że komputer serwerowy zwykle pracuje non-stop. Pobór prądu, hałas zdecydowanie wskazuje na malinkę. Gdyby dzisiejszą technologią zbudować komputer klasy tych starszych PC-tów to owszem, też miałby mały pobór prądu i brak hałasu, jednak takich wynalazków nie ma. Są ARM-y i inne drobiazgi.
komentarz 19 kwietnia 2020 przez ErDek19 Użytkownik (870 p.)
Tak się składa, że i tak mam starego pc-ta na straty więc nie jest to problem jeśli coś się uszkodzi. Może wykorzystując arduino, które już mam mógłbym jakoś ustawić żeby komputer po Serial wysyłał do Arduino informacje np żądanie włączenia przekaźnika, żeby zapalić światło?

Podobne pytania

+1 głos
1 odpowiedź 196 wizyt
pytanie zadane 31 marca 2020 w Sprzęt komputerowy przez pytajnik12 Początkujący (290 p.)
0 głosów
3 odpowiedzi 562 wizyt
pytanie zadane 28 marca 2020 w Sprzęt komputerowy przez What_RU_Doing Początkujący (310 p.)

92,775 zapytań

141,703 odpowiedzi

320,560 komentarzy

62,109 pasjonatów

Motyw:

Akcja Pajacyk

Pajacyk od wielu lat dożywia dzieci. Pomóż klikając w zielony brzuszek na stronie. Dziękujemy! ♡

Oto polecana książka warta uwagi.
Pełną listę książek znajdziesz tutaj.

Akademia Sekuraka

Niedawno wystartował dodruk tej świetnej, rozchwytywanej książki (około 940 stron). Mamy dla Was kod: pasja (wpiszcie go w koszyku), dzięki któremu otrzymujemy 10% zniżki - dziękujemy zaprzyjaźnionej ekipie Sekuraka za taki bonus dla Pasjonatów! Książka to pierwszy tom z serii o ITsec, który łagodnie wprowadzi w świat bezpieczeństwa IT każdą osobę - warto, polecamy!

...